Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze, by po drodze nie zniechęciło się do tego zadania? Przede wszystkim musimy zacząć od dobrego przygotowania zarówno dziecka, jak i siebie. Nie chodzi tu tylko o sprawy techniczne, ale przede wszystkim nastawienie. Musicie być świadomi tego, że nauka jazdy na rowerze wymaga cierpliwości.
Na każdym etapie mogą pojawić się trudności i nie warto się nimi przejmować: trzeba uczulić na to przede wszystkim dziecko. Naszym pociechom często wydaje się, że wsiądą na rower dla dziecka i popędzą na nim od razu. Pamiętajcie, że podczas nauki nie ma mowy o porażkach, są tylko ćwiczenia. Z takim wsparciem dziecku będzie łatwiej podjąć wyzwanie i uwierzyć w siebie.
Polecamy: Rowerek biegowy dla dziecka: jaki wybrać?
Spis treści
- Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Najlepszy wiek
- Wybór pierwszego roweru dla dziecka
- Nauka jazdy na rowerze: przede wszystkim bezpieczeństwo
- Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Różne metody
Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Najlepszy wiek
Właściwy czas na naukę jazdy na rowerze jest indywidualny dla każdego dziecka i uzależniony od ogólnej sprawności i wcześniejszych doświadczeń z rowerem. Dzieci, które zanim wsiadły na rower z pedałami, korzystały z rowerków biegowych, mają ułatwione zadanie. Rowerki bez pedałów pomagają w nauce utrzymania równowagi. Naukę jazdy na rowerze bez kółek pomocniczych można wtedy rozpocząć wcześniej i jej opanowanie trwa krócej. Generalnie, za odpowiedni czas rozpoczęcia nauki na dwóch kółkach można przyjąć moment, kiedy dziecko dobrze opanuje już pedałowanie.
Wybór pierwszego roweru dla dziecka
Bez względu na to, jaką metodę nauki jazdy na rowerze wybierzemy, istotna jest motywacja i poczucie bezpieczeństwa dziecka. Powinno ono czuć się bezpiecznie. Dobrze, żeby wiedziało, jak cały proces będzie przebiegał i do nauki podeszło zadaniowo. Od nastawienia i cierpliwości opiekuna zależy, czy dziecko się nie zniechęci do kolejnych prób.
Motywowanie jest niezbędne, jeżeli chcemy by nauka przebiegała sprawnie i szybko. Nie powinniśmy też ograniczać się czasem, który przeznaczamy na naukę. Każde dziecko ma własne tempo przyswajania wiedzy i umiejętności. Jeżeli czujemy zniechęcenie, powinniśmy zrobić przerwę lub urozmaicić lekcje. Z nauką jazdy na rowerze jest jak z nauką chodzenia: w końcu każdemu się udaje.
Nauka jazdy na rowerze: przede wszystkim bezpieczeństwo
Zanim rozpoczniemy naukę jazdy na rowerze, należy zadbać o bezpieczeństwo małego rowerzysty: odpowiednie nakrycie głowy (kaski rowerowe dla dzieci), sprawny rower i hamulce. Warto wybrać także bezpieczną okolicę, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał. Podłoże, po którym będzie jeździło dziecko, powinno być równe, a przestrzeń wystarczająco duża na ćwiczenia manewrowania bez zagrożenia zderzenia.
Przeczytaj: Kask rowerowy dla dziecka: jak wybrać odpowiedni?
Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Różne metody
Na rynku dostępne są już rowery, które mają na wyposażeniu kij do nauki jazdy na rowerze. Do roweru, który go nie ma, kijek możemy przymocować sami. Ważne by miał odpowiednią długość i stabilność umocowania. Wybierając metodę "z kijem", musimy mieć świadomość, że będziemy musieli trochę pobiegać za rowerem. Kiedy zauważymy już postępy u dziecka, puszczamy kijek na chwilę (stopniowo wydłużając czas). Najczęściej dziecko jest tak skupione na pedałowaniu, że nie zwraca uwagi, że samo jeździ.
Innym sposobem, który zyskuje coraz większą popularność, jest metoda stopniowego opanowywania utrzymywania równowagi na rowerze bez kijka. Do tej techniki potrzebne jest łagodne, bezpieczne zbocze. Obniżamy siodełko na najniższą pozycję tak, by dziecko mogło siedząc na siodełku asekurować się stopami o podłoże. Na początku, podczas zbiegania na rowerze, dziecko ćwiczy samo utrzymywanie równowagi, następnie jazdę zjeżdżając ze zbocza, a na koniec jazdę z pedałowaniem po zjeździe na dół.
Jest to metoda szybsza od tradycyjnej nauki, ale wymagająca tak od dziecka, jak i opiekuna więcej odwagi. Koniecznie powinniśmy też sprawdzić podłoże i wyposażyć dziecko w dodatkowe ochraniacze na łokcie i kolana. Mamom ta metoda może wydawać się zbyt ekstremalna, dlatego częściej wybierają ją panowie.
Polecamy: Jak jeździć z dzieckiem na rowerze?