Badania wykazały, że alergie mają tendencję do występowania i postępu w określonej kolejności – stąd nazwa dolegliwości: marsz alergiczny. Początkiem marszu jest zwykle atopia, która sprawia, że dziecko staje się podatne na rozwój innych rodzajów alergii: od skóry przez układ pokarmowy (30% dzieci z egzemą) po układ oddechowy (85% dzieci z egzemą), w tym astmę (50% dzieci z egzemą).
Naukowcy zaobserwowali, które dzieci są najbardziej podatne na tego typy problemy zdrowotne. Okazuje się, że istotne są nie tylko geny, ale i jest pora narodzin maluszka.
Spis treści
- Jakie są objawy marszu alergicznego?
- Dlaczego część dzieci doświadcza marszu alergicznego?
- Dlaczego jesień sprzyja egzemie?
- Kiedy rozpocząć leczenia alergii?
Jakie są objawy marszu alergicznego?
Marsz zaczyna się zwykle od atopowego zapalenia skóry i alergii pokarmowych w okresie niemowlęcym, a następnie przechodzi w astmę alergiczną i alergiczny nieżyt nosa w późniejszych latach. Zazwyczaj pierwszym objawem jest egzema, czyli wysypka i AZS rozwijające się między 2. a 12. miesiącem życia.
U części dzieci z tym problemem skórnym, w wieku od 6. do 12. miesiąca rozwija się alergia pokarmowa. Uczulenie na określone składniki objawiają sie zmianami skórnymi, problemami z trawieniem, a nawet trudnościami w oddychaniu zwykle w ciągu 2 godzin po spożyciu alergenu.
Około 1. roku życia u części dzieci pojawia się alergia wziewna na roztocza czy sierść zwierząt, a ok. 3-5 roku 0 rozwija się alergia na pyłki. Objawy alergii wziewnych to katar, kichanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Części z nich grozi zachorowania na astmę, która może ujawnić się w wieku od 3 do 5 lat lub później.
Czytaj również: Alergia na kurz i roztocza u dzieci: jak rozpoznać alergię i jak sobie z nią radzić?
Pokój alergika: jak wybrać materac dla alergika i jak urządzić miejsce do spania?
Dlaczego część dzieci doświadcza marszu alergicznego?
Lekarze od dawna wiedza, że alergia jest cechą dziedziczną genetycznie. Znanych jest kilkadziesiąt genów, które są odpowiedzialne za wystąpienie alergii, ale istotna jest nie tylko liczba tych genów odziedziczonych po rodzicach czy dziadkach, ale również to, czy są one silne czy słabe. Można więc odziedziczyć skłonność do alergii, ale to czy rozwinie się ona u dziecka, zależy też od innych czynników.
Lekarze coraz częściej mają dowody na to, że czynnikami tymi są warunki życia lub środowisko, w którym dorasta dziecko. Niedawne badania dotyczące marszu alergicznego wykazały, że wpływ na jego pojawienie się i przebieg może mieć również pora roku w której urodziło się dziecko: maluchy urodzone w okresie jesiennym mogą być bardziej narażone na rozwój alergii.
„Przyjrzeliśmy się każdemu dziecku leczonemu w naszej klinice i okazało się, że te urodzone jesienią były znacznie bardziej narażone na wszystkie stany związane z marszem atopowym” – mówi dr Jessica Hui, pediatra z National Jewish Health i główny autor badania. Nieznane są jeszcze do końca przyczyny takiej korelacji.
Dlaczego jesień sprzyja egzemie?
Jesień to okres, gdy wrasta liczba problemów związanych z atopią. Zimniejsze powietrz na zewnątrz, ciepłe suche wewnątrz - te zmiany wpływają na kondycję naszej bariery skórnej, sprawiając, że jest bardziej podatna na wysuszanie. Wiele stanów alergicznych zaczyna się właśnie od suchej, popękanej skóry i prowadzi do reakcji łańcuchowej zwanej marszem atopowym.
Zdaniem badaczy przyczyną rozwoju jesiennej egzemy może być gronkowiec złocisty, który osłabia zdolność skóry do zatrzymywania innych alergenów. Gdy przenikają one przez skórę, są postrzegane jako obce: organizm wytwarza przeciwko nim przeciwciała, co powoduje reakcję alergiczną.
Teraz zadaniem lekarzy jest odkrycie związków między marszem alergicznym a jesienią jako porą narodzin. "Mamy nadzieję nie tylko odkryć, dlaczego dzieci urodzone jesienią są bardziej narażone na alergie, ale także znaleźć rozwiązania, które pomogą zatrzymać marsz atopowy. Uważamy, że jeśli możemy interweniować w bardzo młodym wieku, nawet zaraz po wyjściu dziecka z macicy, to potencjalnie jest to dla nas sposób na powstrzymanie rozwoju marszu atopowego” – powiedziała dr Jessica Hui.
Czytaj również: Katar sienny - objawy i leczenie kataru siennego u dzieci
Kiedy rozpocząć leczenia alergii?
Lekarze i inni naukowcy nieustannie prowadzą badania, aby lepiej zrozumieć mechanizm marszu alergicznego, aby nauczyć się go zatrzymywać. Badania wykazały, że rozpoczęcie immunoterapii u małego dziecka z alergiami środowiskowymi na roztocza czy sierść może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy. Nowe dane sugerują też, że wprowadzenie niektórych wysoce alergizujących pokarmów, takich jak orzeszki ziemne we wczesnym okresie życia, może zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii pokarmowych u dzieci z egzemą.
Źródło:
- http://njhealth.multimedia-newsroom.com/index.php/2020/09/09/study-finds-fall-babies-at-higher-risk-of-lifetime-of-allergic-diseases/