Spis treści
- Zabawy na halloween dla dzieci. Jak je zaplanować?
- Pomysły na zabawy halloweenowe dla dzieci i młodzieży
- Gry i zabawy dla dzieci na Halloween w domu
- Konkursy na Halloween dla dzieci
- Zadania na Halloween dla dzieci. Gotowe do pobrania i wydrukowania
Prawdopodobnie nazwa Halloween powstała z połączenia zwrotu "All Hallows Eve", który jasno wskazuje na to kiedy jest Halloween (w tłumaczeniu na język polski oznacza "Wigilia Wszystkich Świętych"). Tak więc święto to obchodzimy w przeddzień Wszystkich Świętych: 31 października. Najpopularniejszą tradycją jest oczywiście przebieranie się i zabawy. Straszne upiory, zatrważające duchy, złowrogie wiedźmy, cukierek albo psikus - zabaw na Halloween jest mnóstwo. Bez nich niemożliwe byłoby przyjęcie w święto duchów. Zobacz, w co jeszcze można się bawić w halloweenową noc. Dla rodziców to przecież świetna okazja do zabawy z dzieckiem. Bardzo popularną formą świętowania tego dnia jest organizowanie przyjęcia halloweenowego dla dzieci. Warto wykonać na nie własnoręczne zaproszenia, przygotować dekoracje i strój na Halloween (można wypożyczyć albo samemu przygotować). No i oczywiście pozbyć się strachu!
Zobacz: Przyjęcie na Halloween: co założyć na bal halloweenowy? Propozycje strojów DIY
Zabawy na halloween dla dzieci. Jak je zaplanować?
Same przygotowania do Halloween są dla dzieci świetną zabawą. Wspólne robienie "strasznych" zakupów to ogromna frajda dla wszystkich. Zwłaszcza, że z roku na rok w Polsce mamy ogromny wybór halloweenowych przekąsek, słodyczy, dekoracji i strojów. Przygotowanie domowych przekąsek na przyjęcie i dekorowanie domu to też świetna zabawa, w którą dzieci nader chętnie się angażują. Pajęczyny z czekolady i paluszków, halloweenowe muffinki, pizza w kształcie czaszki, Lampion z dyni - to tylko niektóre z tych aktywności,które warto zacząć jeszcze przed samym Halloween. O tym, jak wydrążyć dynię w szybki sposób pisaliśmy niedawno. Warto się zapoznać z naszymi wskazówkami, by robić to sprawnie i bezpiecznie.
Jak jednak zaplanować same zabawy, w które zabawimy się w Halloween? Czy angażować dzieci w ich przygotowanie, czy zrobić im niespodziankę? My jesteśmy za tym drugim rozwiązaniem - w końcu im więcej elementów zaskoczenia, tym lepsza zabawa dla wszystkich - dla nas dorosłych również. Zwłaszcza takie zabawy jak pokój strachów muszą być objęte tajemnicą!
Pomysły na zabawy halloweenowe dla dzieci i młodzieży
Najlepszą i bezkonkurencyjną zabawą na Halloween jest oczywiście "Cukierek albo psikus" - z ang. "Trick or treat". To zabawa, w której dzieci chodzą z domu do domu, prosząc mieszkańców o słodycze, gdy ich nie dostaną mogą coś spsocić. Emocje, jakie towarzyszą w niej dzieciom pozostają w pamięci na długie lata.
Halloweenowy glut - slimy to hit ostatnich sezonów - nie może ich także zabraknąć na halloweenowym przyjęciu! Przygotujcie na tę okazję slime, który świeci w ciemności! Oprócz kleju, aktywatora (np. płyn do soczewek) będziecie w tym przypadku potrzebować także farbki fluorescencyjnej oraz halloweenowe gadżety typu: małe plastikowe pajączki czy sztuczne oczy. Jeśli pogoda dopisze, warto robić go na zewnątrz - zabawa z glutem bowiem często wymyka się spod kontroli i slime często ląduje na kanapie czy dywanie. Usuniecie go później to prawdziwie żmudna robota.
Warsztaty robienia eliksirów - przygotujcie miseczki dla każdego uczestnika, tajne składniki do eliksirów, przepisy na eliksiry i szklane buteleczki, do których będziecie wlewać eliksiry. Ilość receptur i pomysłów, jakie znajdziecie w internecie jest całe mnóstwo. Wiele z nich bazuje po prostu na przeźroczystym płynnym kleju z dodatkiem odrobiny farby, brokatu, dodatków naturalnych (liście, piasek, szyszki, zioła itp.) i sztucznych (plastikowe owady, gumowe oko itp.). Po przygotowaniu eliksiru, koniecznie na koniec zróbcie im etykiety.
Gry i zabawy dla dzieci na Halloween w domu
Pokój strachów - w jednym z pomieszczeń w domu urządzamy pokój ze straszydłami: duchami, wiedźmami, zombie. W zakamarkach pokoju chowamy różne drobne słodycze. Gasimy światło i zostawiamy np. tylko przytłumioną czerwoną lampeczkę, balony fluorescencyjne itp. W pomieszczeniu ma panować półmrok. Następnie wpuszczamy do pomieszczenia na 10-15 sekund po kolei dziecko. Ten kto zbierze najwięcej słodyczy, wygrywa konkurencję.
Uciekające łakocie - komu uda się zjeść (bez pomocy rąk!) dyndające na nitce ciastka i owoce? Ten niewątpliwie jest szczęściarzem! Zadanie tylko z pozoru wydaje się banalnie proste.
Wróżenie z fusów - podobnie jak w przypadku naszych rodzimych imprez andrzejkowych, tak w przypadku zabaw w Halloween sprawdzi się wróżenie z fusów. Dzieci też są ciekawe, co czeka je w przyszłości!
Warsztaty tworzenia różdżek - przygotujcie klej na gorąco, pałeczki do jedzenia, farby - wykonajcie za ich pomocą wybrane różdżki z "Harrego Pottera".
Konkursy na Halloween dla dzieci
Rzucanie w pająka - w rogu pokoju za pomocą taśm malarskich przygotowujemy wielką pajęczynę. Co ważne taśmy muszą być tak zamontowane, by lepka strona była zwrócona do środka pomieszczenia, a nie na ścianę. Na gotowej pajęczynie umieszczamy sztucznego pająka. Zadaniem dzieci będzie rzucanie do niego papierowymi kulkami z odległości kilku metrów. Rzucamy po kolei. Ten, którego kulka przyklei się do pajęczyny najbliżej pająka wygrywa! Kulka musi się jednak trzymać pajęczyny i nie może spaść na podłogę!
Losowanie w dyni - wydrążoną dynię napełniamy lepką zieloną cieczą np. slimem fluorescencyjnym. Do środka wrzucamy plastikowe jajka po Kinder niespodziance. W każdym jajku ukrywamy halloweenową zagadkę. Dzieci losują po kolei po jednym zadaniu, a za prawidłową odpowiedź otrzymują cukierka.
Łapanie jabłek - miskę lub wannę napełniamy częściowo wodą i wkładamy do niej jabłka (ogonkami do góry), zadaniem uczestników zabawy jest wyjęcie ich za pomocą... zębów. Ten, kto wyjmie jabłko nieuszkodzone, ma gwarantowane szczęście w przyszłym roku!
Polecamy: Dekoracje na Halloween. Pomysły na dekoracje i ozdoby na Halloween