Spis treści
- 1. Pestki dyni z mlekiem ryżowym i oliwą z oliwek
- 2. Sok z dyni
- 3. Czosnek i sok z kiszonych ogórków
- 4. Terapie ziołowe
- 5. Czosnek z mlekiem
- 6. Olej kokosowy z czosnkiem i cebulą
Na zakażenia pasożytnicze narażone jest każde dziecko i dość trudno ustrzec przed nimi malucha – pasożyty jelitowe mogą dostać się do organizmu nawet w efekcie zabawy, czy to w piaskownicy, czy z ulubionym zwierzakiem.
Objawy zakażenia pasożytami nie są jednak jednoznaczne: niekiedy nie ma ich w ogóle, czasem przypominają przeziębienie, alergię czy też jest to zwykły – wydawałoby się – ból brzucha.
Pewność, że dziecko ma robaki, dają dopiero wyniki testów w kierunku pasożytów jelitowych, jakie wykonać można w większości laboratoriów (to, że dziecko nie ma robaków, potwierdza dopiero wynik ujemny w trzykrotnym badaniu kału).
Co, jeśli wyniki badań będą pozytywne? Wówczas lekarz zleca kurację odrobaczającą, w skład której wchodzą zarówno odpowiednie leki, jak i naturalne sposoby na odrobaczanie dzieci. Podpowiadamy, które z nich stosowane są najczęściej.
Czytaj: Pasożyty jelitowe u dzieci: owsiki, lamblie i inne
Wszystkie naturalne metody odrobaczania dzieci warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza, jeśli malec ma przepisane leki na odrobaczanie.
1. Pestki dyni z mlekiem ryżowym i oliwą z oliwek
Zwolennicy tej metody przekonują, że substancje zawarte w pestkach dyni (w tym kukurbitacyna) zwalczają wszystkie pasożyty przewodu pokarmowego, również owsiki, glistę ludzką i tasiemca, gdyż uszkadza ich układ nerwowy.
Ten zestaw składników ma działanie przeczyszczające (co przyspiesza proces usuwania pasożytów z organizmu), warto więc stosować go wówczas, gdy nie musicie nigdzie wychodzić.
40 g świeżych pestek z dyni (dopiero co wyjętych ze skorupek) zmiksuj z niewielką ilością mleka ryżowego na papkę i podaj maluszkowi tuż przed śniadaniem. 3 godziny po śniadaniu daj dziecku do wypicia łyżeczkę oliwy z oliwek. Kurację warto powtórzyć po kilku dniach.
Czytaj: Lamblie u dzieci: objawy i leczenie lambliozy
Zakażenie pasożytami: wszawica, grzybica, świerzb, giardioza, kurzajki. Jak je wyleczyć?
2. Sok z dyni
Podobne działanie – ale już bez efektu przeczyszczającego - ma wypicie na czczo szklanki soku wyciśniętego ze świeżego miąższu dyni.
3. Czosnek i sok z kiszonych ogórków
5 główek czosnku zmiażdż i zalej połową szklanki z kiszonych ogórków. Odstaw na tydzień w chłodne miejsce, następnie przez miesiąc podawaj maluszkowi przed snem 5 ml soku rozcieńczonego odrobiną wody.
4. Terapie ziołowe
Wsparciem w walce z pasożytami mogą być również różne mieszanki ziołowe, zarówno te dostępne w sklepach, jak i takie, które można zrobić samodzielnie. Przepis na jedną z nich: odmierz po 30 gram ziela piołunu, liści szałwii, ziela tymianku, liścia orzecha włoskiego, kłącza tataraku.
Dokładnie wymieszaj, następnie łyżkę ziół przesyp do szklanki, zalej wrzątkiem i zrób odwar. Podawaj dziecku po pół szklanki odwaru trzy razy dziennie między posiłkami przez 10 dni. W ciągu następnych trzech tygodni podawaj po ¼ szklanki.
5. Czosnek z mlekiem
Do małego garnuszka wlej szklankę mleka, włóż 10 pokrojonych ząbków czosnku i następnie zagotuj na małym ogniu, by nie wykipiało. Przecedź do szklanki, poczekaj, aż ostygnie i daj dziecku do picia.
Niektórzy zwolennicy tej metody radzą, by pół godziny później dać maluszkowi dodatkowo łagodny środek przeczyszczający albo zamiast tego po trzech godzinach zrobić lewatywę z 200 ml ciepłej wody.
6. Olej kokosowy z czosnkiem i cebulą
Inna metoda polega na tym, by każdego dnia – aż do chwili ustąpienia objawów – dawać dziecku do jedzenia trzy łyżki oleju kokosowego z miazgą z połowy ząbka czosnku i połowy czerwonej cebuli.
Czytaj: Badanie kału - jak się przygotować i właściwie pobrać próbkę?
Wszy u dziecka - jakie są objawy wszawicy i jak zwalczyć wesz ludzką
Większość naturalnych metod odrobaczania nie usunie z organizmu pasożytów, a jedynie na pewien czas powstrzyma ich rozmnażanie się.