Zbudowanie wartościowej relacji rodzic-dziecko i bliskiej więzi to proces, niech więc nie zwiedzie cię ten przewrotny tytuł. Gdyby faktycznie 10 sekund w ciągu całego dzieciństwa mogło sprawić, że wasza więź, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, w magiczny sposób się zacieśni, to wszystkie zasady rodzicielstwa bliskości mogłyby wydać się zbędne.
Jednak to, jak spożytkujesz owe 10 sekund, nie pozostanie bez znaczenia, jeśli o geście, który poleca wykonać pedagog, będziesz pamiętać regularnie. O co chodzi? O wspierające komunikaty, które istotnie wpływają na to, jak wygląda wasza relacja.
Zdanie, które działa jak zaklęcie
Pedagożka Anna Pięch, która wiele swojej uwagi zawodowej poświęca relacjom, także rodzicielskim, przekonuje, że wspierające komunikaty, które kierujemy do dzieci, mają ogromną moc. Oczywiście komunikaty, które kierujemy do dzieci, powinny ściśle korespondować z tym, co przekazujemy im także w inny, pozawerbalny sposób.
Niedawno pisaliśmy o tym, że warto poświęcić dziecku 30 minut dziennie, bo to lepsze niż nawet cały dzień pozornej obecności. Czy wiesz, że nawet 10 sekund robi różnicę? Rzecz w tym, by dobrze je wykorzystać.
Podejdź do twojego dziecka, chwyć je za główkę delikatnie, albo za głowę jeśli masz duże dziecko, wiek nie ma znaczenia. Patrz mu prosto w oczy i powiedz takie zdanie: jestem taka dumna, że jestem twoją mamą
– radzi na Instagramie Anna Pięch, która prowadzi profil @mamamozewszystko.
To właśnie jeden z tych wspierających komunikatów, które dziecko powinno regularnie słyszeć od swojego rodzica. Działa niczym zaklęcie.
Polecany artykuł:
Czym są wspierające komunikaty?
Być może nigdy nie spotkałaś się z takim terminem. Wspierające komunikaty to nic innego jak zdania, które w pozytywny sposób wpływają na stan emocjonalny dziecka. Są pozbawione oceniania, krytykowania i porównywania, wzmacniają w dziecku poczucie własnej wartości.
By przyniosły pożądany efekt, nie mogą być oderwane od czynów, a ich rola jest kluczowa zwłaszcza w czasie trudnych zachowań. To, co mówimy do dzieci, gdy się złoszczą, ma ogromne znaczenie. To od naszego postępowania w sporej mierze zależy to, czy dziecko będzie umiało radzić sobie ze stresem, tworzyć wartościowe relacje, realizować własne marzenia.
Oto przykłady wspierających komunikatów:
- Czy potrzebujesz mojej pomocy?
- Jestem tu dla ciebie, zawsze.
- Dziękuję ci, że...
- Przepraszam cię za to, że...
- Kocham cię niezależnie od wszystkiego.
- Jestem dumna z tego, że jestem twoją mamą.
- To ciekawe, co robisz / mówisz.
- Cieszę się, że cię widzę.
- Czy mogę ci potowarzyszyć?
- Może zrobimy to razem?