Objawy refluksu u niemowlaka łatwo pomylić z ulewaniem. Po karmieniu pokarm wydostaje się mimowolnie z ust maluszka, jakby nie trafiał do żołądka, tylko zatrzymywał się w przełyku. I tak właśnie jest. Nie jest to niepokojące, dopóki niemowlę jest malutkie, bo wynika z fizjologii. Objawy refluksu powinny niepokoić, gdy utrzymują się dłużej niż do 6. miesiąca życia lub gdy pojawiają się wcześniej, ale są dla dziecka powodem dużego dyskomfortu.
Wówczas warto zgłosić się do lekarza, aby ocenił, czy ulewanie to nic groźnego, czy też to objaw refluksu u niemowlaka, który wymaga leczenia.
Spis treści
- Skąd się bierze refluks u niemowlaka?
- Jakie są objawy refluksu u niemowląt?
- Które dzieci są najbardziej narażone na refluks?
Skąd się bierze refluks u niemowlaka?
Przełyk ma postać rurki, którą pokarm przedostaje się z ust do żołądka. Aby jedzenie nie wydostawało się z przełyku, w jego dolnej części znajduje się zwieracz, który zatrzymuje je i przesuwa dalej do układu trawiennego. Kiedy niemowlę połyka mleko, mięsień ten rozluźnia się, aby umożliwić przejście pokarmu, a potem zamyka, dzięki czemu zawartość nie cofa się do przełyku.
U noworodków i niemowląt zwieracz nie działa, ponieważ, jak wiele narządów, nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Prawidłowe funkcjonowanie zwieraczy zaczyna się około 6. miesiąca życia, dlatego moment ten jest granicą, kiedy przestajemy mówić o ulewaniu, a zaczynamy - o objawach refluksu niemowlęcego.
U dzieci z chorobę refluksową przełyku (GERD) zwieracz przełyku nie zaczyna pracować prawidłowo mimo upływu wieku. Pozostaje słaby lub rozluźnia się nie tylko podczas przełykania, ale i potem, gdy powinien pozostawać zaciśnięty. Ocenia się, że problemy z przełykiem kończą się u 90 proc. rocznych dzieci, ale u 10% niemowląt pozostają i wymagają leczenia.
Jakie są objawy refluksu u niemowląt?
Podstawowym objawem refluksu u niemowląt jest samoistne wypływanie pokarmu po karmieniu. Łatwo je pomylić z ulewaniem, dlatego tak istotne jest obserwowanie dziecka. Jeśli problem dotyczy maluszka, dziecko rozwija się prawidłowo i przybiera na wadze, jest pogodne i wyraźnie nie cierpi w powodu ulewania, nie ma się czym przejmować.
Gdy jednak malec jest starszy i pokarm nadal cofa się mu kilka razy dziennie lub jeśli problem ten pojawił się nagle po 6. miesiącu życia, a także w sytuacji, gdy ulewanie pokarmu powoduje u niego dyskomfort, możesz mieć do czynienia z objawami refluksu u niemowląt.
Zwróć też uwagę na inne objawy refluksu poza ulewaniem pokarmu:
- malec wygina się do tyłu w łuk podczas lub zaraz po jedzeniu
- ma kolki i częste bóle brzuszka
- kaszle i odkasłuje po jedzeniu
- ma problemy z połykaniem
- często płacze podczas karmienia lub po nim
- jest drażliwy po jedzeniu
- nie chce ssać
- słabo przybiera na wadze lub traci masę ciała
- ma świszczący oddech lub problemy z oddychaniem
- często wymiotuje
- często ma czkawkę
- dokuczają my częste infekcje ucha
Powodem takich objawów jest mechanizm choroby refluksowej. GERD powoduje cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku - gdy jest on już strawiony, a więc kwaśny, może podrażniać przełyk (co powoduje problemy z przełykaniem, kaszel, czkawkę) oraz ból przypominający zgagę u dorosłych. Takie nieprzyjemne odczucia mogą wywoływać niechęć do jedzenia, utratę wagi, także wymioty. Pokarm, który cofa się do przełyku może również dostać się do ucha, które jest połączone z gardłem i powodować infekcje.
Które dzieci są najbardziej narażone na refluks?
Specjaliści uważają, że niektóre niemowlęta są bardziej narażone na refluks. wśród nich wymieniają wcześniaki, dzieci z problemami związanymi z układem oddechowym, np. mukowiscydozą, układem nerwowym, np. porażenie mózgowe. W grupie ryzyka są też niemowlęta z przepukliną rozworu przełykowego - wadą wrodzoną polegającą na dziurze w przeponie, przez którą górna części żołądka przemieszcza się do klatki piersiowej.
Zobacz też galerię: Karmienie piersią - tak to naprawdę wygląda