Latem łatwiej o zakażenie. Z tymi pasożytami dziecko może wrócić z wakacji

2023-07-20 15:13

Wszy i owsiki na koloniach i obozach letnich mają się doskonale. Ich rozprzestrzenianiu się sprzyja wysoka temperatura powietrza, duża liczba nastolatków zgromadzonych w tym samym pomieszczeniach, letnie aktywności i brak higieny. Ale to nie jedyne letnie pasożyty, którymi można zakazić się na wakacjach.

dwie dziewczynki na basenie, trzymające siębrzegu

i

Autor: Getty images Latem łatwiej o zakażenie. Z tymi pasożytami dziecko może wrócić z wakacji.

Dzieci na wakacjach, z dala od rodziców, nie pamiętają o myciu rąk, o niesiadaniu gołą pupa w basenowej przebieralni czy o tym, żeby nie pożyczać szczotki do włosów koleżance. No i - bądźmy szczerzy - które dziecko w wakacje myje się z własnej woli? Nie dziwmy się więc, że wiele z nich wraca z wakacji zakażone pasożytami, które latem w dużych grupach dzieci rozprzestrzeniają się szybko i łatwo. 

O jakie pasożyty chodzi? Które najczęściej szaleją na obozach i koloniach, i które są potencjalnie niebezpieczne? 

Spis treści

  1. Cryptosporidium z basenu wywołuje biegunkę 
  2. Wszy lubią ciepło i duże skupiska
  3. Owsiki - zostają na bieliźnie i pościeli
Poradnik Zdrowie - Pasożyty

Cryptosporidium z basenu wywołuje biegunkę 

Od kilku lat dużo mówi się o kryptosporydiozie, chorobie wywołanej przez pierwotniaki z rodzaju Cryptosporidium. Pasożyty te uwielbiają środowisko wodne i często niestety znajdują się w publicznych basenach. W Polsce każdego roku diagnozuje się kilka przypadków tej choroby wywołującej biegunkę, ale np. w USA, 10 lat temu pierwotniak ten odpowiadał za 7465 hospitalizacji, a liczba zgłoszonych ognisk choroby wzrastała średnio o 13 procent każdego roku. Obecnie odnotowuje się tam 200 000 przypadków rocznie.

Cryptosporidium występujący w jelitach zarażonych ludzi. Niestety, wskutek braku higieny, gdy ktoś zakażony wchodzi do basenu bez uprzedniego umycia rąk lub przenosi resztki kału na bieliźnie - infekuje wodę. Pierwotniak jest na tyle odporny, że może przetrwać w chlorowanej wodzie basenowej do siedmiu dni.

Jakie są objawy kryptosporydiozy? To symptomy przypominające rotawirusa - wodnista biegunka, skurcze żołądka, ból brzucha, nudności, wymioty, gorączka i odwodnienie. Leczy się ją lekami z nifuroxazidum.

Aby uniknąć zakażenia nie pozwalaj dziecku pic wody z basenu i ucz, aby zachowało zasady higieny w przebieralni. Niech nie siada na drewnianych ławkach gołym ciałem i zawsze bierze prysznic przed wejściem do wody. 

Czytaj również: Pierwsze kolonie dziecka - jak radzić sobie z płaczem i tęsknotą?

Lamblie u dziecka - jak rozpoznać, że maluch złapał pasożyty?

Wszy lubią ciepło i duże skupiska

Obozy są często wylęgarnią wszy głowowych. W czasie obozów dzieci pożyczają sobie szczotki, czapki, siedzą obok siebie bawiąc się czy wypoczywając na tym samym plażowym ręczniku. A to idealna okazja do przejścia wszy z jednej głowy na drugą. Choć wszy nie są niebezpieczne, to jednak uciążliwe i trudne do pozbycia się. Dlatego lepiej im zapobiegać. To niełatwe, ale możliwe. 

Chociaż wszy nie potrafią skakać na odległość, to jednak zostawiają swoje larwy na materiale czy przedmiotach, dlatego ucz dziecko, aby nie pożyczało ręczników, poduszek czy czapek kolegom z obozu. To samo dotyczy grzebieni i szczotek, gumek czy spinek do włosów.

Warto też podpowiedzieć dziecku, co powinno je zaniepokoić, czyli jakie są pierwsze objawy wszawicy: to swędzenie i czerwone krostki wywołane ugryzieniem wszy. To sytuacja, w której trzeba zgłosić problem wychowawcy, a następnie zastosować jeden z szamponów przeciw wszom. 

Owsiki - zostają na bieliźnie i pościeli

Pojawiają się w żłobkach i przedszkolach, w piaskownicach oraz na obozach, gdzie dzieci przebywają blisko siebie i nie zważają na higienę. Owsiki to małe białe glisty, które dostają się do organizmu przez usta po dotknięciu czegoś, co jest zanieczyszczone jajami owsików. Robaki przedostają się przez układ pokarmowy i składają jaja w odbytnicy. Objawy owsicy to swędzenie okolic intymnych, dyskomfort w pochwie, upławy, a także bezsenność, ponieważ uaktywniają się nocą. 

Owsiki nie powodują większych szkód w organizmie, ale podrażniają okolice intymne dziecka i są uciążliwe, dlatego pierwsze objawy owsicy to sygnał do wizyty u lekarza i podaniu dziecku leków.   

Konieczna jest też profilaktyka, czyli nauczenie dziecka, aby myło dłonie po wizycie w toalecie - to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie przenoszenia się owsików. Przed wysłaniem dziecka na obóz letni przytnij mu paznokcie, aby jaja owsików nie pozostawały pod nimi po tym, gdy dziecko będzie się drapało (świąd okolic intymnych to normalny objaw owsicy). Przypominaj maluchowi, aby nie kładło się w nieswojej pościeli, nie używało cudzych ręczników i nie korzystało z czyjejś bielizny czy kostiumów kąpielowych.