Spis treści
- Kłótnie zdarzają się w każdym rodzeństwie
- Ta mama ma swój sekretny sposób na kłótnie dzieci o zabawki
- Jak ograniczyć konflikty w rodzeństwie?
Kłótnie zdarzają się w każdym rodzeństwie
Kłótnie w rodzeństwie są nieuniknione podkreślała niedawno w wywiadzie na tematy konfliktów w rodzeństwie nasza ekspertka - psychoterapeutka Justyna Rokicka. Stoją bowiem za nimi dwie podstawowe ludzkie potrzeby. – Pierwsza z nich jest ewolucyjna – dzieci zawsze rywalizowały o to, by być bliżej rodziców, bo to zapewniało im przeżycie – podkreśla ekspertka. - Drugą potrzeba autonomii, posiadania swojej przestrzeni i samostanowienia. W domu czy w mieszkaniu przestrzeń jest ograniczona, wiele miejsc i rzeczy jest wspólnych. Tymczasem każde z rodzeństwa chce pierwsze bawić się tą konkretną zabawką, siedzieć na tej kanapie, czy być pierwsze w wannie – dodaje.
Za kłótnie naszych dzieci nie należy się więc obwiniać. To co powinniśmy jednak zrobić jako rodzice, to nauczyć się odpowiednio reagować w takich sytuacjach. Odpowiednio czyli nie powielając stereotypowych schematów typu "Ustąp, bo on jest młodszy", "Żadne nie dostanie tej zabawki, skoro się nie potraficie dogadać" oraz nie wdając się w rolę arbitra.
Polecany artykuł:
Ta mama ma swój sekretny sposób na kłótnie dzieci o zabawki
Sprawdzonym sposobem na konflikty rodzeństwa o zabawki podzieliła się niedawno instagramowa mama Aneta Czupalla. Jej podejście jest pokojowe, nie zwiększa wrogości dzieci wobec siebie, a wręcz przeciwnie pozwala każdej ze stron kłótni wyjść z niej z twarzą.
Instagramerka przyznała, że stosuje dwie zasady, które się u niej sprawdzają:
"1. Nie zmuszam dziecka do dzielenia się ani nie wyrywam mu zabawek z rąk. 2. Uczę je zmieniać się kolejno - sygnalizuję, że ktoś czeka na swoją kolej".
Zobaczcie na filmie, jak to wygląda w praktyce:
Jak ograniczyć konflikty w rodzeństwie?
Autorka posta jednocześnie podkreśliła, że na co dzień stara się uczyć swoje pociechy dzielenia się zabawkami. Jednym ze sposobów jest czytanie książeczek edukacyjnych, innym zaś rozmowa i codzienne sytuacje rodzinne.
Co jeszcze może redukować ilość sytuacji zapalnych między rodzeństwem? Jak podkreślała w rozmowie z nami Justyna Rokicka – warto zadbać o osobne pokoje dla dzieci, a jeśli to jest niemożliwe, choćby o osobne kąciki do zabawy w ramach jednego pomieszczenia.