Budzisz dziecko, bo zrobiło drzemkę zbyt późno? Zobacz, dlaczego nie powinnaś

2024-06-11 14:50

Gdy dziecko zasypia na drzemkę zbyt późno, rodzice obawiają się, że będą mieć problem z uśpieniem go na noc. To nie tylko błędna teoria, ale nawet... szkodliwa. Oto dlaczego dziecka nie warto wybudzać z drzemki.

Budzisz dziecko, bo zrobiło drzemkę zbyt późno? Zobacz, dlaczego nie powinnaś

i

Autor: getty images Budzisz dziecko, bo zrobiło drzemkę zbyt późno? Zobacz, dlaczego nie powinnaś

Spis treści

  1. Drzemka ważna nie tylko dla rozwoju niemowląt
  2. Czy krótka drzemka wystarczy?

Drzemka dziecka w ciągu dnia to dla młodych rodziców często jedyne chwile wytchnienia... Świeżo upieczonym mamom nawet poleca się: "śpij, kiedy dziecko śpi" (przekorni dopowiadają nawet "sprzątaj kiedy dziecko sprząta i gotuj, kiedy dziecko gotuje"). Prawdą jest, że drzemka w ciągu dnia to dla wielu mam jedyna okazja, by nadgonić domowe obowiązki. 

Kiedy jednak maluch skończy kilka lat lub w ciągu dnia mimo prób usypiania do 16:00 nie uśnie - wolą z dziennej drzemki zrezygnować. Naukowcy twierdzą, że to błąd, bo sen dziecka jest bardzo ważny dla jego rozwoju. I to nie tylko ten długi, nocny odpoczynek, lecz także choćby półgodzinna drzemka w ciągu dnia. Dlaczego?

Czytaj też: Dlaczego niemowlę nie chce spać? Te rytuały mu pomogą

Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc

Drzemka ważna nie tylko dla rozwoju niemowląt

Szacuje się, że drzemkę w ciągu dnia ucina sobie większość czterolatków, jednak już w grupie pięciolatków, w ciągu dnia śpi mniej niż 1/3 dzieci. Naukowcy twierdzą, że odpowiednia ilość snu potrzebna jest nie tylko najmłodszym dzieciom. Ich zdaniem podczas snu dzieci utrwalają się ich wspomnienia. Można zatem założyć, że w ten sposób ćwiczy się pamięć dziecka, tak istotna w wieku szkolnym. 

Niewystarczająca ilość snu może zaburzyć zdolności dziecka do uczenia się, zagrażając procesowi tworzenia pamięci.

Czytaj też: Drzemka w ciągu dnia, czyli kiedy dziecko przestaje spać w dzień?

Czy krótka drzemka wystarczy?

Wg Hopkins All Children's drzemki w ciągu dnia nie muszą być długie. Tak naprawdę każda dodatkowa ilość snu w ciągu dnia korzystnie wpływa zarówno na psychiczne jak i fizyczne zdrowie dzieci. 

Dzieci, które śpią w dzień, łatwiej skupiają uwagę, przez co mogą osiągać lepsze wyniki w nauce.

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat potrzebują od 9 do 12 godzin snu w ciągu doby. Jeśli nie śpią wystarczająco długo w nocy, warto, by nadrobiły to w ciągu dnia.

Czytaj też: Wzrost dziecka: do jakiego wieku się rośnie?

Krótka drzemka może być dla dziecka równie regenerująca jak dłuższy sen. Zresztą jeśli kiedykolwiek przerwałaś maluchowi sen przed czasem lub wybudził go hałas, doskonale wiesz, w jakim budzi się on nastroju. Warto wziąć sobie do serca rady naukowców i pozwolić dziecku spać. Dla lepszego samopoczucia i zdrowia.

Co wiesz na temat rozwoju dziecka w 3. roku życia?

Pytanie 1 z 7
Ile wynosi przeciętny zasób słów 3-letniego dziecka?