Utalentowane dziecko: jak wychować dziecko, które ma talent?

2015-09-03 13:38

Dzieci rodzą się z różnymi talentami. Ujawniają się one często już w przedszkolu. Rodzice sami obserwują, że dziecko chętnie śpiewa, tańczy, zaczyna wcześnie rysować, lubi konstruować coś z klocków. Jak zapewnić dziecku warunki odpowiednie do rozwijania talentu? Utalentowane dziecko: przeczytaj, jak wychować dziecko, które ma talent.

Utalentowane dziecko

i

Autor: thinkstockphotos.com Utalentowane dziecko warto posłać na zajęcia dodatkowe. Byle z umiarem.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Jak mądrze stymulować rozwój dziecka? >>
  2. Utalentowane dziecko: czy warto zapisywać dziecko na kółko zainteresowań?
  3. Czytaj także: >> Co o zajęciach dodatkowych dla dzieci sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl? Sprawdź i dołącz do dyskusji >>
  4. Czytaj także: >> Lekcje muzyki rozwijają pamięć i ułatwiają naukę >>
  5. Utalentowane dziecko: czy talent oznacza, że dziecko od razu musi być geniuszem?
  6. Czytaj także: >> Po co przedszkolakom nadprogramowe zajęcia? >>
  7. Utalentowane dziecko: dlaczego nie warto przesadzać z zajęciami dodatkowymi?

Kiedy rodzice zapisują dziecko do przedszkola, liczą na to, że nauczyciele wychwycą naturalne zdolności dziecka i pokierują tak jego edukacją, by zostały one rozwinięte. Dobrze jest porozmawiać z nauczycielem, w jakim kierunku powinna iść dodatkowa edukacja, by dziecka nie przeciążyć i nie zapisywać go na zajęcia kompletnie dla niego nieprzydatne. 

Czytaj także: >> Jak mądrze stymulować rozwój dziecka? >>

Utalentowane dziecko: czy warto zapisywać dziecko na kółko zainteresowań?

Jeśli dziecko jest zdolne w kierunku jakiegoś konkretnego przedmiotu nauczania, może zapisać się na koło zainteresowań. Zazwyczaj w szkole jest wiele kół i zawsze coś można wybrać. Nauczyciel zadba wtedy o to, by dziecko miało dodatkowe zadania, przygotowywało się do konkursów przedmiotowych, olimpiad. Może mieć wyznaczane dodatkowe zadania do wykonania. Wtedy dajemy mu możliwość rozwijania swoich zainteresowań bez przymusu.

Czasem zdarza się, że rodzice chcą realizować swoje niezrealizowane marzenia i talenty poprzez dziecko. Zapisują więc je na zajęcia wymarzone dawno temu dla siebie. Taka sytuacja może spowodować, że dziecko zniechęci się do wszystkiego i wtedy trudno będzie zachęcić je do rozwijania swoich, prawdziwych talentów. Dlatego tak ważna jest obserwacja i nieprzeciążanie dziecka zbyt dużą ilością obowiązków.

Czytaj także: >> Co o zajęciach dodatkowych dla dzieci sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl? Sprawdź i dołącz do dyskusji >>

Może się zdarzyć, że utalentowane w danym kierunku dziecko nudzi się na lekcji, wtedy zaczyna przeszkadzać, wymagać ciągłej uwagi. Rola nauczyciela jest wtedy taka, by zapewniał mu dodatkowe zadania. Nie może poświęcić czasu na lekcji na pracę tylko z jednym uczniem, by rozwijać jego talent, dlatego tacy uczniowie chodzą na koła zainteresowań.

Czytaj także: >> Lekcje muzyki rozwijają pamięć i ułatwiają naukę >>

Utalentowane dziecko: czy talent oznacza, że dziecko od razu musi być geniuszem?

Kiedy rodzice odkryją talent u swojego dziecka stawiają sobie zwykle cel - ono musi być geniuszem w tej dziedzinie. Zdarza się wtedy, ze dziecku brakuje czasu dla siebie, bo ciągle jest zajęte uczęszczaniem na dodatkowe lekcje, zajęcia, koła. Nie ma czasu na zabawę, spotkania z kolegami czy ruch na świeżym powietrzu. To błąd. Owszem, rozwijajmy talenty, ale trzeba pamiętać, że dziecko to dziecko i ma swoje naturalne potrzeby. Ruch jest jedną z podstawowych. Spotkania z kolegami także. W ten sposób dziecko rozwija się społecznie i emocjonalnie. Poza tym dziecko oprócz rozwijania swoich uzdolnień ma jeszcze swoje zwykłe obowiązki i nie można dopuścić do tego, by je zaniedbało. Uzdolnione dziecko może zadawać dużo pytań, które często drażnią dorosłych. Trzeba mu na nie cierpliwie odpowiadać, ale jeśli czegoś nie wiemy, nie bać się także tego powiedzieć.

Kiedy już talent dziecka zostanie rozpoznany, zazwyczaj rodzice dokładają wszelkich starań, by był rozwijany. Ale nie zawsze tak jest. Czasem w zabieganiu i natłoku własnych spraw dorośli nie koncentrują się na tym. Wychodzą z założenia, że to nauczyciele w szkole powinni o to zadbać. W szkole dziecko spędza dużo czasu, możliwości rozwijania talentów są duże, ale często nie wystarczą. Jeśli dziecko jest utalentowane sportowo czy muzycznie, powinno uczęszczać na dodatkowe zajęcia poza szkołą. O tym najlepiej porozmawiać z nauczycielem.   

Czytaj także: >> Po co przedszkolakom nadprogramowe zajęcia? >>

Utalentowane dziecko: dlaczego nie warto przesadzać z zajęciami dodatkowymi?

Rodzice często popełniają błąd polegający na tym, że nie chcą, by dziecko miało swój czas wolny. Wydaje im się wtedy, że nie zadbali o jego rozwój, że jakieś talenty nie są rozwijane, marnują się. Dlatego doprowadzają do sytuacji, w której dziecko nie ma chwili wytchnienia. Zanim opuści szkołę/przedszkole, uczestniczy w wielu kołach zainteresowań i zajęciach dodatkowych. Nie ma czasu na zabawę, kontakt z rówieśnikami. Przychodzi do domu zmęczone, zniechęcone. Samo często nie wie, co je interesuje naprawdę, ma natłok informacji, nie ma możliwości wybrać, bo robią to za nie rodzice.

To nie jest dobry kierunek. Dlatego, jeśli zauważamy u dziecka talenty, pozwólmy na to, by były one rozwijane, ale pozwólmy też na to, by dziecko miało możliwość naturalnego funkcjonowania w grupie rówieśniczej, bo to najlepiej wpływa na jego wszechstronny rozwój.