Spis treści
- Baśnie Andersena, które zapadają w pamięć
- 5 najpopularniejszych baśni Andersena
- Królowa Śniegu
- Mała syrenka
- Calineczka
- Nowe szaty cesarza
- Brzydkie kaczątko
Hans Christian Andersen to duński pisarz, którego znamy z pięknych baśni. Do pisania zainspirowała go babcia, która w dzieciństwie opowiadała mu mnóstwo niezwykłych historii.
Na początku Andersen nie chciał pisać dla baśni dla dzieci. Uważał, że jego baśnie to historie dla dorosłych czytelników. A jednak zdobyły serca również i najmłodszych. Pierwszy zbiór baśni Andersena został wydany w języku duńskim w 1835 roku i szybko stał się bestsellerem. Po nim zostały napisane kolejne zbiory wydawane nieustannie aż do 1872 roku.
Do dziś baśnie Andersena zostały przetłumaczone na 80 języków i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci na całym świecie.
Baśnie Andersena, które zapadają w pamięć
Najpopularniejsze baśnie Andersena są znane niemal każdemu dziecku i dorosłemu. To klasyka baśni dla dzieci, podobnie jak baśnie braci Grimm. Jeśli nawet nie kojarzymy ich autora, z pewnością znajome są nam te tytuły. Kto z nas nie zna Calineczki, Brzydkiego Kaczątka, Dziewczynki z zapałkami?
Baśnie Andersena nieustannie są inspiracją dla twórców filmów fabularnych i animowanych. Często historie bohaterów, takich jak Mała Syrenka czy Królowa Śniegu są bardziej znane z adaptacji bajek Disneya niż z baśni Andersena. Warto jednak mimo wszystko, poza oglądaniem tych pięknych historii, sięgnąć również do ich źródeł.
Zobacz też:
Ekranizacje baśni: 10 najpiękniejszych filmów
Jak czytanie wpływa na psychikę twojego dziecka
5 klasycznych bajek dla dzieci
4 najlepsze bajki dla chłopców na You Tube
5 wartościowych bajek dla najmłodszych na You Tube
5 najlepszych bajek dla dziewczynek na You Tube
5 najpopularniejszych baśni Andersena
Królowa Śniegu
Baśń opowiada o parze dziecięcych przyjaciół – Kaju i Gerdzie. Pewnego dnia do oka Kaja wpada odłamek diabelskiego zwierciadła, które odmienia chłopca. Staje się on niegrzeczny, samolubny i nieczuły. Zostaje zwabiony przez złą królową – władczynię lodowej krainy i dociera za nią do jej zamku.
Gerda tęskniąca za swym przyjacielem, postanawia go odszukać. Narażając własne życie na niebezpieczeństwo, wybiera się w podróż w poszukiwaniu Kaja. Po wielu przygodach udaje się jej odnaleźć chłopca i sprowadzić go z powrotem do domu.
Prawdziwa przyjaźń Gerdy ratuje również duszę Kaja – chłopiec znowu odzyskuje dawne spojrzenie na świat i staje się dobry.
Mała syrenka
Ta baśń to opowieść o prawdziwej miłości, która jest silniejsza od wszystkiego. Bohaterką baśni jest syrenka (pół kobieta – pół ryba), która zgodnie z tradycją w wieku piętnastu lat może wypłynąć na powierzchnię oceanu i zobaczyć, co się nad nią znajduje.
Gdy syrenka wynurzyła się z głębin, zauważyła płynącego statkiem pięknego księcia, w którym od razu się zakochała. Gdy nadeszła burza a statek z księciem został zatopiony, syrenka rzuciła się na ratunek. Wyłowiła z głębin księcia i wyrzuciła go na ląd. Mężczyzna po odzyskaniu przytomności próbował odnaleźć tajemniczą wybawicielkę. Syrenka zapragnęła stać się człowiekiem, by ujawnić się ukochanemu. Najpierw jednak musiała stracić rybi ogon. Pomogła jej w tym podstępna, stara wiedźma, która dając jej nogi, odebrała jej język.
Niema kobieta odnalazła księcia, ale ten jej nie rozpoznał. Mimo to, szybko się z nią zaprzyjaźnił i spędzał z nią dużo czasu. Zmuszony przez ojca poślubił dziewczynę, której nie kochał a syrenka musiała być świadkiem tego wydarzenia. Z rozpaczy postanowiła skoczyć do morza i zakończyć życie.
Calineczka
Baśń opowiada o małej dziewczynce, która powstała z ziarna zasadzonego w ziemi przez kobietę, która nie mogła mieć dzieci. Calineczka piękna jak kwiat zostaje jednak porwana.
Najpierw kradnie ją stara ropucha, która widzi w niej synową. Z opresji ratują Calineczkę motyl i rybki. Następnie dziewczynkę porywa chrabąszcz, ale ostatecznie ją porzuca. Calineczkę przygarnia polna myszka, ale ta oddaje ją kretowi, by stali się małżeństwem.
Załamana dziewczynka ostatecznie zostaje uratowana przez jaskółkę i zaniesiona na pole kwiatów. Tam poznaje króla elfów, w którym zakochuje się z wzajemnością.
Nowe szaty cesarza
Jest to opowieść o próżnym władcy, który lubi się stroić w drogie i piękne szaty. Na dworze pojawiają się fałszywi tkacze, którzy obiecują utkać niezwykły materiał, który będzie niedostępny dla oczu głupców. Władca chętnie zamawia więc u tkaczy nowe szaty.
Ci nie dostarczają władcy żadnego materiału, a dworscy urzędnicy, którzy odkryli oszustwo – postanawiają oszukać władcę i skłamać, iż widzą jego niewidzialne szaty. Kłamstwo się coraz bardziej szerzy i wkrótce niewidzialne szaty „widzą” wszyscy poddani, bo nie chcą być posądzeni o głupotę.
Brzydkie kaczątko
Baśń opowiada o łabędziu, które przypadkowo wykluwa się z jajka, które wysiaduje kaczka. Kaczka bierze pisklę za swoje własne, choć te mocno odstaje wyglądem od pozostałej gromadki.
Mały łabędź czuje się odepchnięty i nierozumiany. Nie czuje się dobrze w swojej kaczej rodzinie, dlatego odłącza się od stada i wyrusza w samotną podróż z niebezpiecznymi przygodami.
Na końcu tej podróży dostrzega stado pięknych ptaków, którymi się zachwyca. Ptaki podpływają do łabędzia i biorą go za swojego brata. Gdy brzydkie kaczątko przegląda się w tafli wody dostrzega, że tak naprawdę jest pięknym łabędziem.