Lato w pełni, ale dzieci wciąż chorują. Pediatra wymienia 3 najczęstsze powody wizyt w gabinecie

2024-07-01 11:59

Dzieci wciąż chorują, choć na termometrach nawet powyżej 30 stopni. Pediatra wymienia najczęstsze objawy, które obserwują u nich rodzice. Na pierwszym miejscu jest kaszel, często suchy, wybudzający w nocy.

Lato w pełni, ale dzieci wciąż chorują. Pediatra wymienia 3 najczęstsze powodów wizyt w gabinecie
Autor: getty images/Screen Instagram @tatapediatra Lato w pełni, ale dzieci wciąż chorują. Pediatra wymienia 3 najczęstsze powodów wizyt w gabinecie

Rodzice maluchów żłobkowych lub nieco starszych zwykle liczą na to, że gdy przyjdzie wiosna, choroby, które przechodziły ich dzieci, wreszcie odpuszczą. W końcu to jesień i zima są okresami, w których trudno zapisać dziecko do pediatry, bo liczba pacjentów jest szczególnie wysoka.

Niestety, niska odporność dzieci nierzadko daje o sobie znać także poza typowym sezonem chorobowym. Choć mamy początek lipca, w gabinetach pediatrów wciąż obserwuje się sporo dzieci z kaszlem. Rodzice czasem za ten stan rzeczy winią różnice temperatur między tymi, jakie panują na zewnątrz, a tymi wewnątrz pomieszczeń. Za sprawą klimatyzacji w sklepach jest wyjątkowo chłodno, tymczasem na dworze - upał.

Nie pomaga również klimatyzacja samochodowa, bo choć istotnie poprawia komfort jazdy, jeśli temperatura jest zbyt niska, dziecko szybko może dopaść suchy kaszel.

Plac zabaw: Kłopoty z gardłem u malucha - znamy sposoby na ból i chrypkę

Najczęstszy objaw to obecnie kaszel

Pediatra Łukasz Grzywacz, przekazujący cotygodniowy raport ze swojego gabinetu, tym razem zamiast 5 chorób i charakterystycznych ich objawów wymienił 3 najczęstsze. Na pierwszym miejscu wśród dzieci jest obecnie kaszel, a lekarz wyodrębnia jego dwie odmiany:

  • kaszel bardzo suchy, krtaniowy

Ten rodzaj kaszel dzieci wybudza w nocy, często około godziny 2:00 lub 3:00 nad ranem. Później pojawia się również w ciągu dnia. "Jest taki suchy, szczekający, bardzo intensywny, czasami nawet doprowadzający do wymiotów" - mówi pediatra na nagraniu.

Jak przekazuje, dzieci, u których obserwował ten rodzaj kaszlu, raczej nie gorączkowały i nie odkrztuszały żadnej wydzieliny. Nocą pomocne jest otwarcie okna lub wyjście na balkon, w dzień - wyjście na zewnątrz, inhalacje przeciwzapalne, zwłaszcza inhalacje z zimnej soli fizjologicznej.

  • kaszel przy zapaleniu oskrzeli

Kaszel mokry, jak określa to lekarz: "pochodzący z głębi". W przypadku infekcji, jaką jest zapalenie oskrzeli, zazwyczaj zaczyna się od gorączki od 37,5 do 38,5 stopnia, która jest dość łatwa do zbicia. Następnie pojawia się kaszel suchy a już po jednym dniu potrafi zmienić się w mokry, duszący.

Co istotne, zabierając dziecko do lekarza, rodzice mogą usłyszeć, że nie ma się czym martwić, bo "osłuchowo czysto". Warto by pediatra osłuchał dziecko w trakcie napadu kaszlu lub podczas głębokiego wdechu. Dopiero wtedy można stwierdzić, że istotnie jest to zapalenie oskrzeli. Choć infekcja ma zazwyczaj podłoże wirusowe, może nadkażać się bakteryjnie. W takim przypadku u dziecka nierzadko włącza się antybiotyk.

Czytaj też: Dziecko boli gardło, więc nie pozwalasz mu na zjedzenie lodów? Sprawdzamy rady babć

Gorączka bez jasnej przyczyny

Drugim najczęstszym objawem, z którym zgłaszają się rodzice z dziećmi, jest gorączka bez objawów towarzyszących. Ustalenie przyczyny może być w takim przypadku trudne, ale lekarz poleca, by zgłosić się do pediatry, zwłaszcza gdy temperatura dochodzi do 40 stopni i trudno ją obniżyć. Przyczyną może być np. angina.

By ustalić przyczynę gorączki, warto wykonać morfologię krwi z rozmazem i badanie crp.

Biegunka

Często poprzedzają ją jednodniowe wymioty u dziecka. Biegunka jest naprawdę obfita i mocna. "Na początku do dziesięciu, jedenastu stolców, później mniej". Warto przyjrzeć się pielęgnacji pupy, bo u maluchów może szybko się odparzać. Podstawą jest dobry probiotyk i nawodnienie."póki pije i póki sika to można być w miarę spokojnym" - dodaje pediatra Łukasz Grzywacz.

Sonda
Czy twoje dziecko choruje latem?