Krztusiec w natarciu. Na Pomorzu dziecko wymagało reanimacji

2024-04-25 11:18

Krztusiec to jedna z chorób, o których na jakiś czas zapomnieliśmy, a która znów wraca i to ze zdwojoną siłą. Lawinowy wzrost zachorowań widoczny jest w całej Europie, w Polsce obserwujemy go m.in. na Pomorzu.

Krztusiec w natarciu. Na Pomorzu dziecko wymagało reanimacji

i

Autor: Getty Images Krztusiec w natarciu. Na Pomorzu dziecko wymagało reanimacji

Krztusiec to bakteryjna choroba zakaźna dróg oddechowych. Wywoływana jest przez bakterię Bordetella pertussis (pałeczka krztuśca). Cechuje się wysoką zakaźnością, przenosi się drogą kropelkową.

Charakterystycznym objawem krztuśca jest napadowy, uporczywy kaszel. Nie jest to "delikatna" choroba, jej przebieg może być naprawdę ciężki, szczególnie u najmłodszych. Istnieje skuteczna profilaktyka - szczepienia, jednak odsetek zaszczepionych ciągle się zmniejsza. A przez Europę przetacza się właśnie fala krztuśca.

Spis treści

  1. Wzrost zachorowań na Pomorzu
  2. Słupki idą w górę
  3. Kluczowe szczepienia
Kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Wzrost zachorowań na Pomorzu

Od kilku lat obserwujemy wzrost zachorowań na krztusiec, obecnie mówi się o tym jeszcze więcej. Liczba zachorowań lawinowo rośnie m.in. w Czechach, Bułgarii czy Hiszpanii. Niestety, są już ofiary śmiertelne.

Również w Polsce krztusiec daje o sobie znać. Na Pomorzu zarejestrowano już więcej przypadków zachorowań na tę chorobę niż w całym ubiegłym roku. W 2023 roku na Pomorzu odnotowano 62 przypadki krztuśca, do 15 kwietnia br. było to już 68 przypadków.

W szpitalach pediatrycznych wciąż pojawiają się nowi pacjenci, nie brakuje niemowląt. W kwietniu w jednym z gdańskich szpitali reanimowano dziecko - wymagało przeniesienia na OiOM. Małego pacjenta udało się uratować, z informacji serwisu trojmiasto.pl wynika, że dziecko nie było zaszczepione.

Wzrost liczby zachorowań widoczny jest w całym kraju.

- Mamy ogromne niedodiagnozowanie. Te liczby, które my widzimy w statystykach, to i tak jest może kilka procent zachorowań. Na pewno jest ich więcej - słowa dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas, konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej cytuje TVN24.pl.

Przeczytaj także: Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy

Słupki idą w górę

O tym, że powrót krztuśca to nie tylko "puste gadanie", pokazują dane. W pierwszym kwartale 2024 na krztusiec zachorowało 665 osób. W tym samym okresie w 2023 zachorowało 238 osób. Przez cały 2023 rok na krztusiec zachorowało 927, w 2022 roku 371 osób, a w 2021 roku na krztusiec zachorowały 182 osoby.

Przeczytaj także: "Dla mnie brzmiało to jak zwykły kaszel". Ich synek zmarł mając zaledwie 32 dni

Kluczowe szczepienia

Szczepionka przeciw krztuścowi w kalendarzu szczepień znajduje się wśród szczepień obowiązkowych, zatem bezpłatnych. Wykonuje się szczepionką DtwP, a schemat wygląda następująco:

  • pierwsza dawka: w 2 miesiącu życia,
  • druga dawka: w 3-4 miesiącu życia,
  • trzecia dawka: w 5-6 miesiącu życia,
  • czwarta dawka: w 16-18 miesiącu życia.

W 6. i 14 roku życia wykonywane są szczepienia przypominające. Szczepić powinny się również osoby dorosłe, w tym kobiety w ciąży.

O tym, że szczepienia działają, pokazują dane. W 1960 roku, przed wprowadzeniem szczepionki na krztusiec, odnotowano 95 968 przypadków zachorowań na krztusiec.

Niestety, odsetek zaszczepionych dzieci wciąż się zmniejsza. W 2010 roku odnotowano 3437 uchylających się od szczepień ochronnych, w 2023 - 87 344 uchyleń.

"Taka sytuacja grozi nam epidemiami wyrównawczymi chorób, przeciw którym mamy dostępne, bezpłatne, bezpieczne i skuteczne szczepionki. Dotyczy to szczególnie miejsc, kiedy na danym terenie zbierze się większa grupa niezaszczepionych dzieci. Wtedy kontakt z np. wirusem odry czy bakterią krztuśca, grozi w dłuższej konsekwencji, lokalną epidemią" - czytamy na @szczepienia.info.

Przeczytaj także: Sypią się kary za nieszczepienie dzieci. Ci rodzice słono zapłacą

Sonda
Czy szczepisz dziecko zgodnie z kalendarzem szczepień?