Analizując naszą codzienność, najczęściej skupiamy się na negatywach - na słowach czy zachowaniach, na które musimy uważać, aby nie przekazać ich dziecku.
Nie lubimy pewnych swoich cech, doskonale wiemy, że nie powinnyśmy mówić o sobie źle, skupiać się na negatywnych komunikatach itp. Teorię mamy opanowaną do perfekcji. Wydaje nam się, że na "grzeszki" pozwalamy sobie, gdy dziecko nie słucha, nie obserwuje. A później... widzimy w nim kalkę naszych najgorszych zachowań.
A gdyby tak skupić się nie na tym, co robimy źle, ale na tym, co idzie nam całkiem dobrze? Nie trzeba wielkich czynów, aby wychować dobrego człowieka.
Przeczytaj także: 8 zdań, które powinno usłyszeć każde dziecko. Działają jak mocny uścisk
Tak wychowasz dobrego człowieka
Wciąż przedstawiasz małemu człowiekowi różne zasady, tłumaczysz, dlaczego powinien zachowywać się tak, a nie inaczej. "Wykłady" często przynoszą marny efekt, ale gdy działasz tak, jak chciałabyś, aby postępowało dziecko, możesz się zdziwić, jak wiele z tego wyciąga. I nie potrzebne są żadne słowa, nakazy czy zakazy.
Chcesz, aby twoje dziecko było dobrym człowiekiem? Złota rada jest banalna - bądź dobrym człowiekiem. Gdy będziesz mówiła jedno, a robiła drugie, dlaczego dziecko ma się zachowywać tak, jak mu wskazujesz? Skoro ty tak nie działasz, najwyraźniej nie jest to takie dobre i właściwe rozwiązanie.
Przeczytaj także: Obwiniasz dziecko zamiast je wysłuchać? Nie licz, że przyjdzie do ciebie z problemem
Pięć zachowań, które warto przekazać dziecku
Marta Kądziela to psycholożka, która na instagramowym profilu @bycwzgodzie dzieli się cennymi wskazówkami dla rodziców. Jeden z jej ostatnich wpisów dotyczy naszych zachowań i tego, jak wpływają na dziecko. Wśród przykładów znajdziemy te pozytywne, które warto powtarzać.
- Dziecko widzi, że traktujesz jego tysięczny obrazek jak to pierwsze dzieło - wieszasz na honorowym miejscu, zachwycasz się zdolnościami młodego artysty. "Twoje dziecko czuje, że umie, że to co potrafi stworzyć, warte jest pokazania, i że to co może z siebie dać, może przynieść radość innym ludziom" - czytamy na profilu @bycwzgodzie.
- Dziecko widzi, jak zachowujesz się w stosunku do zwierząt, np. jak głaszczesz psa czy kota. Uczy się, że nie są groźne, ale wrażliwe.
- Dziecko widzi, że przygotowujesz dla niego jego ulubione przekąski i sprawia ci to radość. "Uczy się, że takie małe, serdeczne gesty, mogą być bardzo ważne. Że są gestami miłości" - podkreśla we wpisie psycholożka.
- Dziecko widzi, że pomagasz słabszym i wspierasz potrzebujących. Uczy się, że warto dzielić się tym, co mamy.
- "Kiedy mimo zmęczenia wywiązałeś się z danej mu obietnicy, twoje dziecko uczy się dotrzymywać słowa i zobowiązań" - czytamy w poście Marty Kądzieli.
Listę pozytywnych zachowań i gestów możemy mnożyć. To nasze relacje w rodzinie, to jak się do siebie zwracamy, jakich słów używamy w codziennych rozmowach, czy się szanujemy, czy mówimy sobie prawdę. To ustępowanie miejsca w autobusie, pomaganie sąsiadce we wniesieniu zakupów po schodach. To przeczytanie starszej pani listy składników z etykiety. To wytłumaczenie obcokrajowcowi, jak kupić bilet w automacie.
To mnóstwo małych, dobrych rzeczy, które składają się na wielką całość. Na co dzień się na nich nie skupiamy, a wszystkie dostrzega nasze dziecko.
Przeczytaj także: Mamo, nie musisz dążyć do ideału, już nim jesteś. 15 gestów, którymi okazujesz dziecku miłość