Czy autyzm u dziewczynek objawia się inaczej? To dlatego rodzice zwlekają z diagnozą

2023-03-31 14:08

Specjaliści podkreślają, że autyzm u chłopców i dziewczynek objawia się w podobny sposób. Zaznaczają jednak, że niektóre jego cechy są bardziej akceptowane u dziewcząt. Prowadzi to do znacznie późniejszej diagnozy.

Dziewczynka zasłania uszy

i

Autor: Getti Images Czy autyzm różni się u chłopców i dziewczynek? Niektóre cechy są społecznie akceptowane u dziewczynek

Badacze szacują, że jedno na 44 dzieci rodzi się ze spektrum autyzmu. Dodatkowo uważa się, że u chłopców autyzm jest czterokrotnie częstszy niż u dziewczynek. Problem polega jednak na tym, że jest on częściej później diagnozowany u dziewcząt. Niektóre jego cechy są u nich społecznie akceptowane i nie budzą żadnego niepokoju.

Zobacz także: Jedno dziecko ma autyzm, to kolejne też będzie mieć? Oto co twierdzą eksperci

Spis treści

  1. Najczęstsze objawy autyzmu
  2. Dziewczynki diagnozowane znaczeni później
  3. Różnice autyzmu u chłopców i dziewczyn
Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 11 Autyzm

Najczęstsze objawy autyzmu

Według Doreen Granpeesheh i założycieli Center for Autism and Related Disorders autyzm objawia się w bardzo różny sposób. Nazywany spektrum, ponieważ nie każde dziecko wykazuje każdy z możliwych objawów.

Wśród najczęstszych objawów autyzmu są opóźnienia w komunikacji, trudności społeczno-emocjonalne i w nawiązywaniu relacji. Psycholog dr Jessica Myszak zwraca uwagę na takie objawy autyzmu jak:

  • Brak dzielenia się informacjami i emocjami z innymi.
  • Trudności z prowadzeniem rozmowy.
  • Trudności z podejmowaniem kontaktów społecznych.
  • Brak kontaktu wzrokowego.
  • Nietypowa mowa ciała.
  • Nadwrażliwość na dźwięki.
  • Brak mimiki twarzy.

Specjalistka podkreśla, że dzieci autystyczne mają problemy z zabawą, w której trzeba sobie coś wyobrazić i nie potrafią dostosować zachowania do różnych sytuacji społecznych. Co więcej, dzieci te często nie są w ogóle zainteresowane rówieśnikami i nawiązywaniem z nimi relacji.

Dzieci autystyczne nie lubią również zmian, dobrze czują się, gdy wszystko jest cały czas takie samo.

Dziewczynki diagnozowane znaczeni później

Uważa się, że autyzm jest czterokrotnie częstszy w przypadku chłopców niż dziewczynek. Rzeczywistość może być jednak inna. Dr Myszak uważa, że różnica ta bierze się w sposobie diagnozowania, który jest bardziej nastawiony na rozpoznawanie autyzmu u chłopców.

Zgodnie z badaniami dziewczynki ze spektrum autyzmu są często bardziej niezrozumiałe i nie objęte wsparciem, którego potrzebują. Częściej bowiem otrzymują prawidłową diagnozę średnio 1,5 roku później niż chłopcy. Główną przyczyną jest to, że autyzm może objawiać się u dziewczynek nieco inaczej, a dodatkowo, że część z nich jest u nich bardziej akceptowana przez społeczeństwo.

Warto tu podkreślić, że im wcześniejsza diagnoza dzieci, tym szybciej mogą one otrzymać niezbędne wsparcie i pomoc. Późna diagnoza wpływa na ich rozwój.

Różnice autyzmu u chłopców i dziewczyn

Nieprawidłowa i późne zdiagnozowanie autyzmu u dziewczynek może być spowodowane tym, że często wykazują jego łagodniejsze objawy. Ponadto często prezentują znacznie lepsze umiejętności społeczne niż chłopcy ze spektrum.

Dziewczynki rozwijają także lepsze mechanizmy, które pozwalają im dopasować się do oczekiwań społeczeństwa.

Według Dr Granpeesheh również, że niektóre cechy spektrum autyzmu są społecznie akceptowane u dziewczyn. Podaje tu za przykład cichej, nieśmiałej i przez to wycofanej dziewczynki, co rzadko budzi niepokój otoczenia. W przypadku chłopców wygląda to dokładnie odwrotnie.

Dyrektor generalny The Good Love Company Stephanie Churma, u której autyzm został późno zdiagnozowany, przyznaje, że dziewczynki często mają tendencję do maskowania nietypowego zachowania. Wszystko po to, aby dopasować się do rówieśników.

Churma podaje tu jako przykład pisanie scenariuszy rozmów oraz naśladowanie kolegów i koleżanek. Wszystko po to, aby lepiej radzić sobie w szkole, a później w pracy. Podkreśla jednak, że kosztem takiego działania jest późniejsza regeneracja psychiczna po intensywnej relacji społecznej.

Badania pokazują, że dziewczynki potrafią lepiej ukrywać trudności, z którymi przychodzi im się mierzyć, ale często przechodzą kryzys, gdy wrócą już do domu. Jest to dla nich bezpieczne miejsce, w którym mogą uwolnić tłumione uczucia.

Zobacz także: To nagranie pokazuje, jak świat widzą dzieci z autyzmem. "Dźwięki są tak straszne, że to nie jest zabawne"

Dzieci z autyzmem widzą takie obrazki po swojemu. To nie tylko rodzaj testu

Tak może objawiać się autyzm przed 2. urodzinami. Mama podzieliła się wymownym nagraniem