Spis treści
- Dlaczego warto uczyć dziecko patriotyzmu?
- Jak wychować dziecko w duchu patriotyzmu?
- Nauka przez zabawę
- Kultywowanie tradycji
- Patriotyzm w praktyce
Wychowanie patriotyczne - to pojęcie dziś niemodne. Żyjemy przecież w czasach globalizacji, w których, dzięki zdobyczom techniki, możemy bez problemu nawiązać kontakt nie tylko z najbliższym sąsiadem, ale z człowiekiem mieszkającym na przysłowiowym drugim końcu świata, mówiącym w innym języku i wychowanym w odmiennej kulturze.
Z drugiej strony, wychowanie patriotyczne może budzić niemiłe skojarzenia ze skrajnym nacjonalizmem, czyli postawą głoszącą wyższość jednego narodu nad innymi. Patriotyzm nie ma jednak z nim nic wspólnego, a wychowanie patriotyczne dziecka nie tylko może być dla niego świetną zabawą, nauką, ale przynieść i inne korzyści dla rozwoju dziecka.
Dowiedz się: Jak być konsekwentnym rodzicem?
Dlaczego warto uczyć dziecko patriotyzmu?
Wychowania patriotyczne dziecka może sprawić, że poczuje się ono na świecie bezpieczniej. Najmłodsi wiedzą przecież, że zawsze mogą liczyć na mamę i tatę czy rodzeństwo. Czują się częścią tej wspólnoty, jaką jest rodzina, choć oczywiście nie potrafią jeszcze tego nazwać.
Podobnie jest z byciem częścią narodu - warto uświadomić dziecku, że jest częścią grupy ludzi, z którą łączą je pochodzenie i wspólny język.
Wychowanie patriotyczne pozwala również wzmocnić poczucie tożsamości najmłodszych - wiem, skąd pochodzę, poznaję obyczaje, tradycje właściwe dla regionu, w którym się urodziłem, słucham opowieści babć i dziadków o tym, co działo się dawniej.
Dziecko, któremu mówi się o patriotyzmie i pokazuje, na czym on polega, wie, gdzie leżą jego korzenie. Warto również pamiętać, by podczas takiego wychowywania patriotycznego zaznaczać, że na świecie jest wiele krajów, które zamieszkują ludzie o różnym wyglądzie, obyczajach i tradycjach.
I że taką samą wartość, jak dla Polaka ma Polska, stanowi dla nich własne państwo. Patriotyczna postawa wymaga także szacunku wobec innych kultur.
Czytaj: Hymn narodowy – tekst hymnu Polski do druku
Gdzie lepiej wychowywać dzieci: na wsi czy w mieście?
Jak wychować dziecko w duchu patriotyzmu?
Oglądanie długich historycznych filmów, przeglądanie wielostronicowych książek poświęconych bohaterom wojennym czy uczestnictwo w wydarzeniach, na których przemawiają mniej lub bardziej znane postaci - takie atrakcje nie zawsze zainteresują dziecko, zwłaszcza najmłodsze.
Nauka przez zabawę
Spodobać mu się jednak może wspólne oglądanie flag różnych krajów, polskiego godła - orła czy przeglądanie książeczek, w których prezentowane są staropolskie ubiory, zwyczaje, potrawy, a dostosowanych do dziecięcego odbiorcy. Furorę wśród najmłodszego pokolenia zrobią również legendy, związane z historią Polski czy stare polskie baśnie.
Dlaczego by też nie połączyć wychowania patriotycznego z zabawą na świeżym powietrzu? Dzieci uwielbiają spacery, warto więc je wziąć na wycieczkę do skansenu, muzeum skierowanego specjalnie dla najmłodszych czy nawet wybrać się na pieszą wycieczkę.
Nie trzeba koniecznie udawać się w góry czy nad morze lub na Mazury, by cieszyć się pięknem polskiej przyrody. Zawsze można znaleźć w swoim pobliżu piękne przyrodniczo miejsce lub muzeum, które może spodobać się dziecku.
Warto skorzystać z organizowanych coraz częściej specjalnych spacerów dla dzieci i rodziców po najsłynniejszych parkach, zabytkach, które jednak najczęściej odbywają się w większych miastach.
Czytaj: Jak uczyć dziecko tolerancji. 5 sposobów
Slow parenting. Na czym polega wychowanie dziecka bez presji?
Kultywowanie tradycji
Kolejny pomysł to udział dziecka w kultywowaniu polskich tradycji i zwyczajów. Dziecko może wziąć przecież udział w topieniu Marzanny, w czasie świąt Bożego Narodzenia kolędować, 1 listopada odwiedzić groby bliskich, a przy okazji Święta Niepodległości dowiedzieć się, jaka jest jego historia.
Tego dnia warto też razem zawiesić flagę Polski i wytłumaczyć, dlaczego ma akurat takie dwa kolory. Dobrze też zaopatrzyć się w książki historyczne skierowane właśnie dla najmłodszych - przedstawiają one dzieje Polski w przystępny dla nich sposób.
Warto również usiąść z dzieckiem przy mapie Polski i zaznaczyć miejsca, które chciałoby się odwiedzić. Każdy z regionów ma swoje własne legendy, obyczaje, tradycje. Można nawet w ten sposób wspólnie spędzać czas przeznaczony na zabawę.
Planowanie wycieczki po kraju i wybieranie miejsc wartych zwiedzenia to dla dziecka znakomite atrakcje, a jednocześnie szansa na poznanie historii danego regionu w bardzo przystępny sposób.
Czytaj: Boże Narodzenie: tradycje. Jak przekazać dziecku istotę świąt?
Patriotyzm w praktyce
Wychowanie patriotyczne świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku przedszkolaków i dzieci chodzących do pierwszych klas szkół podstawowych. Najmłodsi w tym wieku uwielbiają uczyć się wierszyków, występować w przedstawieniach.
To także znakomita okazja, by nauczyć dziecka hymnu Polski i wyjaśnić, kim jest postać, którą gra w szkolnym przedstawieniu lub z jakiej okazji jest ono organizowane.
Rodzice mogą też zabrać dzieci na wybory, prosić o wrzucenie karty do głosowania do urny, wyjaśniając na czym to polega, kształtować postawę obywatela zaangażowanego w tworzenie swojego kraju.