Kosmetyki na AZS - jakie kosmetyki stosować na atopowe zapalenie skóry u dziecka?

2020-09-07 8:42

Kosmetyki na AZS to niezbędne produkty w domu małego atopika. Aby łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry, należy odpowiednio pielęgnować skórę dziecka, stosując specjalne produkty. Jakie kosmetyki stosować na atopowe zapalenie skóry, a jakich unikać?

Niezbędnik alergika: jakie kosmetyki stosować na atopowe zapalenie skóry (AZS)?

i

Autor: _photos.com

Skóra dziecka cierpiącego na atopowe zapalenie skóry swędzi, boli i piecze. Alergia sprawia, że od byle czego robi się czerwona i szorstka, często jest podrażniona, a najgorsze, że zwykle nie sposób stwierdzić, co właściwie tak jej szkodzi.

Oprócz leków, które zalecić może wyłącznie specjalista, kluczem do jej dobrego wyglądu i zmniejszenia dolegliwości jest dobranie odpowiednich kosmetyków i właściwa pielęgnacja. Jakie kupować kosmetyki na AZS, czym kierować się podczas wyboru i których składników unikać?

Spis treści

  1. Kosmetyki dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry
  2. AZS potrzebuje prostego składu kosmetyków
  3. Jakie kosmetyki mogą szkodzić atopowej skórze dziecka?

Kosmetyki dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka gwarantuje złagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry u niemowląt. Warto stosować kosmetyki dostosowane do skóry alergicznej. Kremy dla atopików mają w swoim składzie m.in. emolienty, które wzmacniają naturalną barierę lipidową skóry i działają łagodząco na podrażnioną skórę dziecka.

Atopik nie musi mieć wielu kosmetyków. Ważne jednak, by każdy był przeznaczony do skóry atopowej, łatwo ulegającej podrażnieniom.

  • emolient do kąpieli – może to być olejek, emulsja, płyn albo kostka myjąca (ale nie mydło!)
  • szampon do włosów - delikatny dla skóry wrażliwej
  • balsam do natłuszczania skóry - najlepiej w jak największym opakowaniu. Będziesz zużywała go najwięcej (bo natłuszczające działanie emolientów utrzymuje się kilka godzin, potem aplikację balsamu należy powtórzyć). Zakup większego opakowania jest zaś zwykle bardziej opłacalny cenowo niż kupowanie co tydzień kolejnego balsamu o mniejszej pojemności
  • krem ochronny z filtrem UV – koniecznie fizycznym, który nie wnika w skórę, lecz na niej osiada, nie powodując podrażnień.

Każdy z kosmetyków najlepiej kupować w aptece, przestrzegając zasady, że muszą one pochodzić z linii dla alergików. Przed zakupem zawsze sprawdź datę ważności kosmetyku i nie kupuj takiego, który ma opakowanie uszkodzone albo jest pozbawiony fabrycznie nałożonej folii zabezpieczającej.

Czytaj: Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji dziecka z AZS

Jakie są objawy AZS? Czy wysypka i krostki to objaw atopowego zapalenia skóry?

AZS potrzebuje prostego składu kosmetyków

Im mniej składników, tym mniejsze ryzyko, że któraś z substancji podrażni skórę. Ale to nie wszystko, na co trzeba zwracać uwagę. Składniki muszą być dobrane pod kątem bardzo wymagającej skóry. Bazą kosmetyku powinna być substancja, która potrafi wzmocnić naturalną barierę lipidową – najlepiej to zadanie wypełniają emolienty.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

To takie kosmetyczne cegiełki – potrafią wklejać się w szczeliny warstwy lipidowej naskórka, uzupełniać ją i na nowo stworzyć barierę ochronną, zapobiegającą nadmiernej utracie wody przez skórę, a w konsekwencji jej zbytniemu wysuszaniu się. Emolientów jest ponad tysiąc (np. masło shea, olej macadamia), najlepiej więc na opakowaniu kosmetyku szukać po prostu sformułowania „Zawiera emolienty”.

Jakie kosmetyki mogą szkodzić atopowej skórze dziecka?

W kosmetykach dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry nie może być żadnych substancji, wobec których kosmetolodzy mają choćby cień podejrzenia, że mogą one podrażniać albo alergizować. Można je niekiedy znaleźć w kosmetykach przeznaczonych dla zdrowych dzieci. Należy do nich choćby aloes i niektóre odmiany rumianku, do niedawna uznawane za całkowicie bezpieczne.

Atopikowi nie służą też barwniki ani substancje zapachowe. Nie kupuj więc zwykłych kosmetyków dla niemowląt, lecz takie, które są przeznaczone dla dzieci z chorobami skóry. Zwracaj uwagę na to, czy kosmetyk ma atest albo pozytywną opinię, wydaną przez Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka lub Państwowy Zakład Higieny. To gwarancja, że nie ma w nim substancji mogących szkodzić skórze alergika.

Czytaj: Jak kąpać dziecko z AZS? Kąpiel niemowlęcia z wrażliwą skórą i atopowym zapaleniem skóry

Ubranka dla niemowlaka ze skórą atopową - jakie kupować i jak je prać?

miesięcznik "M jak mama"