Nie leczysz mleczaków, bo i tak wypadną? Wśród konsekwencji "nieodwracalne zmiany w sercu"

2024-04-25 15:10

Próchnica to choroba, którą trzeba leczyć. Wydaje się jasne, jednak często o tym zapominamy. A to nie tylko problem estetyczny, próchnica może mieć wiele niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych.

Nie leczysz mleczaków, bo i tak wypadną? Wśród konsekwencji nieodwracalne zmiany w sercu

i

Autor: Getty Images Nie leczysz mleczaków, bo i tak wypadną? Wśród konsekwencji "nieodwracalne zmiany w sercu"

Gabinety stomatologiczne to miejsce, które wielu dorosłych omija szerokim łukiem - na wizyty zapisujemy się dopiero, gdy coś nas boli, zapominamy o regularnych wizytach kontrolnych. Niestety, podobnie bywa z dziećmi. Rzadko trafiają do gabinetów, gdy nic się nie dzieje, aby tylko "zaprzyjaźnić się ze sprzętem", sprawdzić, czy wszystko jest w porządku itp.

Przebarwienia, ból zęba to sytuacje, gdy w końcu trafiają na fotel. Jednak i wtedy nie zawsze ich rodzice decydują się na podjęcie działań. Stomatolog przypomina, jakie konsekwencje mogą nieść za sobą nieleczone zęby.

Spis treści

  1. Zęby trzeba leczyć
  2. Próchnica u dzieci
Leczenie zębów mlecznych

Zęby trzeba leczyć

Lek. dent. Michał Kaczmarek to specjalista stomatologii dziecięcej, który na instagramowym profilu @tata_stomatolog dzieli się cennymi wskazówkami dla rodziców. W swoich wpisach m.in. przypominał o tym, że o higienę jamy ustnej należy dbać od samego początku czy o tym, że mycie zębów od razu po jedzeniu nie jest najlepszym pomysłem. Jeden z jego ostatnich wpisów dotyczy leczenia dziecięcych zębów. A dokładniej - decyzji o braku podejmowania działań i tego, z czym to się wiąże.

"Nie będziemy leczyć zębów naszego dziecka, bo boimy się znieczulenia ogólnego" - ten cytat pojawił się pod zdjęciem dziecięcych zębów. - OK, ja to rozumiem, sam jestem rodzicem, moje dzieci są oczkiem w głowie, każdy z nas ma obawy - napisał @tata_stomatolog.

Niestety, nieleczone zęby to nie tylko problem estetyczny, a szereg, niekiedy bardzo groźnych, powikłań. - Wiesz, że nieleczenie takich stanów (i mniejszych), niesie za sobą ryzyko poważnych chorób np. IZW (infekcyjne zapalenie wsierdzia) - zaznaczył lek. dent. Michał Kaczmarek. - Jest to taka podstępna choroba, która w najlepszym wypadku spowoduje nieodwracalne zmiany w sercu, a w najgorszym śmierć - wyjaśnił.

Specjalista dodał, że to nie jest straszenie, ale informacja, która ma uświadomić, jakie konsekwencje niesie za sobą niepodejmowanie leczenia. - Dalej uważacie, że to tylko zęby? - pyta na koniec wpisu.

Przeczytaj także: Musisz o tym pamiętać, jeśli chcesz zadbać o zęby dziecka

Próchnica u dzieci

Najczęstszą przyczyną zapalenia wsierdzia są obecne w organizmie bakterie. Do zakażenia krwi dochodzi np. podczas gryzienia pokarmów czy szczotkowania zębów. A bakterie i próchnica to, niestety, doskonale znane połączenie.

Próchnica to choroba zakaźna, którą dziecku mogą przekazać jego bliscy, np. oblizując smoczek czy lizaka. Niestety, u dzieci próchnica rozwija się szybciej niż u dorosłych. Jak wskazuje NFZ, pojawia się w pierwszym roku życia, występuje u blisko 60 proc. dzieci między 3. a 4. r.ż, u dzieci między 6. a 7. r.ż. to już prawie 100 proc. Dalej nie jest lepiej - prawie 90 proc. polskich 12-latków ma próchnicę.

Musimy pamiętać, że próchnica to choroba, którą należy leczyć. A przede wszystkim - należy jej zapobiegać. Jak to robić? Przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej (wacikiem nasączonym przegotowaną wodą warto przemywać i bezzębne dziąsła), pamiętać o regularnym szczotkowaniu (gdy maluch chce wszystko robić sam, pozwólmy mu na samodzielne umycie zębów, ale następnie poprawmy).

Co jeszcze? Miejmy z tyłu głowy istnienie próchnicy butelkowej, regularnie wymieniajmy szczoteczki do zębów (szczególnie po chorobie), dbajmy o dietę (woda podstawą, ograniczenie lub wyeliminowanie słodyczy, pokarmy o różnej konsystencji itp.), dbajmy o regularne wizyty u stomatologa.

Przeczytaj także: Pokazała, jak myje maluchom zęby. "Cały ten czas robiłam to źle"

Sonda
Chodzisz z dzieckiem na regularne przeglądy stomatologiczne?