"Nie kupię ci, bo..." - jak mądrze odmawiać dziecku?

2021-09-20 12:19

Każdy rodzic chciałby spełniać marzenia swojego dziecka. Niestety, nie zawsze możemy sobie pozwolić na kupno kolejnej zabawki. Dowiedz się zatem jak mądrze odmawiać dziecku, aby nie czuło się gorsze od rówieśników.

Zabawki dla dzieci, gadżety dla dzieci

i

Autor: thinkstockphotos.com Odmawiając dziecku zakupu danej rzeczy, zawsze wytłumacz mu, dlaczego mu jej nie kupisz.

Pomimo najszczerszych chęci nie jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkich zachcianek naszych pociech. Dzieci nie umieją jeszcze dokonać prawidłowej selekcji i oceny użyteczności danej rzeczy. To, że bardzo czegoś pragną, nie jest zazwyczaj przemyślaną decyzją, a jedynie impulsem spowodowanym widokiem nowego, atrakcyjnego przedmiotu.

Nieprzemyślany zakup, dokonany pod wpływem chwili, najczęściej po kilku dniach ląduje na stosie innych zapomnianych zabawek. Pamiętajmy o tym, że to my, jako osoby dorosłe, podejmujemy ostateczną decyzję o tym, co kupujemy.

Nie da się uniknąć sytuacji, w której musimy dziecku odmówić zakupu upragnionej rzeczy. Jak zrobić to jednak w sposób skuteczny, stanowczy i nie wpędzający naszego dziecka w poczucie niższości? Czy dobrym pomysłem jest informowanie go o tym, że nie mamy na nią pieniędzy?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci prawidłowo wybrnąć z sytuacji. Jak mądrze odmawiać dziecku?

Spis treści

  1. "Nie kupię ci, bo...": zachowaj spokój
  2. "Nie kupię ci, bo...": wyjaśnij powody swojej odmowy
  3. "Nie kupię ci, bo...": zaproponuj dziecku alternatywę
  4. Wprowadź konsekwencje za niewłaściwe zachowanie
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

"Nie kupię ci, bo...": zachowaj spokój

Dzieci często wywierają na nas presję tupiąc, płacząc i krzycząc. My zaś, wstydząc się zachowania dziecka w sklepie, ulegamy ich zachciankom bądź krzyczymy na nie, każąc mu się natychmiast uspokoić.

Przeczytaj także: "Jesteś głupia, nie lubię cię" - jak reagować na słowa złości u dzieci?

Taka sytuacja prowadzi raczej do próby sił niż właściwego, wychowawczego rozwiązania konfliktu. Niezależnie od tego jak bardzo zachowanie naszej pociechy jest niewłaściwe, my powinniśmy zachować spokój i poinformować dziecko, że porozmawiamy z nim dopiero gdy się uspokoi.

"Nie kupię ci, bo...": wyjaśnij powody swojej odmowy

Powody mogą być różne, ważne, aby odpowiedź była prawidłowo uzasadniona i prawdziwa. „Nie, bo nie” na pewno nie zadowoli naszego dziecka. Możesz przytoczyć następujące przykłady, w zależności od sytuacji.

  • „Nie kupię Ci tej zabawki, ponieważ kilka dni temu dostałeś klocki. Nikt z nas nie dostaje tak często prezentów. Na następny musisz poczekać do przyszłego miesiąca, urodzin itd.”
  • „Nie kupię Ci tego samochodu, ponieważ w domu masz już kilka podobnych i bardzo rzadko się nimi bawisz
  • „Nie kupię Ci tego, ponieważ przyszliśmy do sklepu tylko po bułki, sok i lody i na inne produkty nie mamy pieniędzy

Pamiętajmy, aby nie okłamywać dziecka i nie tworzyć niespójnych odpowiedzi. Uzasadnianie odmowy brakiem pieniędzy nie jest niczym złym. Dziecko musi się nauczyć, że pieniądze przeznaczone na zakupy spożywcze niekoniecznie mogą zostać bez konsekwencji wydaje na kolejną zabawkę.

Dowiedz się: Bunt dwulatka: poskromienie złośnika

Ważne jest natomiast, aby nasze argumenty nie ograniczały się jedynie do zdawkowanego „Nie, bo nie mam pieniędzy”. Musimy wytłumaczyć dziecku, że obecnie mamy inne wydatki, a jeżeli maluch nadal naciska, zaproponować odpowiednią alternatywę.

Dzięki temu nasza pociecha nie będzie się czuła pokrzywdzona i nie skojarzy smutku z brakiem środków finansowych.

"Nie kupię ci, bo...": zaproponuj dziecku alternatywę

  • „Nie mogę teraz kupić Ci tej zabawki, bo pieniądze są nam potrzebne na inne zakupy, ale w przyszłym miesiącu masz urodziny i jeżeli nadal będziesz chciał ten samolot to wtedy go kupimy”
  • „Nie mogę kupić Ci tych klocków, bo teraz przyszliśmy po inne zakupy, ale jeżeli nie będziesz z tego powodu płakać to wieczorem pójdziemy na twój ulubiony plac zabaw, obejrzymy bajkę, wspólnie porysujemy, pójdziemy na lody, itd.”

Sprawdź: Agresja u dziecka i jej przyczyny: 9 sposobów na agresywne dziecko

Wprowadź konsekwencje za niewłaściwe zachowanie

Jeżeli dziecko płacze i histeryzuje na każdych zakupach, a zaproponowanie wyjścia alternatywnego nie pomaga, należy wyciągnąć konsekwencje z niewłaściwego zachowania dziecka.

Przed wejściem do sklepu uprzedź malucha, że przyszliście tylko po zakupy na obiad i dzisiaj nie kupujecie żadnych zabawek. Powiedz dziecku, że jeżeli będzie grzeczne to w nagrodę np. wyjdziecie na rower, jeżeli zaś będzie płakać to nie obejrzy wieczorem swojej ulubionej bajki.

Przeczytaj: "Moje dziecko urządza publiczne histerie, a ja nie wiem, jak się zachować"

Pamiętaj, aby być konsekwentnym! Dzieci szybko się uczą, a każda niesłowność prowokuje je do dalszego testowania postawionych granic. Nigdy nie rzucaj pod wpływem emocji gróźb bez pokrycia.

„Nigdy więcej nie pójdziesz ze mną do sklepu!”- czy w tym wypadku będziemy w stanie być konsekwentni?

Niekiedy pokusa kupna nowej zabawki jest dla dziecka tak silna, że nie może ono powstrzymać się od płaczu i histerii pomimo właściwej reakcji rodziców. Nie wstydzimy się wtedy spojrzeń innych ludzi i nie uginajmy pod wpływem komentarzy „życzliwego” otoczenia.

Sprawdź: Dziecko manipuluje rodzicami: jak to rozpoznać i jak je tego oduczyć?

Nasze dziecko dopiero uczy się reguł i zasad panujących w świecie dorosłych i ma prawo do ich negowania na swój sposób. To, że odmawiamy zapłakanemu dziecku kolejnej lalki czy samochodu nie czyni nas złym rodzicem. Wręcz przeciwnie. Uczymy malucha, że w życiu nie można mieć wszystkiego, dzięki czemu będzie mu łatwiej znosić niepowodzenia w przyszłości.

Edukacja? Wychowanie? Psychologia? Odwiedź nasz nowy profil na Facebooku i bądź na bieżąco! Zapraszamy na M jak Mama Smart Kid!