Zagadki dla dzieci. Zgadywanki dla dzieci, które rozwieją nudę i rozbawią dziecko

2023-01-19 15:12

Zgadywanki dla dzieci ćwiczą pamięć, uczą logicznego myślenia i wspomagają koncentrację. To doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu. Jak dobrać zagadki do wieku malca? Jakie zagadki dla dzieci wybierać: logiczne, matematyczne czy śmieszne? Oto najlepsze zgadywanki dla dzieci.

mama z córeczką śmiejące się, siedzące na ławce w parku

i

Autor: Getty images Zagadki dla dzieci. Zgadywanki dla dzieci, które rozwieją nudę i rozbawią dziecko

Dzieciaki uwielbiają zgadywanki i zagadki dla dzieci. To doskonała zabawa budząca w nich rywalizację i dająca wiele zabawy i radości. 

Zagadki dla dzieci możemy wprowadzić jako formę zabawy już od 2. roku życia dziecka. ta forma rodzinnej rozrywki nie wymaga od nas żadnych nakładów finansowych, w zagadki możemy się bawić praktycznie wszędzie: w domu, w samochodzie (idealnie sprawdzają się podczas długich podróży), w autobusie, na wakacjach oraz podczas przyjęć urodzinowych dla dzieci.

Zgadywanki dla dzieci muszą być dostosowane do wieku malucha, aby chętnie chciał je rozwiązywać. Jeśli będą za trudne lub źle sformułowane, dziecko nie potraktuje ich jako zabawy i nie będzie chciało ich rozwiązywać.

Dlatego, zaczynając przygodę ze zgadywankami warto najpierw sięgnąć po te łatwe i śmieszne. Pokazując maluchowi, ile śmiechu i frajdy przynosi rozwiązanie zagadki, nie trzeba będzie go specjalnie zachęcać, bo sam poprosi o nowe łamigłówki i rebusy.

Spis treści

  1. Rozwiązywanie zagadek dla dzieci to nie tylko zabawa
  2. Śmieszne zgadywanki dla dzieci
  3. Zagadki dla dzieci z rysowaniem 
  4. Zagadki matematyczne dla dzieci
Mjakmama rysuje: Jak narysować sanie Mikołaja?

Rozwiązywanie zagadek dla dzieci to nie tylko zabawa

Różnego rodzaju zagadki dla dzieci, łamigłówki i rebusy mają ogromy wpływ na rozwój dziecka. Najważniejsze jest jednak to, że uczą one przez zabawę, a co za tym idzie dzieci same chcą sięgać po taką formę gier.

Jak pisze Tracy Hogg w swojej książce "Język dwulatka": zabawa to najpoważniejsze zajęcie dziecka. "Wszystkie zabawy są formą uczenia się i poszerzania możliwości umysłowych. (...) Zabawa uczy je umiejętności ruchowych, usprawnia jego umysł i przygotowuje do samodzielnego życia w świecie. Zabawki i formy zabaw powinny być stosowne do wieku, a pory tak rozłożone w czasie, by zachęcały do kończenia zabawy, gdy przychodzi pora na inne zajęcia".

Zgadywanki dla dzieci to idealny sposób na rozwój umysłu i wyobraźni poprzez kojarzenie faktów, wykorzystywanie dostępnej wiedzy o rzeczywistości i poszerzanie jej. Jeśli zagadka okazuje się trudniejsza i dziecko nie może jej samodzielnie rozwiązać, mimo wszystko chce poznać odpowiedź, poszerzając swoją wiedzę i wykorzystując ją przy okazji kolejnych pytań.

Zagadki dla dzieci uczą myślenia, obserwacji i zwiększają zasób słownictwa. Trzeba pamiętać, że muszą być one przekazywane w przystępnej formie, tak aby maluch czerpał z zabawy przede wszystkim radość. Zgadywanki niosą ze sobą jeszcze jedną ważną naukę, uczą analizowania przekazywanego tekstu. Aby poprawnie odpowiedzieć na zagadkę-pytanie dzieci muszą zrozumieć jej treść, przeanalizować i znaleźć odpowiedź, wśród dostępnej im wiedzy.

Kolejnym plusem zabawy z dzieckiem w zagadki jest chęć poszerzania przez nie wiedzy, aby odpowiedzieć na kolejne pytania muszą poznawać nowe rzeczy i uczyć się kolejnych słów.

