Większość dzieci lubi psy i zawsze chce nawiązywać w nimi kontakt. Psy również są na ogół przyjaźnie nastawione do ludzi, zwłaszcza małych, ale niestety czasem zdarzają się wyjątki.
Może być też tak, że zwykle spokojne zwierzę przestraszy się gwałtownych ruchów dziecka i instynktownie zacznie się bronić. Albo zostanie przez nie nieświadomie sprowokowane. Aby uniknąć takich sytuacji, warto nauczyć młodego człowieka bezpiecznego zachowania wobec obcych zwierząt. Oto krótka ściągawka, która w tym pomoże.
Spis treści
- Bezpieczne zachowania wobec psa - jak podejść, by go nie przestraszyć?
- Dlaczego trzeba zapytać opiekuna psa o zgodę?
- Jak bezpiecznie przywitać się z obcym psem?
- Czego unikać w zabawie z psem?
- Jak zrozumieć mowę ciała psa?
- Co robić gdy pies chce zaatakować?
Bezpieczne zachowania wobec psa - jak podejść, by go nie przestraszyć?
Uprzedź dziecko, że psy boją się gwałtownych ruchów. Czują się wtedy zagrożone i instynktownie zaczynają się bronić. Może się to zakończyć nawet pogryzieniem. Dlatego nigdy nie należy podbiegać do psa, machać przy nim rękami czy skakać. Najlepiej podejść do zwierzęcia spokojnie i powoli, a następnie stanąć do niego bokiem.
Czytaj również: Agresywne rasy psów - jakie rasy psów nie nadają się dla dzieci? Zobacz galerię
Pies dla alergika - jakie rasy psów są odpowiednie dla dziecka z alergią?
To już pewne! Psy pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny dziecka
Dlaczego trzeba zapytać opiekuna psa o zgodę?
Powiedz, że nie wolno zaczepiać psa bez zgody jego właściciela. Nawet niewinnie i sympatycznie wyglądający zwierzak może nagle pokazać zęby i ugryźć. Zdarzają się też psy, które wcale nie lubią głaskania lub akceptują je jedynie ze strony osób, które dobrze znają. Albo tolerują tylko określony rodzaj pieszczoty.
Dlatego zawsze trzeba zapytać właściciela zwierzęcia, czy można bezpiecznie pogłaskać czworonoga i jak to zrobić. Dziecko powinno również wiedzieć, że nie wolno zaczepiać psa przywiązanego pod sklepem, warującego przy wózku czy biegającego bez opieki.
Jak bezpiecznie przywitać się z obcym psem?
Pokaż dziecku, jak nawiązać kontakt z nieznajomym zwierzęciem. Najlepiej zacząć od ukucnięcia obok i spokojnego zbliżenia otwartej dłoni, tak aby pies mógł ją powąchać i poznać zapach nowej osoby. Nie należy patrzeć zwierzęciu w oczy, bo może potraktować to jak wyzwanie. Warto pamiętać, że to pies powinien zrobić pierwszy krok. Gdy się zbliży, najlepiej zapytać właściciela, jakie pieszczoty jego pupil lubi najbardziej.
Większość czworonogów z aprobatą wita poklepywanie po karku i grzbiecie, niektórym podoba się też głaskanie po szyi oraz u nasady ogona, ale tolerancja na dotyk i upodobania to w dużym stopniu sprawa indywidualna. Dlatego opiekun zwierzęcia będzie tu najlepszym przewodnikiem.
Czego unikać w zabawie z psem?
Wytłumacz dziecku, że nie wszystkie pieszczoty i zabawy podobają się zwierzęciu. Pies czuje się niepewnie, gdy ktoś się pochyla nad nim i unosi dłoń nad jego głową. Dlatego nie lubi poklepywania po łbie. Denerwuje go także dotykanie łap i ogona, branie na ręce oraz całowanie, zwłaszcza po pysku. Bardzo nie podoba mu się obejmowanie, tak, że nie może się ruszyć. Powiedz dziecku, by nigdy nie próbowało trzymać zwierzęcia na siłę.
Poza tym powinno wiedzieć, że w zabawie większość psów nie lubi gdy ktoś zabiera im ulubioną zabawkę, drażni je lub próbuje osaczać. Nie wszystkie potrafią też aportować. Niektóre psy na machanie przed nosem patykiem mogą zareagować strachem czy wręcz atakiem.
Jak zrozumieć mowę ciała psa?
Naucz dziecko uważnie obserwować zwierzę. Pies całym sobą daje do zrozumienia, w jakim jest nastroju i czy ma ochotę na zabawę. Wystarczy mu się przyjrzeć. Znajomość mowy ciała zwierzaka, pozwoli uniknąć nieprzyjemnej sytuacji. Wyjaśnij dziecku, że:
- Gdy pogłaskany pies, przysuwa się, trąca nosem dłoń lub wciska w nią pysk, pokazuje w ten sposób, że było mu miło i prosi o więcej pieszczot. Jeśli zaś wesoło merda ogonem, unosi przednią łapę, trąca nią lub kładzie się na przednich łapach unosząc zad, prawdopodobnie ma ochotę na zabawę.
- Jeżeli pies odwraca głowę, mruży oczy, ziewa, oblizuje się lub otrzepuje się to znaczy, że jest zestresowany i nie ma ochoty na głaskanie ani zabawę. Trzeba go wtedy zostawić w spokoju.
Co robić gdy pies chce zaatakować?
Powiedz dziecku, jak zachować się gdy zwierzę jest agresywne. Psy na ogół są nastawione pokojowo i nie atakują bez powodu. Ale niekiedy dziecko niechcący sprowokuje zwierzę lub rozdrażni je swoim zachowaniem, np. wkraczając na jego teren. Pies może stać się wtedy agresywny. Na wszelki wypadek dziecko powinno wiedzieć, że:
- pies zanim zaatakuje wysyła wyraźne sygnały ostrzegawcze. Jeśli zwierzę intensywnie się na nas patrzy, ma zjeżoną sierść, zastyga bez ruchu, pokazuje i oblizuje kły, warczy, kłapie zębami lub gwałtownie szczeka, trzeba mieć się na baczności;
- nigdy nie należy patrzyć rozdrażnionemu psu w oczy. Zwierzę może uznać to za prowokację i ruszyć do ataku. Najlepiej stanąć bokiem do psa i brak zainteresowania, spoglądając ponad jego głową;
- kiedy zwierzę zbliża się warcząc, nie wolno uciekać. Widząc, że ofiara zaczyna biec, pies instynktownie (jest wszak urodzonym łowcą) ją goni. Trzeba zachować zimną krew i spokojnie stanąć. Psy z reguły tracą zainteresowanie nieruchomym celem;
- gdy pies przestaje się nami interesować, można się oddalić. Ale choć nogi same rwą się do biegu, należy to zrobić spokojnie i bez pośpiechu;
- jeśli pies mimo wszystko rusza do ataku, najlepiej skulić się na ziemi osłaniając rękami twarz, szyję i uszy. Taka pozycja nie tylko chroni szczególnie wrażliwe części ciała przed pogryzieniem, ale także oznacza uległość. Może zatem powstrzymać agresję zwierzęcia.
Czytaj również: Czy warto mieć kota? Wyjaśniamy, dlaczego kot w domu to dobry pomysł
Zwierzątko dla dziecka: 10 powodów, dla których dziecko powinno mieć zwierzaka!