Od kiedy dziecko może jeździć samochodem bez podstawki? Sprawdzamy najnowsze przepisy

2022-09-07 15:31

Od kiedy dziecko może jeździć bez podstawki? Niejeden opiekun zastanawia się czy lepiej przewozić pociechę w foteliku czy na podstawce. A może dziecko jest już za duże i powinno podróżować siedząc jak dorosły? Warto zapoznać się z przepisami prawnymi określającymi zasady przewozu dzieci.

dziecko wychylające się z okna w samochodzie

i

Autor: Getty Images Od kiedy dziecko może jeździć bez postawki?

Od kiedy dziecko może jeździć samochodem bez podstawki? Odpowiedź znajdziemy w przepisach, regulujących zasady przewozu dzieci z roku 2017 z Ustawy Kodeksu Ruchu Drogowego. Są one zgodne z wymogami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Zobacz, kiedy można zrezygnować z fotelika i sadzać dziecko na podstawce.

Spis treści

  1. Podstawka - czy jest bezpieczna?
  2. Podstawka - kiedy zastąpić nią fotelik?
  3. Od kiedy dziecko może jeździć bez podstawki
  4. Podstawka - jakie kary za jazdę niezgodną z przepisami?
Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Podstawka - czy jest bezpieczna?

Zastanawiając się nad pytaniem, od kiedy dziecko może jeździć bez podstawki, warto wiedzieć, że podstawki zajmują dużo mniej miejsca niż fotelik i są łatwiejsze w obsłudze, co sprawia, że wielu rodziców z niecierpliwością czeka, aż pozbędzie się fotelika na rzecz podstawki. Popularne są opinie, że dziecko o masie większej niż 25 kg może przesiąść się już na podstawkę.

Jednak warto pamiętać, że w przeciwieństwie do fotelika, nie stanowi ona praktycznie żadnego zabezpieczenia w razie wypadku. Do jedynych funkcji pełnionych przez podstawkę można zaliczyć ochronę rodzica przed mandatem i drobną poprawę umiejscowienia pasów bezpieczeństwa podczas zapinania dziecka.

Niestety na tym korzyści się kończą. Podstawka nie chroni w żaden sposób główki dziecka, może łatwo wysunąć się spod jego pupy i nie zabezpiecza też przed uderzeniem bocznym.

Oprócz tego, podczas gwałtownego hamowania dochodzi do wślizgiwania się małego pasażera pod pas bezpieczeństwa, co przy dużej sile z łatwością może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz szyi pociechy.

Podstawka - kiedy zastąpić nią fotelik?

Zrozumiałe jest jednak, że w niektórych sytuacjach trudno jest stale nosić ze sobą ciężki i nieporęczny fotelik, więc podstawka może dobrze sprawdzić się podczas jazdy samochodem znajomych lub taksówką. Oprócz tego, starsze dzieci często buntują się i nie chcą dłużej jeździć w foteliku. W przypadku wyjątkowo upartych pociech, którym nie da się przemówić do rozsądku, podstawka może okazać się jedynym rozwiązaniem.

Od kiedy dziecko może jeździć bez podstawki? W Polsce nie ma jednoznacznie określonych norm, które pozwoliłyby przesiąść się z fotelika na podstawkę, ale jeśli bardzo zależy nam na jej kupnie, warto sprawdzić, co na ten temat mówi producent. Standardy unijne dopuszczają podstawki (same siedziska bez oparcia) do użytkowania przez dzieci w wieku od 6 do 11 lat oraz o wadze od 22 do 36 kg.

Zawsze lepiej jest podróżować z dzieckiem chociaż na podstawce niż bez żadnej ochrony. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, warto porządnie zastanowić się nad zamianą fotelika na podstawkę i podjąć decyzję kierując się przede wszystkim dobrem dziecka.

Czytaj również: Isofix - czym jest i czy warto mieć fotelik z Isofix?

Czy wolno wozić dziecko na przednim siedzeniu auta?

Od kiedy dziecko może jeździć bez podstawki

Z jazdy w foteliku i na podstawce zwolnione są dzieci, które osiągnęły przynajmniej 150 cm wzrostu. Przepisy dopuszczają także przewożenie na tylnym siedzeniu oraz bez fotelika i podstawki dziecka, które osiągnęło jedynie 135 cm, ale nie mieści się już w foteliku, ze względu na masę ciała przekraczającą 36 kg.

Istnieje jeszcze jedna wyjątkowa sytuacja, umożliwiająca pociechom podróżowanie w samych pasach. Dotyczy ona przewozu trójki dzieci w pięcioosobowych samochodach. Jeśli w pojeździe nie ma miejsca na zamontowanie trzech fotelików, jeden z malców może podróżować siedząc pomiędzy fotelikami pozostałej dwójki.

Musi mieć jednak ukończone przynajmniej 3 lata i oczywiście zapięte pasy bezpieczeństwa. Zawarte w ustawie zasady nie dotyczą dzieci podróżujących w autobusach i licencjonowanych taksówkach. W tych środkach transportu mały pasażer może siedzieć jak osoba dorosła.

Podstawka - jakie kary za jazdę niezgodną z przepisami?

Niestosowanie się do uchwalonych przepisów niesie ze sobą konsekwencje prawne. Kierowca przewożący dziecko bez fotelika lub podstawki może zostać ukarany grzywną o wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi. To samo grozi osobom podróżującym z małymi pasażerami w fotelikach, ale wykorzystywanych niezgodnie z zaleceniami producenta.

Pamiętajmy, że zachowując zasady przewozu dzieci nie tylko unikamy kary, ale przede wszystkim chronimy zdrowie i życie naszych pociech!

Czytaj również: Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Nasz ranking 2021

Podnóżek pod fotelik samochodowy – dlaczego warto go kupić?

Aby wybrać właściwy fotelik dla dziecka, kieruj się wagą malucha.

  • Dla dzieci o wadze do 10 kg, od urodzenia do 6–9 miesięcy – foteliki z grupy 0.
  • Dla dzieci o wadze poniżej 13 kg, od urodzenia do 12–15 miesięcy – foteliki z grupy 0+.
  • Dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg, od 9 miesięcy aż do 4 lat – foteliki z grupy I.
  • Dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg, od 4 do6 lat – foteliki z grupy II.
  • Dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg, od 6 do11 lat – foteliki z grupy III.