Spis treści
- Czym jest cyberprzemoc?
- Dziecko - ofiara cyberprzemocy komórkowej
- Cyberprzestępcy - ofiary postępu technologicznego?
- Jak uchronić dziecko przed cyberprzemocą komórkową?
- Jak reagować na cyberprzemoc komórkową?
Cyberprzemoc komórkowa w stosunku do dziecka to wyrządzanie krzywdy psychicznej przy wykorzystaniu do tego celu telefonu komórkowego (dzwoniąc, wysyłając smsy, robiąc zdjęcia i kręcąc filmy bez zgody osoby fotografowanej/nagrywanej).
Czym jest cyberprzemoc?
Naruszeniem prawa jest:
- robienie zdjęć i kręcenie filmów telefonem komórkowym bez zgody osoby, która jest na nich przedstawiona;
- rozpowszechnianie zdjęć, filmów i innych materiałów, które naruszają czyjeś dobre imię;
- nękanie, straszenie, ośmieszanie z użyciem telefonu,
- podszywanie się pod kogoś innego, wyłudzanie informacji przez telefon.
Specyfiką cyberprzemocy jest fakt, iż użytkownik komórki jest stale narażony na atak – wszędzie i o każdej porze. Powszechność telefonii bezprzewodowej jest tak ogromna, że trudno znaleźć miejsce poza jej zasięgiem. Dostępność i łatwość w obsłudze telefonu komórkowego sprzyja upowszechnianiu się tego środka łączności wśród najmłodszych, którzy niestety telefon wykorzystują nie tylko do dzwonienia, ale i żartów. Ofiara „dowcipu” nagle zostaje ośmieszona w oczach nie kilku osób, ale całej szkoły. Wykrycie pierwotnego sprawcy żartu jest często bardzo trudne. Internet umożliwia wysyłanie anonimowych wiadomości z tzw. bramek sms i w ten sposób niestety w dużym stopniu zapewnia sprawcom bezkarność i anonimowość.
Dziecko - ofiara cyberprzemocy komórkowej
Wg ostatnich badań, ponad 50% uczniów spotkało się w swoim życiu ze zjawiskiem cyberprzemocy. Prawie połowa z nich nie informuje jednak o tym dorosłych, co może wynikać albo ze słabej świadomości swoich praw albo z braku zrozumienia u opiekunów. Rodzice często nie wiedzą o problemie, a jeśli się dowiadują – ich reakcja bywa niewystarczająca. Najczęściej ofiarami padają dzieci, które mają problem z akceptacją w grupie. Dzieci w bezlitosny sposób potrafią wyszydzać mankamenty innych rówieśników nie wiedząc, że sprawiają im ogromną przykrość. Dziecko, które padło ofiarą ośmieszenia jest upokorzone. Rzadko zgłasza problem rodzicom lub nauczycielom, bo bywa posądzane o przesadę. Psychologowie zwracają jednak uwagę, że w takiej sytuacji uczucia młodych ludzi mogą być naprawdę bardzo silne. Ośmieszone dziecko zostaje wyrzucone poza grupę albo samo się od niej izoluje. Jest samotne i często zrozpaczone. Chciałoby cofnąć czas, a skoro nie jest to możliwe, zaczyna mieć potrzebę ukrycia się przed światem. W skrajnych przypadkach to może oznaczać nawet myśli samobójcze.
Cyberprzestępcy - ofiary postępu technologicznego?
Ci, co wyrządzają krzywdę innym, używając do tego telefonów komórkowych, są również w jakimś sensie ofiarami - ofiarami postępu technologicznego. Potęga narzędzia, jakim jest komórka sprawia, że dzięki niej w łatwy sposób można zwrócić na siebie uwagę, przypodobać się grupie. Większość sprawców dodatkowo jest przekonana, że to tylko niewinny żart. Czują się anonimowi i bezkarni. Do czasu - zaawansowana technika pozwala już na namierzenie sprawców, a funkcjonujące w każdym kraju organy ds. przestępczości internetowej umożliwiają złapanie go.
Jak uchronić dziecko przed cyberprzemocą komórkową?
Wiedząc, jak silne emocje wywołuje cyberatak u dzieci, rodzice powinni być bardziej ostrożni w udostępnianiu im telefonów komórkowych. Jeśli dziecko musi mieć swoją komórkę (bo wszyscy mają albo to my chcemy mieć z dzieckiem kontakt telefoniczny), zadbajmy o wszelkie środki ostrożności. Można np. ustalić z dzieckiem, by nie brało telefonu do szkoły. Można wprowadzić ograniczenia jego korzystania np. kupując telefon na kartę i blokując połączenia z Internetem. Istotną kwestią jest uczulenie dziecka, by nie podawało swojego numeru telefonu do wiadomości publicznej np. na portalu społecznościowym czy blogu. Dziecko powinno też być świadome zagrożeń, jakie niesie za sobą nieodpowiednie wykorzystanie telefonu komórkowego. Należy przeprowadzić z nim rozmowę na temat np. poważnych skutków głupich żartów i poinformować o instytucjach, które pomagają ofiarom cyberprzemocy. Na koniec najważniejsze – starajmy się budować zaufanie między nami, a dziećmi. Jeśli będą miały pewność, że zostaną wysłuchane i zrozumiane, łatwiej im przyjdzie zwrócić się do nas po pomoc, gdy będą jej potrzebować.
Jak reagować na cyberprzemoc komórkową?
Jeżeli nasze dziecko stało się ofiarą cyberataku, reagujmy zdecydowanie. Przede wszystkim należy zabezpieczyć dowody wyrządzenia szkody psychicznej np. zatrzymanie w pamięci smsów, nagrań na poczcie głosowej. Jednocześnie powinniśmy zabronić dziecku kontaktu ze sprawcą (odpowiadania na obraźliwe smsy, odbierania telefonu od tej osoby). W zależności od rodzaju szkodliwych działań, należy interweniować w odpowiednich instytucjach. W przypadku:
- rozsyłania zdjęć lub filmów bez wiedzy osoby, do których należą – można wystąpić na drogę sądową w celu otrzymania odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych;
- zniesławienia, znieważenia, ośmieszenia np. poprzez rozpowszechnianie zdjęć lub filmów – można wystąpić na drogę postępowania karnego;
- gróźb – należy zgłosić sprawę na policję i do prokuratury, bo jest to przestępstwo;
-nękania (np. wysyłania niechcianych treści, złośliwości) – trzeba zgłosić zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policję.
Oprócz działań interwencyjnych, należy dać przede wszystkim wsparcie dziecku, by nie zostało samo. Wsparcie psychiczne jest niezwykle ważnie, bo od niego zależy jak będzie wyglądać dalsze życie dziecka wśród rówieśników.
Adresy serwisów pomagających ofiarom cyberprzemocy:
www.dlarodzinki.pl