Z dwójką dzieci na SPACERZE - to nie takie trudne

2022-01-14 15:40

Wyjście na spacer z dwojgiem dzieci w różnym wieku to nie lada wyzwanie. Mamy sprawdzone patenty na to, by spacer z dwójką dzieci nie skończył się totalną porażką.

Z dwójką dzieci na spacerze - to nie takie trudne

i

Autor: Getty images

Niejedna mama dwójki dzieci chciałaby mieć dodatkową parę rąk i oczy dookoła głowy. Bo nie jest łatwo upilnować na spacerze malucha, który już samodzielnie chodzi, pchając przed sobą gondolę ze śpiącym niemowlęciem. Czy są jakieś sposoby na to, aby ze spaceru z dwojgiem dzieci wracać z uśmiechem na twarzy?

Spis treści

  1. Podwójny wózek na spacer z dwojgiem dzieci
  2. Chusta zamiast wózka
  3. Przed wyjściem na spacer z dwójką dzieci
  4. Jedzenie na spacerze z dziećmi
Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Podwójny wózek na spacer z dwojgiem dzieci

Zalet spaceru z dzieckiem nie sposób przecenić. Uodpornia i dotlenia malca, a mamie pozwala szybciej zrzucić zbędne kilogramy po ciąży. Zgodnie z zaleceniami pediatrów małe dziecko powinno spędzać na dworze przynajmniej dwie, trzy godziny dziennie.

To jednak często przekracza możliwości młodej mamy, która pod opieką ma nie jedno niemowlę, lecz także jego o rok czy dwa lata starszego brata lub siostrę. 

Spacer z dwójką dzieci będzie wygodniejszy, a na pewno mniej stresujący, jeśli zawczasu zaopatrzysz się w odpowiedni wózek, to znaczy taki, w którym bez kłopotu zmieści się śpiący niemowlak i starsze dziecko. Można oczywiście spacerować z malcem w gondoli i starszakiem przy nodze, ale wymaga to dużo większego wysiłku, a spokojna w założeniu przechadzka łatwo może zmienić się w pogoń za żądnym przygód maluchem.

Wózek dla dwojga to spory wydatek, jednak opłaci się o nim pomyśleć choćby dla własnego komfortu i bezpieczeństwa dzieci. W sklepach są różne modele przeznaczone dla dwojga dzieci w różnym wieku. Zanim zdecydujesz się na któryś, warto porównać wszystkie opcje.

Dobrze wiedzieć, że takie wózki są zwykle niemal dwa razy większe od standardowych (choć nie wszystkie), dlatego do sklepu idź z miarką w ręku, zmierzywszy uprzednio szerokość drzwi w domu.

Masz do wyboru:

  • Wózki z siedziskami ustawionymi obok siebie. Te modele często są reklamowane również jako wózek dla bliźniąt, choć są wygodne także wtedy, gdy dzieci są w różnym wieku. Ale uwaga – jeśli zdecydujesz się na taki wózek, upewnij się, że każde z jego siedzisk ma oddzielny mechanizm umożliwiający składanie, rozkładanie bądź zmianę położenia rączki. Zazwyczaj takie wózki są sprzedawane jako spacerówki z możliwością dokupienia gondoli bądź rozłożenia siedziska na płasko. Przed zakupem upewnij się, jaka jest szerokość wózka i czy zmieści się on w drzwiach wejściowych oraz w windzie. Weź pod uwagę wszystkie elementy wózka, również koła i inne wystające fragmenty, np. szeroką rączkę.
  • Spacerówki z siedziskami ustawionymi jedno za drugim. Tu również ważne jest, czy siedzisko można rozłożyć do pozycji leżącej bądź zamontować na nim gondolę. Liczy się też to, czy można montować siedziska przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Warto wiedzieć, że takie wózki zmieszczą się w każde drzwi, są jednak dość długie (120–140 cm), dlatego trudno się nimi manewruje. Minusem takich wózków jest to, że w niektórych modelach tylne siedzisko jest sporo mniejsze niż to z przodu, przez co jest ono dużo mniej wygodne dla dziecka. Maluch siedzący z tyłu ma mocno ograniczony widok i często z tego powodu nie chce siedzieć w wózku.
  • Wózek głęboki i spacerówka w jednym. Młodsze niemowlę podróżuje w gondoli, starsze dziecko ma do dyspozycji spacerówkę, zazwyczaj umieszczone są jedna za drugą. To rozwiązanie najrzadziej spotykane. Jeśli zdecydujesz się na taki wózek, upewnij się, że gondolę będzie można zdemontować, w razie konieczności uzyskując w ten sposób wózek spacerowy dla dwójki dzieci.
  • Są też inne metody. Starsze dziecko może podróżować w specjalnym krzesełku nakładanym na wózek głęboki (są one jednak trudne do zdobycia) bądź na podstawce, która przypomina trochę deskorolkę, a przyczepia się ją do tylnej osi wózka. Takich podstawek jest w sklepach sporo. Są też dostawki doczepiane z boku wózka. 

