Trening czystości, czyli zrezygnowanie z pieluch na rzecz nocnika lub sedesu, to dla wielu rodziców i dzieci żmudny proces. Łatwo jest popełnić błąd, zniechęcając dziecko i tym samym opóźniając przejście na nocnik.
Kontrola nad potrzebami fizjologicznymi i opanowanie sztuki załatwiania się na nocnik to dla malucha duże wyzwanie, dlatego potrzebne jest umiejętne wsparcie rodziców. O czym trzeba pamiętać, planując trening czystości u dziecka?
Spis treści
- Kiedy zacząć trening czystości?
- Stopniowe odzwyczajanie dziecka od pieluch
- Czego unikać w czasie treningu czystości?
Czytaj również: Moczenie nocne u dzieci: co robić, gdy dziecko wciąż siusia w nocy?
Nauka siusiania na nocnik. Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?
Jak oduczyć dziecko korzystać z nocnika?
Kiedy zacząć trening czystości?
To, kiedy dziecko będzie gotowe do treningu czystości, jest sprawą indywidualną. Niektórzy sadzają na nocnik dziecko, które zaczyna siadać, inni czekają do 2. roku życia dziecka. Przyjmuje się, że półtoraroczne dziecko powinno się zacząć oswajać z toaletą. Jednak każdy maluch rozwija się we własnym tempie.
Trzeba obserwować dziecko i próbować wychwycić odpowiedni moment. To ważne, bo wiele porażek w treningu czystości wynika ze złego wyboru momentu odstawienia pieluch.
Stopniowe odzwyczajanie dziecka od pieluch
Niech odstawienie pieluchy będzie ciekawą przygodą. Zróbcie pożegnanie pieluchom, aby dziecko czuło, że zaczyna nowy, bardziej dorosły etap życia. Pozwól maluchowi wybrać nowe majteczki (większą ilość, ponieważ na początku będą szybko się brudzić). Rozbudź w dziecku zainteresowanie toaletą – niech zobaczy, jak się spuszcza wodę, podnosi deskę.
Możesz wybrać nocnik (najlepiej jak najprostszy) lub od razu zacząć naukę korzystania z toalety. W tym przypadku przyda się specjalna nakładka na sedes oraz podnóżek. W okresie treningu czystości ubieraj dziecko tak, by mogło szybko zdjąć ubrania. Z tego powodu najlepszy czas do nauki to lato, gdy maluch nie ma na sobie wielu warstw.
Wyznacz stałe pory korzystania z toalety (np. po posiłkach, przed snem, przed wyjściem z domu). Niech dziecko siada na nocnik lub sedes, by sprawdzić, czy nie pęcherz nie wymaga opróżnienia. Obserwuj dziecko, by wychwycić sygnały świadczące o tym, że dziecko chce siusiu (np. krzyżuje nogi, kręci się, wstaje, siada) i prowadź je wtedy do toalety.
Pamiętaj o wycieraniu dziecka po skorzystaniu z toalety. Jeśli dziecko chce to robić samo, i tak po nim popraw (prawidłowo opanuje tę czynność dopiero sześciolatek). Dziecko musi też umyć ręce.
Czego unikać w czasie treningu czystości?
Pamiętaj, że trening czystości to proces, a dziecko ma prawo do wpadek. Okazując zniecierpliwienie i zdenerwowanie, gdy dziecko kolejny raz ma brudne majteczki, niepotrzebnie zniechęcasz i stresujesz malucha. Nie wysadzaj też dziecka na siłę.
Na początku dziecko nie będzie informować cię, że chce się wypróżnić, ponieważ maluch potrzebuje czasu, by nauczyć się sygnałów swojego ciała i kontroli nad nim. Ważne, by rodzic cieszył się z każdego sukcesu.