Spis treści
- Orientacja seksualna – pierwsze doświadczenia seksualne
- Orientacja seksualna – ważne wsparcie rodziców
Według psychologów orientacja seksualna może objawić się w wieku około dwunastu lat. Takie wnioski płyną m.in. z badania przeprowadzonego przez psychologa Gary'ego Remafedi z University of Minesota. Naukowiec wykazał jednak, że ponad 25 procent dwunastolatków jest jeszcze niepewna swojej orientacji seksualnej, natomiast pewność co do tego ma około 19 procent tej grupy.
To, że twój nastoletni syn nie chwali się, że ma dziewczynę ani nie chodzi z koleżankami na randki, nie musi jeszcze oznaczać, że jest gejem.
Czytaj: Depresja dziecięca i depresja młodzieńcza - jak objawia się depresja i jak pomóc choremu dziecku?
Orientacja seksualna – pierwsze doświadczenia seksualne
Żyjemy w coraz bardziej tolerancyjnym świecie. Młodzi ludzie na co dzień spotykają się z osobami homoseksualnymi i biseksualnymi. To budzi w nastolatkach pytanie o ich własną orientację seksualną. Niekiedy potrzebne są pierwsze doświadczenia seksualne, by nastolatek mógł określić się jeszcze przed wejściem w dorosłość.
Nie musi od razu dojść do całkowitego zbliżenia. Zwykle wystarczą niewinne pieszczoty bądź po prostu bliskość fizyczna, np. siedzenie blisko siebie, trzymanie za dłonie, dotykanie ciała. Wielu dorosłych homoseksualistów przyznaje, że pierwsze kontakty seksualne z partnerem mieli jeszcze przed ukończeniem 20 lat.
Orientacja seksualna – ważne wsparcie rodziców
Twój nastoletni syn oświadczył ci, że jest gejem? Nie gaś jego wyznania zdaniem: "Nie mów tak. Nie możesz tego wiedzieć", lecz raczej staraj się przede wszystkim wysłuchać dziecko. Podpytaj, co to znaczy, dlaczego tak uważa, kiedy się zorientował... Okaż wsparcie, by wiedział, że kochasz go bezgranicznie zawsze, bez względu na to, jaką będzie miał orientację seksualną. Nie ośmieszaj dziecka, nie neguj tego, co ci zakomunikowało, przesadnie też nie okazuj troski.
Jak się zachować gdy dziecko zakomunikuje nam o swojej odmiennej orientacji seksualnej?Przede wszystkim zachowaj spokój. Nie zalej dziecka własnymi emocjami: lękiem i niepokojem. Ono samo może być wystarczająco mocno zaniepokojone dokonanym odkryciem.
Dziecko w tej sytuacji potrzebuje wysłuchania i akceptacji. Nie oceniaj, nie bagatelizuj i nie neguj tego co słyszysz. Tylko uważnie wysłuchaj i dopytaj, jeśli czegoś nie rozumiesz. Najtrudniejsze dla dziecka w momencie takiego wyznania będzie Twoje odrzucenie i krytyka, to z kolei może mieć negatywny wpływ na wasze dalsze relacje.
Warto pamiętać, że rozwój seksualny jest procesem i nastoletnie dziecko komunikując nam swoje decyzje i przekonania, może tak naprawdę dawać wyraz swoim emocjom, fantazjom czy niezaspokojonym potrzebom. Np. fantazje czy doświadczenia erotyczne z najbliższą przyjaciółką, nie muszą oznaczać wyboru orientacji seksualnej. Mogą być sposobem szukania bliskości emocjonalnej.Jeśli dziecko mówi o swoich wątpliwościach i zagubieniu w tej kwestii warto zaproponować mu wizytę u specjalisty.
Justyna Glińska, psychoterapeuta rodzinny z Centrum-Ja