"Jedno dziecko nam wystarczy". 6 rad, jak wychować mądrego i szczęśliwego jedynaka

2022-04-14 10:31

Wokół jedynactwa funkcjonuje wiele, głęboko utrwalanych, krzywdzących mitów. Rodzice często boją się oceniania, więc nie dzielą się swoimi wątpliwościami w kwestiach wychowywania swojego jedynego dziecka. Co zrobić by było ono szczęśliwe i nie czuło się samotne? Jak wychować je na mądrego człowieka, który umie funkcjonować w grupie?

jedyno dziecko

i

Autor: Getty Images Jak mądrze wychować jedynaka?

Wokół jedynactwa jest całe mnóstwo stereotypów. Mają być oni egoistami, ignorującymi uczucia innych. Egocentrykami, skupionymi jedynie na własnych potrzebach. Do tego mogą nie umieć funkcjonować w grupie, dostosowywać się do innych, dzielić z bliskimi. Samo zło...?

Przekonania te zazwyczaj mają niewiele wspólnego z prawdą. Po świecie chodzi przecież całe mnóstwo egoistów, którzy posiadają liczne rodzeństwo. Bardzo wiele zależy od sposobu wychowywania jedynaka i od grupy rówieśniczej, w której funkcjonuje. Jak mądrze i szczęśliwie wychować jedyne dziecko?  

Spis treści

  1. Często umawiaj spotkania z innymi dziećmi
  2. Zapisuj dziecko na grupowe zajęcia dodatkowe
  3. Pokazuj mu swoje pasje
  4. Nie pozwól, by czuło się samotne
  5. Daj mu inspiracje do zabaw
  6. Pilnuj by miało domowe obowiązki
M jak mama: Co powinno umieć 5-letnie dziecko?

Często umawiaj spotkania z innymi dziećmi

Każde dziecko potrzebuje kontaktu z rówieśnikami lub dziećmi w podobnym wieku. Jedynakowi, zwłaszcza małemu, trzeba organizować życie towarzyskie. Umawiaj spotkania z dziećmi znajomych, poznawaj nowe rodziny z dziećmi na placach zabaw, w parkach, chodźcie do sal zabaw w deszczowe weekendy.

Dowiedz się: Co jest złego w słowie "ostrożnie"? Oto 12 sposobów na to, by je zastąpić

W takich miejscach maluch nie tylko wesoło spędzi czas wśród dzieci, ale być może pozna też takie, z którymi znajomość przetrwa na dłużej.

Zapisuj dziecko na grupowe zajęcia dodatkowe

Zajęcia sportowe, czy nawet językowe, które odbywają się w grupach wpłyną nie tylko na rozwój dziecka, ale także na jego kontakty towarzyskie. Zwłaszcza podczas zajęć sportowych nauczy się dobrego podejścia do rywalizacji, pracy zespołowej, czy chociażby przegrywania.

Zobacz: Zajęcia dodatkowe dla dzieci: na jakie zajęcia pozalekcyjne zapisać dziecko?

Te drobne rzeczy bardzo pozytywnie wpłyną na jego wychowanie. Dziecko, które nie ma rodzeństwa nie ma bowiem możliwości, by ćwiczyć takie umiejętności w warunkach domowych.

Pokazuj mu swoje pasje

Mając jedno dziecko, ma się więcej czasu, by dobrze go wykorzystać, pielęgnując wspólne więzi w kreatywny sposób. Jedynak nie ma szans np. na inspirowanie się starszym rodzeństwem, czy wspólne rozszerzanie zainteresowań z siostrą, czy bratem w podobnym wieku. Zamiast nich, to ty możesz być dla niego przewodnikiem.

Przeczytaj też: Gdy nagle pojawia się rodzeństwo... Problemy najstarszego dziecka w rodzinie

Zaraź go pasją do chodzenia po górach, lub malowania. Kreujcie swoje własne rytuały - może np. wypady do muzeum, citybreak`i, biwakowanie, albo jazdę na rolkach, czy rowerze. Życie jedynaka może być bardzo ciekawe i szczęśliwe, gdy rodzic jest jego kompanem i przyjacielem. 

Nie pozwól, by czuło się samotne

Każdy czasem doświadcza samotności. Jedynak pewnie niestety częściej niż dzieci mające rodzeństwo. To ma plusy i minusy, bo gdy potrzebuje mieć przestrzeń dla siebie, nikt mu jej nie ogranicza. Gdy jednak potrzebuje z kimś pobyć, rodzic musi umieć to wyczuwać i zorganizować mu czas, zaprosić kolegów, pooglądać razem bajki, wyjść na wspólny spacer. 

Przeczytaj: Mniej napadów histerii i 4 inne korzyści z przytulania dziecka. A ty, jak często to robisz?

Świadomy rodzic jedynaka to aktywny kompan, który jednak umie organizować mu życie wśród rówieśników i wie kiedy się wycofać, tak by dziecko wyrosło na towarzyską i otwartą osobę. Z biegiem lat, tak wychowywany jedynak, w chwili niechcianej samotności, sam da znać, że potrzebuje rodzica, lub umówi się z na spotkanie z paczką przyjaciół, których będzie miał bez liku. 

Daj mu inspiracje do zabaw

Mały jedynak rzadziej ma możliwość wspólnego wymyślania zajęć wraz z innymi dziećmi, bo nie mieszkają one z nim pod jednym dachem. Nie chodzi o to, by rodzic zastępował mu dzieci, ale w chwili, gdy dziecko powinno zająć się samo sobą, warto dać mu inspirację do zabawy.

Dowiedz się: Setne "pobaw się ze mną" w ciągu dnia? Oto 5 kroków, by nauczyć dziecko samodzielnej zabawy

Grunt to dobra organizacja - można kupić gadżety plastyczne do kreatywnych zabaw, pomóc w zbudowaniu domowej bazy z kocy, czy ułożeniu niezwykłej budowli z klocków, którą będzie się później bawił samodzielnie. Taki niewielki wkład rodzica bardzo pomoże jedynakowi rozbudzić kreatywność i fantazję. 

Pilnuj by miało domowe obowiązki

Gdy rodzice wychowują większą ilość dzieci, siłą rzeczy, z braku czasu, wręczają im obowiązki. Gdy w domu mają jedynaka, czasami wszystko wykonują za niego, bo tak jest szybciej i niekiedy łatwiej. To błąd. Po pierwsze, pewne rzeczy dziecko musi umieć robić, by poradzić sobie w przyszłości, ale to nie koniec.

Zobacz: Jak zachęcić dziecko do pomocy w domu? Oto nasze rady

Psychologowie i badacze są zdania, że obowiązki dają dzieciom siłę psychiczną. Dzięki nim mają poczucie sprawczości, samodzielności i niezależności. Nawet jeśli im się "nie chce", to dla ich dobra, choć mogą o tym nie wiedzieć.