Figurki z plasteliny to pierwsza rzecz, jaka przychodzi do głowy, gdy trzymamy w ręku plastelinę. Tylko zazwyczaj brakuje nam pomysłu na konkretną realizację...
Dziś przychodzimy z pomocą i proponujemy od razu garść inspiracji, które znajdziecie w załączonej galerii. Bądźcie wytrwali i przejrzyjcie ją do samego końca - na finiszu czeka na was najwięcej pomysłów na figurki zwierzęce oraz kulinarne.
Spis treści
- Figurki z plasteliny - przydatne narzędzia
- Figurki z plasteliny wykorzystaj w zabawie
- Co jeszcze można zrobić z plasteliny?
Figurki z plasteliny - przydatne narzędzia
Aby ułatwić sobie pracę, warto przygotować narzędzia. W domu z pewnością macie choć jeden zestaw ciastoliny z akcesoriami. Wyjmijcie je do pracy z plasteliną. Przydatne z pewnością będą różnego rodzaju nożyki, wałeczki oraz foremki. Wykorzystajcie je zwłaszcza przy wykonywaniu detali. Jeśli nie posiadacie jednak nic takiego, warto przygotować np. wykałaczkę, patyczek do szaszłyków czy rurkę do napojów. Z ich pomocą wykonacie naprawdę wiele szczegółów na swoich figurkach z plasteliny.
Figurki z plasteliny wykorzystaj w zabawie
Wykonywanie figurek z plasteliny to frajda, zwłaszcza dla dzieci, które lubią prace plastyczne. Zabawa jednak nie musi się kończyć na samym akcie tworzenia. Figurki możecie wykorzystać w różnych zabawach w odgrywanie ról np:
- sklep,
- restaurację,
- lodziarnię,
- cukiernię,
- kuchnię.
Możecie też użyć swoich figurek do stworzenia makiety np.:
- zoo,
- kosmosu,
- wsi,
- lasu,
- miasta,
- toru wyścigowego,
- łąki kwiatowej itp.
Figurki możecie też dać komuś w prezencie. Babcia czy dziadek z pewnością ucieszą się własnoręcznie wykonaną przez wnuka figurką i postawią w honorowym miejscu swojego mieszkania.
Polecamy: Jak zrobić kolorowy ryż i jak się nim bawić z dzieckiem?
Co jeszcze można zrobić z plasteliny?
Plastelinę warto wykorzystać także do wykonania kolorowych obrazków - będzie to doskonała okazja do poćwiczenia małych paluszków Twojego dziecka. Mniejszym dzieciom można zaproponować wypełnianie plasteliną gotowych obrazków. Starsze dzieci zaś niech robią pracę według swojego pomysłu.
- Metoda kropkowa dla młodszych dzieci - w internecie znajdziesz bez problemu karty pracy do wypełniania ich plasteliną. Wyglądają one jak normalna kolorowanka podzielona na małe koła. Do każdego z tych kółek dziecko musi przykleić małą kulkę plasteliny w określonym kolorze, a następnie ją rozetrzeć po całym polu koła. W ten sposób wypełnia plasteliną cały obrazek. Zadanie to nie jest łatwe dla malucha, wymaga skupienia, precyzji i siły mięśni dłoni, ale doskonale ćwiczy małe rączki, więc warto czasami podsuwać je dziecku do wykonania.
- Metoda ślimakowa dla starszych - polega na wykonaniu obrazka z różnych elementów w kształcie ślimaczków. Jak to dokładnie wygląda, prezentujemy na poniższym zdjęciu. Tematyka prac wykonanych tą techniką jest nieograniczona. Na starcie zaś warto pomyśleć o wykonaniu motyla, układu słonecznego czy bukietu kwiatów.