Jak odmówić dziecku nowej zabawki? Pamiętaj o tych komunikatach

2024-04-16 13:11

Zakupy z dzieckiem czasami są twardym orzechem do zgryzienia. Zwłaszcza kiedy nasz maluch podczas spacerowania zauważy zabawkę, która mu się spodoba. Często odmowa kupienia jej kończy się awanturą. Eksperka radzi, jak najlepiej powiedzieć "nie", tak, by przyjęte zostało najłagodniej.

Jak odmówić dziecku nowej zabawki? Pamiętaj o tych komunikatach

i

Autor: fot. Getty Images Jak odmówić dziecku nowej zabawki? Pamiętaj o tych komunikatach

Zakupy z dzieckiem. Jak odmówić kupna nowej zabawki

Zakupy z dzieckiem mogą być powodem wielu trudnych emocji i zakłopotania. Często odpowiedzialne są za to takie rzeczy jak zmęczenie, czy przebodźcowanie. W końcu dziecko jest wręcz atakowane najróżniejszymi kolorowymi zabawkami, lalkami, świecącymi zabawkami czy grami. Jeśli nasze dziecko zacznie się denerwować, dochodzą do tego jeszcze spojrzenia i niepotrzebne uwagi przechodniów. Wtedy zarówno w rodzicu, jak i w dziecku "aż się gotuje". Często w stresujących sytuacjach nie pomyślimy nawet, czy nasza odpowiedź do dziecka jeszcze bardziej nie zaogni sytuacji.

Na szczęście wcale tak nie musi być. Odmowa kupienia zabawki zapewne nie zostanie przyjęta z uśmiechem, ale możemy łagodniej pomóc im się pogodzić z nią. A co za tym idzie? Całe doświadczenie przejdziemy łagodniej i nie stracimy całej energii na awanturę. Ekspertka, pedagożka, autorka książek dla dzieci i rodziców Magdalena Boćko-Mysiorska, poradziła rodzicom, jak zmienić przykre i niewnoszące nic komunikaty na takie, które pokażą dziecku, że je szanujemy, oraz że nie jest samo w trudnej sytuacji. Co więcej, pomoże nam to znaleźć alternatywy w koniecznych momentach. Przy tym wszystkim jednak zadbamy o granice i własne potrzeby. O jakich komunikatach powinniśmy pamiętać według ekspertki?

Czy wciąż opłaca się jeździć na zakupy do Niemiec?

Komunikaty do dziecka. Rozumiem, ale zdania nie zmieniam

Ekspertka w swoim instagramowym poście podzieliła się przykładami, jak można zamienić szkodliwe komunikaty, na takie, które ułatwią dziecku pogodzenie się z odmową. Jednym z przykładów jest, żeby zamiast mówić "nie mam pieniędzy na takie bzdury" powiedzieć na przykład "bardzo spodobała ci się ta zabawka. Może wpiszemy ją na listę życzeń i dostaniesz ją jako prezent urodzinowy lub świąteczny". W ten sposób odmawiamy dziecku kupienia zabawki w tej chwili, jednak zapewniamy je, że dostanie ją na specjalną okazję. Jeśli już chodzi o mówienie, że nie mamy pieniędzy na zabawki można również wypróbować ustanowienie budżetu na takie wydatki. Jeśli się go wyczerpie, to dziecko będzie musiało poczekać, aż dostępna będzie kolejna pula na drobne wydatki

Co jeśli jednak dziecko zacznie płakać przy odmowie? Według eksperki warto w takim wypadku zamienić "płacz ile chcesz i tak nie dostaniesz tego robota", na słowa, które przekażą dziecku, że jego płacz jest uzasadniony, ponieważ odmowa jest ciężka. Przy tym powinniśmy podkreślić granicę, że nie zmienimy zdania o kupnie robota, jednak zapewnić, że będziemy przy dziecku, aż poczuje się lepiej. Ważne jest, by dziecko wiedziało, że jego uczucia są ważne, nie zmieniając przy tym jednak wyznaczonych przez nas granic.