Wiązanie krawata - naucz synka, jak wiąże się krawat!

2021-06-28 8:33

Każda mama stanie kiedyś przed tym wyzwaniem – jak nauczyć synka wiązać krawat? Kiedy jest dobry moment na to? Czy to męskie zadanie i umiejętność powinien przekazać tata? Cóż, nie ma jak mama, a nawet jeśli to tata uczy wiązać krawat to z pewnością przyda mu się nasza ściągawka.

Wiązanie krawata - naucz synka, jak wiąże się krawat!

i

Autor: Getty images Naucz synka, jak wiąże się krawat!

Wiązanie krawata to, po trudnej sztuce wiązania sznurówek, kolejna umiejętność, której rodzice muszą nauczyć synka. Jak poprawnie zawiązać krawat? Jaki krawat wybrać do nauki?

Spis treści

  1. Jak wiązać krawat?
  2. Jaką długość krawata wybrać?
  3. Szerokość krawata
  4. Jak przechowywać krawaty?

Jak wiązać krawat?

Sztuka wiązania krawatów wydaje się być trudna, tak naprawdę warto jednak opanować dwa najprostsze sposoby wiązania krawata. Węzłów jest bardzo dużo – weźmy jednak dwa najpopularniejsze.

Węzeł Four-in-hand

Nazywany węzłem w czwórkę. Tak naprawdę można go wykonać przy użyciu czterech ruchów. Oto one:

  • Cieńszy koniec niech będzie z twojej prawej strony. Skrzyżuj ze sobą dwa końce.
  • Przełóż szerszą część dookoła węższego tak, by ostatecznie był na wierzchu wiązania.
  • Przełóż go pod całym węzłem, wyciągnij pod brodą.
  • Z przodu powinna powstać pętelka, w którą należy wsunąć tę końcówkę. Ściśnij i dociągnij.

To uniwersalny i nieco mniej oficjalny węzeł.

Węzeł Windsor

Ten węzeł jest już bardzo elegancki i efektowny – przypomina trójkąt równoboczny skierowany w dół, jest szerszy pod szyją, jego końce są symetryczne. Do wykonania tego typu węzła może być potrzebny nieco dłuższy krawat. Po kolei:

  • Załóż krawat na szyję, cieńszy koniec niech będzie z twojej prawej strony.
  • Skrzyżuj końcówki przełóż szerszą część dookoła węższego tak, by ostatecznie był na wierzchu wiązania - tuż pod brodą.
  • Chwyć ją od dołu i dobrze naciągnij.
  • Przełóż krawat od dołu na lewą stronę, po czym przełóż raz jeszcze krawat, tym razem od góry i naciągnij po lewej stronie.
  • Szerszy koniec przełóż z przodu na prawą stronę i wyciągnij go od spodu. Włóż w powstałą pętelkę, dobrzej naciągnij węzeł i uformuj.
windsor knot

i

Autor: Getty images Węzeł Windsorski

Wiązanie krawata nie jest trudną sztuką, ale należy ją dobrze wyćwiczyć. Wprawieni w tej sztuce twierdzą, że zawiązanie krawata zajmuje do 30 sekund! Aby nauczyć synka tej trudnej sztuki musisz najpierw sama ją opanować. Poćwicz przed lustrem, a następnie zaproś dziecko – stańcie razem i niech syn powtarza twoje ruchy.

Dobrze jest poćwiczyć tę sztukę, bo raz wyuczona umiejętność zostanie na długo, a poprawne wiązanie krawata jest bardzo ważne, zwłaszcza, że kiedyś syn będzie mieszkał z dala od ciebie. I wtedy z rozrzewnieniem wspomni twoje rady podczas samodzielnego wiązania krawata.

Czytaj również: Rozwój ruchowy dziecka: motoryka małej ręki czyli ćwiczenia dłoni i paluszków

Przebierać dziecko po komunii świętej czy nie? W co je przebrać? [PORADNIK]

Jaką długość krawata wybrać?

Zacznijmy od tego, że krawat nie może być ani za długi, ani za krótki. Przyjmuje się taką zasadę, że krawat po zawiązaniu powinien dotykać końcówką paska od spodni. Jego górnej krawędzi. Jeśli krawat twojego synka jest nieco za krótki – możecie założyć kamizelkę, która zakryje przykrótki krawat i nie zepsuje eleganckiej stylizacji.

Szerokość krawata

Nie tylko długość, ale i szerokość krawata ma znaczenie. Najlepiej wybierać krawat o szerokości równej szerokości klapy w marynarce. Wąski krawat nie sprawdzi się przy marynarce o szerokich klapach.

Jak przechowywać krawaty?

I teraz uwaga – naucz dziecko, że każdorazowe wiązanie krawata przedłuża jego żywotność. Odwieszony krawat z gotowym węzłem szybko się zniszczy – im dłużej będzie wisiał w szafie, tym gorzej, a w miejscach zagięć pojawią się trudne do usunięcia zagniecenia. Węzeł powinien być wiązany od nowa za każdym razem.

Dlaczego? Otóż może okazać się, że ten sam węzeł nie będzie pasował do wszystkich spodni, bo pasek znajdzie się na innej wysokości. A to oznacza, że zmięty krawat będzie się źle prezentował, jeśli powisi sobie w szafie zawiązany. Krawaty najlepiej przechowywać zwinięte w rulon – i dobrze uczyć o tym chłopców od przysłowiowego dziecka.