Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

2021-10-13 8:42

Jak długo żyją bakterie i wirusy? Niektóre nawet kilkadziesiąt dni! Dlatego po każdej chorobie dziecka warto skutecznie odkazić mieszkanie. Kontakt z zarazkami, które wciąż są obecne w domu może być powodem tego, że twoje dziecko ponownie zachoruje.

Jak długo żyją zarazki?

i

Autor: Getty images Aż trudno w to uwierzyć, ale niektóre zarazki są wstanie przetrwać poza organizmem człowieka nawet do kilkunastu miesięcy, dlatego tak ważna jest dezynfekcja mieszkania po chorobie.

Czy wiesz, jak długo żyją bakterie i wirusy? Warto to sprawdzić, aby uniknąć ponownego zachorowania. Poznaj także zasady skutecznej dezynfekcji domu po chorobie dziecka.

Spis treści

  1. Czy można ponownie zarazić się wirusem?
  2. Jak długo żyją wirusy lub bakterie?
  3. Jak zdezynfekować mieszkanie po chorobie dziecka?
Domowe sposoby na zbicie gorączki u dziecka

Czy można ponownie zarazić się wirusem?

Scenariusz zwykle bywa podobny: malec dopiero co wrócił do przedszkola po kilkudniowym przeziębieniu, a już znowu pokasłuje i wyraźnie "coś" go bierze. Przyczyna może być jednak zupełnie inna niż kiepska odporność czy chorzy koledzy.

Być może dziecko zaraziło się ponownie swoimi własnymi wirusami lub bakteriami, które żyją sobie w najlepsze na jego zabawkach, w pościeli lub na mebelkach w pokoiku, a maluszek ma z nimi stały kontakt. Dlatego właśnie po każdej chorobie dziecka mieszkanie warto porządnie odkazić.

Czytaj: Wirusy i choroby jakimi możesz zarazić dziecko podczas porodu

Zabawki dla dzieci: czy zabawki dla niemowlaka trzeba dezynfekować?

Jak długo żyją wirusy lub bakterie?

Wszyscy wiemy, że większość wirusów i bakterii (z wyjątkiem probiotyków, czyli tzw. dobrych bakterii) bywa groźna dla małych dzieci. Wywołuje szereg chorób, takich jak grypa, ostre zapalenie ucha środkowego, ospa, opryszczka czy szkarlatyna.

Wirusy są mniejsze od bakterii, w przeciwieństwie do bakterii nie mają również struktury komórkowej. Oba typy drobnoustrojów łączy to, że są w stanie przez pewien czas przetrwać poza organizmem człowieka, choć wirusy są wówczas całkowicie bierne. A ile czasu żyją?

  • wirus grypy - może przeżyć wiele lat w postaci zamrożonej (w lodzie), do 48 godzin w temperaturze 4 st. C, do 8 godzin w powietrzu w temperaturze 20 st. C., do do 24 godzin na gładkiej powierzchni, np. na klamce, półce, drzwiach, do 15 minut na ubraniach, szalikach i chusteczkach wielokrotnego użycia, do 10 minut na ludzkich rękach.
  • rotawirus - poza organizmem człowieka może przeżyć do 60 dni.
  • adenowirus - poza organizmem człowieka może przeżyć do 90 dni.
  • wirus ospy wietrznej (VZV) jest bardzo wrażliwy na czynniki środowiska i poza ludzkim organizmem, na powierzchni przedmiotów i na odzieży przeżywa do kilku godzin.
  • pałeczki E.coli - mogą przeżyć do 16. miesięcy (na wilgotnych powierzchniach, np. płytkach w łazience).
  • gronkowiec złocisty - może przeżyć do 7 miesięcy
  • prątki gruźlicy - są w stanie przeżyć nawet przez kilka lat.
  • pałeczki ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa mogą przetrwać w powietrzu do 45 minut.
  • bakterie Streptococcus pneumoniae i Streptococcus pyogenes są w stanie przeżyć poza ludzkim organizmem nawet przez kilka miesięcy, tworząc biofilm czyli lepką, gęstą, chroniącą je wydzielinę (co udowodniły niedawne badania zespołu prof. Andersa Hakanssona z uniwersytetu w Buffalo).
  • wirusy wywołujące przeziębienie są aktywne na chusteczkach higienicznych nawet przez 12 godzin od momentu wydmuchania nosa.

Czytaj: Choroba brudnych rąk. Czym jest choroba brudnych rąk i jak się przed nią uchronić?

Warto wiedzieć

Jeśli dziecko często choruje, warto - najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem - zastanowić się nad profesjonalną dezynfekcją mieszkania np. za pomocą ozonu.

Jak zdezynfekować mieszkanie po chorobie dziecka?

Biorąc pod uwagę fakt, że organizm maluszka jest osłabiony po infekcji - i stanowi wówczas łatwy cel dla wirusów lub bakterii - mieszkanie po każdej chorobie warto jest dokładnie wysprzątać, szczególny nacisk kładąc na te pomieszczenia, w których przebywał chory malec. Co powinnaś zrobić?

  • Dokładnie wywietrz mieszkanie. Choć wydaje się to oczywiste (a lekarze zalecają wręcz, by wietrzyć pokój dziecka w trakcie infekcji), wiele mam o tym zapomina. Tymczasem patogeny chorobotwórcze przyklejają się nie tylko do ścian, mebli czy pościeli, ale również unoszą w powietrzu. Dlatego warto wywietrzyć mieszkanie dwukrotnie: zanim zaczniesz sprzątać, i kiedy już skończysz. W skutecznym oczyszczeniu powietrza bardzo może też pomóc specjalny oczyszczacz powietrza i warto pomyśleć o jego zakupie wówczas, gdy malec często choruje.
  • Wygotuj pościel dziecka (i swoją, jeśli w trakcie choroby dziecko spało z tobą). To mit, że bakterie i wirusy giną w niskich temperaturach: większość z nich eliminują dopiero te wysokie: co najmniej 60 st. C. Dlatego ubranka malca warto wyprać co najmniej w takiej temperaturze, a pościel i ręczniki najlepiej wygotować. Do prania możesz dodać kilka kropel olejku o działaniu dezynfekującym (np. z drzewa herbacianego).
  • Wytrzep kołdrę lub poduszkę, a jeśli ich sposób konserwacji na to pozwala, wypierz je w pralce zgodnie z instrukcją na metce.
  • Dokładnie wytrzep materacyk, wypierz jego pokrowiec, materacyk możesz też spryskać wodą z odrobiną olejku z drzewa herbacianego.
  • Wysprzątaj cały pokój maluszka: odkurz każdy kąt (pamiętając o przestrzeni pod łóżkiem), przetrzyj półki, umyj - lub upierz - zabawki, którymi malec bawił się w trakcie choroby.
  • Wymień szczoteczkę do zębów na nową, odkaź kubeczek do płukania zębów.
  • Posprzątaj łazienkę i WC - porządnie wymyj wannę, muszlę, podłogę, wymień wszystkie ręczniki (nie tylko te, których używał malec).

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie