Łamiesz czasami zasady wychowawcze? Przy tych nie miej wyrzutów sumienia

2023-02-03 10:25

Stawianie granic i ustalanie zasad wychowawczych, to codzienność każdego rodzica. Konsekwencja i dyscyplina to nieodzowny element rodzicielstwa. Wszystko po to, aby dziecko odpowiednio się rozwijało i czuło się bezpiecznie. A gdyby tak od czasu do czasu złamać którąś z nich? Te zasady możesz łamać bez wyrzutów sumienia.

Dziewczynka siedzi na podłodze i je chrupki

i

Autor: GettyImages amanie niektórych zasad od czasu do czasu pokazuje dziecku, że świat nie jest czaro-biały

Ustalanie zasad to część dobrego wychowania. Dziecko nie może robić ciągle tego, czego chce. Do pewnego stopnia musi być posłuszne i wiedzieć, że niektórych granic nie można przekroczyć. Wszystko dla jego dobra i możliwości rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i poczucia bezpieczeństwa.

Nikt jednak nie jest idealny i choć raz złamał zasadę, którą sam ustalił. Czy zawsze musimy mieć z tego powodu poczucie winy? Karać się za to, że ulegliśmy, gdy dziecko tak bardzo prosiło?

Nie. Niektóre zasady wręcz można i warto łamać, bo to także uczy i daje korzyści dziecku. Warto jednak pamiętać, że są to sytuacje wyjątkowe i nie ze wszystkimi zasadami możemy tak postąpić.

Spis treści

  1. Jakich zasad wychowawczych nie wolno łamać?
  2. Korzyści z łamania zasad wychowawczych
  3. Codzienna kąpiel
  4. Oglądanie filmu do późna
  5. Skakanie na łóżku i brokat w salonie
  6. Przy dzieciach pamiętaj też o sobie
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Jakich zasad wychowawczych nie wolno łamać?

Przede wszystkim zasady, które dotyczą bezpieczeństwa dziecka, powinny być nietykalne. Nie przechodzimy na czerwonym świetne, nie przebiegamy przez ulicę, nie rozmawiamy z nieznajomymi, nie bijemy, nie gryziemy i wiele innych, które zagrażają zdrowiu i życiu.

Istnieją jednak zasady wychowawcze, na które czasami możemy przymknąć oko i nie powinniśmy mieć z tego powodu poczucia winy. Warto jednak zaznaczyć słowo „czasami”. Dziecko powinno mieć świadomość, że jest to wyjątek, a nie reguła.

Łamanie zasad nie powinno być również na rodzicu wymuszone krzykiem, histerią i awanturą.

Korzyści z łamania zasad wychowawczych

Łamanie niektórych zasad od czasu do czasu pokazuje dziecku, że świat nie jest czaro-biały i zamknięty w sztywnej ramie. Istnieją sytuacje wyjątkowe, które pozwalają na zmianę dotychczasowych reguł.

Co więcej, jeżeli dziecko zwróci się do nas o zmianę jednej zasady raz na jakiś czas, widzi, że rodzic liczy się z jego potrzebami, a nie sztywnym przestrzeganiem zasad. Dodatkowo czuje się ważne, jego uczucia się liczą. Nabiera większej pewności siebie i uczy się podejmowania właściwych wyborów.

Należy również podkreślić, że jeżeli części zasad rodzic nigdy nie łamie, to dziecko widzi, że muszą one być bardzo ważne i tym bardziej ich przestrzega.

To jakie zasady można czasami złamać?

Codzienna kąpiel

Wprowadzenie codziennego rytuału kąpieli, często jest spowodowane tym, że maluszkowi jest później łatwiej zasnąć. Z czasem zasada ta wchodzi w krew i po prostu jest częścią higieny każdego dnia.

Złamanie tej zasady, nie jest przestępstwem. Nie narazi dziecka na poważne konsekwencje zdrowotne. Niektórzy kąpią dziecko 3 razy w tygodniu, a są tacy, którzy myją je tylko raz na tydzień. Jeżeli dotąd codzienna kąpiel była zasadą podstawową odpowiedniego dbania o czystość, nie miej wyrzutów, że czasami ją złamiesz.

Oglądanie filmu do późna

Dzieci bardzo proszą o wieczór filmowy, a macie zasadę kładzenia się do snu o 20? Złamanie tej zasady raz na jakiś czas, oczywiście biorąc pod uwagę wiek malucha, może tylko przynieść dodatkowe korzyści. Spędzacie czas razem i pogłębiacie więzi.

Innym przykładem łamania zasady wczesnego chodzenia spać może być wizyta u rodziny lub znajomych. Nie odwiedzamy ich przecież codziennie, więc nie zmieniajmy planów, tylko dlatego, że dziecko trzeba położyć o wyznaczonej godzinie spać. Oczywiście pod warunkiem, że nie jest dzieckiem wysoko wrażliwym i po prostu tą jedną zmianą zburzymy jego spokój i całą noc będziemy mieli z głowy.

Skakanie na łóżku i brokat w salonie

Nie kupujesz dzieciom brokatu, bo sprzątanie go to katorga, a ciocia właśnie przyniosła pudełko z tymi świecidełkami? Twoje dziecko patrzy, jak mały kotek z nadzieją, że może czasami pozwolisz mu na tworzenie błyszczących obrazków. Zatem pozwól!

Skakanie na łóżku było zawsze zabronione, bo przecież spadnie, połamie się i będą z tego same problemy. A jakby tak dało się poskakać po materacu bezpieczniej? Choćby trzymając mamę lub tatę za ręce i radośnie wzbijać się do góry. Ileż by było radości!

Można do tego jeszcze dorzucić wojnę na poduszki, choć zazwyczaj zabroniona, bo można coś pozrzucać i porozbijać. Ten jeden raz na jakiś czas, aby poczuć się beztrosko i spokojniej, nie zaszkodzi nikomu.

Przy dzieciach pamiętaj też o sobie

Rodzice często mają własne zasady, których przestrzegają, jakby ich złamanie oznaczało, że źle wychowują dzieci. Zapominają o piciu ciepłej kawy, bo przecież najpierw trzeba przygotować mleko dla dziecka. Idą zmienić maluchowi pieluchę, choć sami muszą skorzystać z łazienki. Układają dziesiątą układankę, a tak naprawdę mają ochotę włączyć krótką bajkę i po prostu poleżeć.

Złamanie od czasu do czasu zasad nie zawsze wiąże się z czymś najgorszym. Pamiętajmy, że to my je ustalamy i możemy również zmieniać. Myślenie o sobie, gdy wychowujemy dziecko, to nie egoizm. To szczęśliwszy, spokojniejszy i bardziej opanowany rodzic, który będzie miał więcej energii, siły i cierpliwości do swojego dziecka.

Czytaj także: Mądre wychowanie dziecka: jak zadbać o jego rozwój i samodzielność

7 zasad mądrego oglądania bajek. Psycholog dziecięca wyjaśnia, jak je wprowadzić