Hipotermia: jak postępować z wyziębionym dzieckiem? [FILM]

2014-12-08 9:26

Wyziębienie organizmu może skutkować poważnymi kłopotami ze zdrowiem. Zwłaszcza że zimą o hipotermię nietrudno - wystarczy nieodpowiednie ubranie i po kilkudziesięciu minutach temperatura ciała może mocno się obniżyć. Jak postępować z wyziębionym dzieckiem i jak walczyć z hipotermią?

Przeziębienie u dziecka, wyziębienie organizmu

i

Autor: thinkstockphotos.com Jeśli nasze dziecko przemarzło, nie rozcierajmy mu skóry, ale okryjmy je kocem.

Spis treści

  1. Hipotermia: kiedy mamy do czynienia z wyziębieniem organizmu?
  2. Hipotermia: jak pomóc wyziębionemu dziecku?
  3. Hipotermia: czego nie wolno robić?

Spacer, sanki, jabłuszka, łyżwy, lepienie bałwana - wbrew pozorom zimą sporo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Przy niskiej temperaturze szybko można się przeziębić lub nawet doprowadzić do wyziębienia organizmu. Aby tego uniknąć powinniśmy ubierać się na cebulkę, rozgrzewać się ciepłymi napojami oraz rozsądnie wydzielać czas spędzony na zewnątrz. Co zrobić jednak, gdy już stało się nieszczęście i do domu wraca przemarznięte i wyziębione dziecko?

Sprawdź też, jak nauczyć dziecko samodzielnie się ubierać >>

Hipotermia: kiedy mamy do czynienia z wyziębieniem organizmu?

Wbrew pozorom, na zewnątrz nie muszą panować syberyjskie warunki, żeby doprowadzić do wyziębienia organizmu. Wystarczy, że temperatura będzie oscylować około 0 stopni Celsjusza (może być nawet kilka stopni na plusie), a pogoda będzie wietrzna. W takich warunkach przy nieodpowiedniej odzieży szybko może nastąpić przeziębienie u dziecka.

Zimowa dieta dziecka: najważniejsze zasady żywienia dziecka w zimie

Pierwszym objawem wyziębienia ciała jest drżenie mięśniowe. Gdy temperatura spada, robi nam się zimno i zaczynamy drżeć. To początkowy etap i jeśli w porę zareagujemy i rozgrzejemy ciało, nic złego się nie stanie. Wystarczy, że wejdziemy do ciepłego pomieszczenia, okryjemy się czymś i wypijemy ciepły napój. Jeśli jednak tego nie zrobimy i dalej będziemy pozostawać na zewnątrz, temperatura naszego ciała spadnie poniżej 33 stopni.

- Kiedy temperatura ciała spada poniżej 33 stopni Celsjusza, mamy obniżony stan świadomości, człowiek już nawet nie drży, a wykonywanie jakichkolwiek czynności sprawia ogromną trudność - opowiada ratownik medyczny Ariel Szczotok. - Stajemy się apatyczni i mamy problem z wysławianiem się. Ten stan jest już bardzo poważny, może skończyć się odmrożeniami, a może doprowadzić nawet do śmierci.

Poniżej 28 stopni Celsjusza organizm znajduje się na granicy śmierci. Pojawiają się zaburzenia rytmu serca, zaburzenia częstości tętna i oddechu, traci się przytomność. W takiej sytuacji życie może uratować tylko natychmiastowa hospitalizacja.

Dobrze wiedzieć

Hipotermia: jak pomóc wyziębionemu dziecku?

Jeśli dojdzie do wyziębienia organizmu dziecka na początku powinniśmy pozbyć się mokrych ubrań. Jeśli dziecko wytarzało się w śniegu lub zmokło, w pierwszej kolejności zdejmujemy z niego mokre ubrania. Następnie musimy zacząć ogrzewać ciało dziecka, ale wyłącznie na sucho!

- Nie wolno rozcierać skóry ani polewać ciała gorącą wodą, ponieważ możemy podrażnić i poparzyć skórę - radzi ratownik medyczny Ariel Szczotok.

Ciało możemy rozgrzać, stosując specjalną folię termoizolacyjną, która pomoże w utrzymaniu stałej temperatury ciała. 

- Fajnym gadżetem, który może nam pomóc w sytuacji wyziębienia organizmu, jest koc NRC, czyli folia aluminiowa, która powinna się znajdować w każdej apteczce - radzi ratownik medyczny Ariel Szczotok. - Bardzo ważne jest, aby taką folią owinąć całe dziecko, włącznie z głową, ponieważ przez głowę ucieka najwięcej ciepła.

Hipotermia: czego nie wolno robić?

W przypadku wyziębienia organizmu nie wolno nie tylko rozcierać skóry dziecka, ale również zginać kończyn.

- Możemy spowodować przesunięcie wyziębionej krwi, która w kończynach jest dużo zimniejsza, do wnętrza ciała. To może spowodować nagłe zatrzymanie krążenia - opowiada ratownik.

Dzień Dobry TVN/x-news