INTELIGENCJA DZIECKA - dbaj o rozwój intelektualny dziecka już od pierwszych dni

2009-11-02 13:00

Rozwój dziecka jest najbardziej dynamiczny w pierwszych latach życia i częściowo zależy od jego wrodzonych zdolności i predyspozycji, zakodowanych w genach. Ale inteligencja dziecka w dużej mierze zależy także od wychowania i środowiska, w jakim dorasta.

INTELIGENCJA DZIECKA - dbaj o rozwój intelektualny dziecka już od pierwszych dni

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Rozwijanie inteligencji werbalnej dziecka
  2. Naucz dziecko kojarzyć fakty
  3. Miganie wspiera rozwój inteligencji
  4. Pobudzanie zmysłu wzroku
  5. Zabawy z lusterkiem pobudzają ciekawość
  6. Rozwijanie zdolności koncentracji i umiejętności wykazania własnej inicjatywy
  7. Śpiewaj i tańcz
  8. Masuj stópki i plecki
  9. Rób miny
  10. Oddziaływanie na zmysły dziecka rozwija jego inteligencję
  11. Czytanie książeczek pobudza inteligencję

Każda mama i tata bowiem, postępując w odpowiedni sposób, mogą wpływać na intelekt dziecka. Przy czym nie chodzi wcale o to, by zarzucać je coraz to nowymi zabawkami kreatywnymi albo edukacyjnymi, zatrudniać obcojęzyczną nianię, od rana do nocy puszczać płyty z kursami języków obcych, posyłać do żłobka językowego czy stosować jakieś wyrafinowane metody umysłowego treningu niemowląt. Są prostsze i tańsze metody.

Rozwijanie inteligencji werbalnej dziecka

Z badań wynika, że istnieje ścisły związek pomiędzy tym, ile słów słyszy dziecko, a jak rozwija się jego inteligencja werbalna. Innymi słowy: im więcej do dziecka mówisz, tym bogatszy w przyszłości będzie miało zasób słów. Dlatego, nosząc malca, pokazuj mu, co widzicie („to jest stół”, „tam stoi samochód”). Przewijając dziecko, nazywaj poszczególne części jego ciała, opisuj słowami ubranka, jakie mu zakładasz, nazywaj kosmetyki i akcesoria, jakich używasz podczas kąpieli czy przewijania.

Ważne

Naucz dziecko kojarzyć fakty

Niemowlę nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdej akcji towarzyszy reakcja. Dlatego przy każdej okazji bierz malca na ręce i pokazuj mu: teraz zrobię pstryk i zapali się światło, a jak odkręcę kurek, to poleje się woda. W ten sposób nauczysz go, że każde działanie ma jakieś następstwa.

Miganie wspiera rozwój inteligencji

Zanim dziecko nauczy się mówić, możecie migać. Miganie to metoda porozumiewania się z niemowlętami, wykorzystująca znaki z języka migowego. Nie tylko umożliwia porozumiewanie się, ale również wspiera rozwój jego inteligencji. Jest tak, gdyż w naukę mówienia zaangażowana jest lewa półkula mózgu, zaś w miganie prawa. Stosowanie obu metod pozwala jednocześnie rozwijać obie półkule.

Pobudzanie zmysłu wzroku

Maluchy w pierwszych miesiącach życia najwyraźniej widzą kolor biały, czarny i czerwony. Dlatego zamiast wieszać nad łóżeczkiem wielobarwną karuzelę, powieś maluchowi duże kwadraty i koła w tych właśnie kolorach to na nich malcowi najłatwiej będzie zatrzymać wzrok i nauczyć się skupiać uwagę.

Zabawy z lusterkiem pobudzają ciekawość

Jeśli masz w przedpokoju duże lustro, stawaj przed nim z dzieckiem na ręku. Jeśli nie, pokaż maluchowi jego odbicie w lusterku. Na początku na pewno będzie zaskoczony, potem „ten drugi” zacznie budzić ciekawość. Z czasem malec skojarzy, że ma wpływ na to, co robi dzidziuś w lustrze, choć będzie to wymagało od niego pewnego wysiłku. To pierwszy krok do tworzenia własnego ja.

Rozwijanie zdolności koncentracji i umiejętności wykazania własnej inicjatywy

Dawaj maluchowi czas na to, by mógł pobyć sam ze sobą. Może to być np. czas po obiedzie, przed drzemką albo przed pójściem spać. Ułóż go w łóżeczku czy leżaczku, by mógł porozglądać się dookoła siebie, albo połóż w kojcu z zabawkami. Takie chwile pozwalają rozwijać zdolność koncentracji, dają dziecku również możliwość wykazania własnej inicjatywy, bo samo może wybrać sobie zabawkę.

Zrób to koniecznie

Śpiewaj i tańcz

Muzyka i taniec poprawiają dziecku nastrój, ale również oswajają z melodią, rytmem i rymami. Jak najczęściej bierz więc malca na ręce i tańczcie. Możesz wykorzystać muzykę z płyt, ale równie dobrze – sama śpiewać dziecku. Słuchając melodii, malec uczy się koncentrować.

Masuj stópki i plecki

Masaż przyspiesza rozwój dziecka, bo dzięki niemu tworzy się więcej połączeń między neuronami. Dlatego głaszcz, dotykaj i masuj malucha zawsze, kiedy masz ku temu okazję.

Rób miny

Marszcz nos, mrugaj raz jednym, raz drugim okiem, zwijaj język w trąbkę, a z ust rób dziubek. W ten sposób zwrócisz na siebie uwagę dziecka, które - zaciekawione, co robisz - będzie w skupieniu cię obserwowało i dzięki temu nauczy się koncentrować uwagę.

Oddziaływanie na zmysły dziecka rozwija jego inteligencję

Monotonii powiedz "nie". Dlaczego? Bo nic tak nie rozwija umysłu jak różnorodność doznań. Dlatego pokazuj dziecku, że wokół niego są różne kształty, kolory, faktury i dźwięki. Możesz w tym celu kupić jakąś zabawkę edukacyjną albo wykorzystać to, co masz pod ręką metalową łyżeczkę, drewnianą szpatułkę, kubeczek z plastiku czy duże kawałki materiałów. Rób to jednak z wyczuciem, bo zbyt duża ilość bodźców sprawi, że malec będzie zmęczony i niespokojny.

Czytanie książeczek pobudza inteligencję

Kilkumiesięczny malec nic jeszcze nie zrozumie z czytanego tekstu, ale wsłuchując się w słowa, łapie ich rytm i pobudza wyobraźnię. Siedzącemu maluchowi nie tylko czytaj, ale również pokazuj obrazki dzięki temu nauczy się kojarzyć słowa z ilustracjami.