Inhalacje to banalna czynność? Pediatra przestrzega: ten błąd często popełniają rodzice

2024-04-22 11:47

Inhalator to "przyjaciel" wielu rodziców, są momenty, gdy tego sprzętu w ogóle nie chowamy. Sterydy wziewne są często przepisywanym lekiem, jednak nie zawsze prawidłowo podajemy je dziecku. Pediatra wyjaśnia, jak inhalować dziecko, aby nasze działanie przyniosło korzyści.

Inhalacje to banalna czynność? Pediatra przestrzega: ten błąd często popełniają rodzice

i

Autor: Getty Images/Instagram @pediatranazdrowie Inhalacje to banalna czynność? Pediatra przestrzega: ten błąd często popełniają rodzice

Kiedyś inhalacje kojarzyły się przede wszystkim z różnego rodzaju "parówkami" i olejkami eterycznymi. Dziś - chociaż i te "dawne" metody wciąż są stosowane - inhalacje częściej łączymy ze specjalnym sprzętem. Inhalacje z soli fizjologicznej m.in. pomagają rozrzedzić wydzielinę w nosie, te ze sterydów są nieocenionym wsparciem np. podczas zapalenia krtani. Chociaż to popularne rozwiązanie, wielu rodziców niewłaściwie podaje dzieciom leki wziewne. Na pytanie "jak nie inhalować dzieci sterydami?" odpowiedziała znana w sieci pediatra.

Spis treści

  1. Błąd popełniany podczas inhalacji sterydami
  2. Jak prawidłowo inhalować dzieci?
  3. Inhalator a nebulizator
Zapalenie krtani

Błąd popełniany podczas inhalacji sterydami

Monika Działowska to lekarz pediatra, która na swoim instagramowym profilu @pediatranazdrowie dzieli się ciekawostkami medycznymi i wskazówkami dla rodziców. Jeden z jej ostatnich wpisów dotyczy inhalacji sterydami wziewnymi. Lekarka podpowiada, jak prawidłowo podawać lek, gdy został on przepisany np. na zapalenie krtani.

- Pamiętajcie, żeby zrobić co się da, żeby dziecko wdychało ten lek ustami, a nie nosem - podkreśliła lek. Monika Działowska.

Wyjaśniła, że nos jest filtrem, który zatrzymuje tam różne cząsteczki. Nie przepuszcza dalej również sterydu, który dziecko wdycha przez maseczkę, nosem. Lek zostanie w nosie, osadzi się też na skórze. - Nie dotrze więc nisko do krtani czy do oskrzeli, tam, gdzie chcielibyśmy, żeby ten lek dotarł - wskazała lekarka.

Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bez szans, musimy po prostu pamiętać o prostej zasadzie - oddychanie ma znaczenie. W tym przypadku "wyłączamy" nos.

Przeczytaj także: Inhalacje na kaszel u dziecka - jak je wykonać i kiedy stosować?

Jak prawidłowo inhalować dzieci?

Jeżeli chcemy, aby sterydy wziewne dotarły tam, gdzie powinny, jeśli to możliwe to korzystamy z ustnika, a nie z maseczki. A jeśli nie mamy go w zestawie?

- Możemy albo nie czyścić nosa, żeby nos był zatkany i automatycznie dziecko będzie oddychało ustami, albo po prostu zachęcać do oddychania, tak jak np. przy oddychaniu przy badaniu stetoskopem - podpowiada @pediatranazdrowie.

Lekarka wskazuje również, że przez maseczkę możemy inhalować dziecko, gdy np. wykorzystujemy sól fizjologiczną. - Dlatego że wtedy też nawilżamy nos, rozrzedzamy katar i łatwiej go wydmuchać - tłumaczy.

Nie każde dziecko lubi inhalacje, robimy wiele, aby je do tego przyzwyczaić. Warto zadbać także o prawidłowe podawanie leków, aby nasze działania naprawdę przyniosły skutek.

Przeczytaj także: Inhalacje czy odciąganie? Rodzice dzielą się najlepszymi patentami na katar. Pediatra komentuje

Inhalator a nebulizator

Urządzenia, które dziś nazywamy inhalatorami, to tak naprawdę nebulizatory. Zmieniają płynny lek w aerozol, umożliwiają bezpośrednie podanie do dróg oddechowych. Inhalatory to z reguły proste, "analogowe" urządzenia, które nie wymagają zasilania prądem, wykorzystujemy je do przygotowania inhalacji np. olejkami eterycznymi.

O czym jeszcze pamiętać? Po nebulizacji sterydami przemyjmy twarz dziecka, należy także przepłukać jamę ustną i umyć zęby. Podczas zabiegu dziecko powinno siedzieć, niemowlęta inhalujemy w pozycji półleżącej. Więcej wskazówek znajdziesz tutaj: O tym musisz pamiętać, żeby inhalacja naprawdę zadziałała.