Wiosną i latem większość dnia spędzamy na zewnątrz, chcąc nasycić się wszystkim tym, czego brakowało nam przez ciemne i zimne miesiące. Korzystamy z różnych aktywności, mając świadomość, że podczas wielu z nich będą towarzyszyć nam niechciani towarzysze.
Komary, meszki, kleszcze - nieprzyjaciół nie brakuje. Chociaż robimy wszystko, aby ich od siebie odstraszyć, czasem nie jest to takie łatwe. Bywa też, że nie wiemy, co zostawiło ślad na ciele i czy powinnyśmy się tym przejmować - w końcu niektóre ukąszenia są dla dzieci niebezpieczne. Trik z długopisem pomoże sprawdzić, czy bąbel zmienia swoje rozmiary i czy wystarczy łagodzić objawy w domu, czy lepiej wybrać się do lekarza.
Jak sprawdzić, czy "coś" się nie powiększa?
Niezależnie od tego, czy chcemy monitorować ślad po ukąszeniu, wysypkę czy inną plamę, jest prosty sposób, który to umożliwi. @cprkids to profil na Instagramie, prowadzony przez pielęgniarki pediatryczne i położne, które dzielą się z rodzicami przydatnymi wskazówkami. To nie tylko kwestie związane z pierwszą pomocą czy objawami, które wskazują, że nie ma co czekać, trzeba wybrać się na SOR lub wezwać karetkę. To również życiowe porady, które sprawią, że chociaż na chwilę wyłączymy czarnowidztwo.
Bo gdy na ciele dziecka pojawi się jakiś ślad, w naszej głowie często pojawia się tysiąc myśli. "Nie zauważyłam kleszcza?", "To ukąszenie osy?", "Wysypka? Oby nie ospa", "Co to za uczulenie?!". Widzisz bąbel? Znajdź długopis.
Chcesz wiedzieć, czy wysypka, ugryzienie lub plama się rozprzestrzenia? Chwyć za długopis, obrysuj zewnętrzną część i sprawdź ponownie później. W ten sposób łatwo można stwierdzić, czy coś się rozprzestrzenia, czy nie - czytamy na profilu @cprkids.
Proste, prawda? Chociaż niektóre ślady "rosną w oczach", są takie, co do których nie jesteśmy pewne. Trik z długopisem sprawi, że będziemy mogły je monitorować.
Wysypka to jedno, bolesne ślady po ukąszeniach - drugie. Jak rozpoznać, co ugryzło dziecko?
Przeczytaj także: Czy można łączyć krem z filtrem i środek na komary? Pan Tabletka wyjaśnia