Śmieszne zgadywanki dla dzieci

Śmieszne zgadywanki dla dzieci są doskonałym rozwiązaniem, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z taką formą zabawy. Dziecko nie potraktuje jej jako nudnego przekazania wiedzy, ale miło spędzi czas wspólnie z rodzicami. Zadbajmy więc, aby pierwsze zagadki dla dzieci były zabawne, łatwe i zachęcały do dalszej zabawy.

Jeśli nasze dziecko interesuje się zwierzętami, bajkami, zabawkami możemy poszukać zagadek w tej tematyce. Wtedy mamy gwarancję, że chętnie weźmie udział w takiej zabawie. Oto kilka przykładów na pierwsze, zagadki dla dzieci:

  • Ta pani z bajek, w czarnym kapeluszu, w podróż po świecie rusza na miotełce...  Czarownica
  • jaka jest różnica między słoniem a parawanem? ...Parawan można zasłonić, ale słonia nie da się zaparawanić.
  • Łaciata na łące się pasie, a gdy do domu wraca, mleko ludziom daje... Krowa
  • Jest dziki i zły, a do tego ma bardzo ostre kły... Dzik
  • Jakie kamienia są w rzece?... Mokre
  • Pachnące i kolorowe rosną na łące, na bukiet je zbieramy dla każdej damy... Kwiaty

Czytaj również: Zagadki dla przedszkolaków: 6 zagadek do pobrania dla dziecka [PDF]

Wierszyki na dobranoc: 5 rymowanek dla dzieci na dobranoc

Zagadki dla dzieci z rysowaniem 

Doskonałą formą zabawy, a jednocześnie kontynuacją gry w zgadywanki będzie poproszenie dziecka, aby narysowało konkretną zagadkę lub odpowiedź, w taki sposób, w jaki samo ją sobie wyobraża. Dzięki temu maluch pobudza swoją wyobraźnię, starając się przelać tekst na papier, a jednocześnie jest zachęcany do kreatywności. Może się okazać, że zagadki dla dzieci widziana jego oczami wygląda zupełnie inaczej.

Zagadki matematyczne dla dzieci

Małe dziecko po raz pierwszy poznaje matematykę, kiedy rodzice uczą go liczenia na paluszkach. Najpierw pokazuje ile ma lat, a z czasem pojawiają się pierwsze próby liczenia. Warto skupić się na rozwoju zdolności matematycznych i nie poprzestawać na nauce liczenia do dziesięciu. Najlepiej wprowadzić zabawy matematyczne i logiczne zanim dziecko pójdzie do szkoły.

Maluch podczas zabawy z rodzicami będzie rozwijał swoje zdolności przy okazji śmiesznych gier, które sprawiają mnóstwo frajdy, z kolei szkoła zazwyczaj kojarzy się z obowiązkowym przyswajaniem "suchej" wiedzy i dziecko nie będzie już tak chętnie chciało skupić się na matematyce.

Dlatego warto wykorzystać wspólny czas z dzieckiem i rozwijać jego zdolności matematyczne w domowym zaciszu. Zabawa w liczenie, tak jak inne zgadywanki dla dzieci i nauka czytania stymulują rozwój intelektualny dziecka. Dzięki temu dzieci chłoną wiedzę w trakcie zabawy, a kontakt z nauką uczy ich logicznie myśleć.

Popularną grą matematyczną dla dzieci, które potrafią już liczyć do dziesięciu jest rysowanie na kartce kropek, gwiazdek, kwadratów czy chmurek z prośbą o ich policzenie. Następnie na kolejnej kartce też rysujemy kropki i prosimy o ich policzenie.

Kiedy dziecko sprawnie sobie radzi z liczeniem kropek, możemy wprowadzić pierwsze zadania matematyczne. Najpierw zaczynamy od dodawania małej ilości kropek z dwóch kartek np. jednak kartka ma dwie kropki, druga ma jedną to razem daje nam trzy kropki. Kiedy dziecko opanuje dodawanie, możemy stopniowo wprowadzić odejmowanie. Zabawa w matematykę powinna być formą zabawy.

Przeczytaj też: Kreatywne zabawy dla dzieci bez telewizora