Czytaj również:  10 rad na jesienny spacer z niemowlakiem - jak ubrać dziecko i jak długo spacerować jesienią?

Niemowlę w wózku – do kiedy gondola, od kiedy spacerówka?

Chusta zamiast wózka

Wózki dla dwojga są dość drogie – ceny mogą sięgać nawet czterech tysięcy złotych. Nieco tańsze są używane, które można kupić w internecie bądź w komisie. Jednak jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki wydatek, pomyśl o chuście do noszenia niemowląt.

Maluszek wyniesiony na spacer w takiej chuście szybko uśnie, a ty będziesz miała wolne ręce. Mając chustę dla niemowlęcia, starsze dziecko możesz zabrać na spacer w zwykłej spacerówce.

Przed wyjściem na spacer z dwójką dzieci

Przed wyjściem na spacer warto nakarmić oboje dzieci, a potem odczekać, by się załatwiły (niemowlęta karmione piersią często załatwiają się bezpośrednio po jedzeniu). Koniecznie przewiń niemowlę i dopilnuj, by starsze dziecko również skorzystało z toalety. Dzięki temu chwilę po wyjściu z domu nie będziesz musiała zmieniać pieluszki ani szukać ubikacji dla starszaka.

Jedno i drugie dziecko musisz również zabezpieczyć przed słońcem. Pół godziny przed wyjściem na spacer nasmaruj odsłonięte części ciała kremem przeciwsłonecznym dla niemowląt, koniecznie o faktorze ochronnym powyżej SPF 40. 

Maluszkowi zamontuj przy wózku parasolkę, starszemu dziecku załóż na głowę kapelusik, zwłaszcza jeśli nie będzie ono tylko siedziało w wózku.

Czytaj równieżWiązanie chusty krok po kroku - jak bezpiecznie zawiązać chustę?

Kiedy jest czas na drugie dziecko? Kolejna ciąża od razu, czy po latach?

Jedzenie na spacerze z dziećmi

Istnieje spora szansa, że maluchy zgłodnieją podczas długiego spaceru. Raczej nie uda ci się nakarmić dwojga dzieci jednocześnie. Warto wykorzystać chwilę, gdy młodsze dziecko uśnie, ukołysane ruchem wózka, i dać jeść starszemu.

Karmiąc malca owocami bądź deserem ze słoiczka, uważaj na owady, zwłaszcza osy i pszczoły, lubiące słodkie smaki (najlepiej siadać z dala od klombów i rabatek oraz nie pod drzewami), a po karmieniu dokładnie przemyj mu buzię wilgotną chusteczką.

Jeśli będziesz musiała nakarmić niemowlaka piersią, drugie dziecko powinno być w wózku bądź tuż obok ciebie. Poszukaj ustronnego miejsca, np. zacisznej ławki w parku. Warto zabrać z sobą mały kocyk albo tetrową pieluszkę, by mieć czym osłonić pierś przed ciekawskimi spojrzeniami innych spacerowiczów.

miesięcznik "M jak mama"