Jesienno-zimowe infekcje - jak leczyć dziecko, które ma objawy infekcji?

2021-02-26 12:07

Infekcja u dziecka jesienią i zima to nic niezwykłego. Kiedy malec nie gorączkuje, wiele mam leczy dziecko domowymi sposobami i podawać bezpieczne leki dostepne bez recepty, np. obniżające temperaturę. Są one doskonałym wsparciem tradycyjnych kuracji. Zobacz, jak łagodzić objawy infekcji u kilkuletniego dziecka.

naturalne metody na przeziebienie

i

Autor: _photos.com

Jesienno-zimowe infekcje u dziecka zwykle zaczynają eis od kataru, stanu podgorączkowego, bólu gardła... Dziecko z objawami infekcji zawsze powinno przez kilka dni zostać w domu, by nie zarażać innych dzieci, ale też by jego lekka infekcja się nie pogłębiła. Jak leczyć dziecko z infekcją i jakie leki wolno stosować bez konsultacji z lekarzem.

Spis treści

  1. Jak leczyć katar u dziecka w czasie infekcji?
  2. Jak leczyć kaszel dziecka w czasie infekcji?

Jak leczyć katar u dziecka w czasie infekcji?

Jeśli dziecko jest mocno zakatarzone, warto robić mu inhalacje na katar z rumianku lub soli fizjologicznej, które ułatwiają oddychanie. Skórę na piersiach i plecach można nacierać maścią rozgrzewającą i zmniejszającą obrzęk śluzówek (podobnie działa maść majerankowa, którą można smarować kilkulatkowi skórę pod nosem).

Można też sięgnąć po leki z apteki, dostępne bez recepty, np. homeopatyczne, jeśli jesteś zwolenniczką tego rodzaju terapii. Na pewno sprawdzi się spray w roztworem wody morskiej, który rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie z noska, przez co dziecku łatwiej jest oddychać. Możesz również bez obaw podać dziecku witaminę C w kropelkach, która na początku każdej infekcji mobilizuje organizm do walki z wirusami.

Jak leczyć kaszel dziecka w czasie infekcji?

Na suchy kaszel pomaga ciepło, które przyspiesza produkcję śluzu. Jeśli malec nie chce leżeć w łóżku, szyję warto owinąć mu szalikiem, jeśli chce – przykryć kołdrą i położyć mu na piersiach termofor z ciepłą wodą. Pomaga też picie herbaty z sokiem z malin lub z aronii, w których jest dużo witaminy C, pomagającej zwalczyć przeziębienie.

Na mokry kaszel doskonale działa syrop z czosnku. Zawiera on allicynę, substancję o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Kilka ząbków czosnku trzeba zmiażdżyć, wymieszać z sokiem wyciśniętym z dwóch cytryn i do tej mikstury dolać pół szklanki przegotowanej, chłodnej wody. Potem przecedzić przez sitko i dawać dziecku do picia trzy razy dziennie po łyżeczce.

Skuteczny jest również syrop z cebuli, który ma doskonałe właściwości wykrztuśne albo bezpieczne leki na kaszel z apteki. Mogą to być syropy roślinne, np. na bazie drosery, tymianku, podbiału i porostu islandzkiego. Mają działanie przeciwbakteryjne, wykrztuśne i rozkurczowe.

Pamiętaj! Jeśli objawy infekcji u dziecka nie mijają albo nasilają się musisz koniecznie udać się z nim do lekarza. 

Jak zrobić syrop z cebuli? Oto przepis

miesięcznik "M jak mama"