Obniżona temperatura - o czym świadczy zbyt niska temperatura u dzieci?

2020-11-18 12:30

Czy obniżona temperatura to powód do niepokoju? Zazwyczaj uwagę rodziców zwraca wysoka gorączka u dziecka, obawy opiekunów wzbudza jednak czasem sytuacja odwrotna – obniżona temperatura ciała. Co może odpowiadać za to, że dziecko ma niższą niż typowo ciepłotę ciała i kiedy obniżona temperatura u dziecka powinna zaniepokoić?

Obniżona temperatura - o czym świadczy zbyt niska temperatura u dzieci?

i

Autor: Getty images O czym świadczy zbyt niska temperatura u dzieci?

Co oznacza obniżona temperatura ciała u dziecka? Czy to powód do niepokoju podobnie, jak to jest ze zbyt wysoką ciepłotą ciała? Podpowiadamy, co może obniżyć temperaturę ciała dziecka.

Spis treści

  1. Co oznacza obniżona temperatura ciała?
  2. Obniżona temperatura a pomiar ciepłoty ciała
  3. Choroby skutkujące obniżeniem temperatury ciała
  4. Obniżona temperatura a leki i inne substancje
  5. Obniżona temperatura a leczenie infekcji
  6. Obniżona temperatura ciała u noworodków i niemowląt
Co oznacza obniżona temperatura ciała?

Obniżona temperatura a pomiar ciepłoty ciała

Przyczyny obniżonej temperatury ciała mogą być bardzo różne – zanim jednak rodzice zaczną poszukiwać jakichś innych niepokojących objawów u swojej pociechy, powinni oni najpierw upewnić się, że pomiar temperatury został przeprowadzony w sposób prawidłowy.

Istotny jest chociażby czas jego trwania: wtedy, gdy jest on zbyt krótki, ostatecznie pomiar może dać - niezgodny z rzeczywistością - niski wynik.

O tym, jaki jest wynik pomiaru temperatury, decyduje również miejsce, w którym to jest on dokonywany. Całkowicie prawidłowym zjawiskiem jest to, że jeden, ten sam pacjent ma niższą temperaturą zmierzoną pod pachą, a nieco wyższą wtedy, gdy jej pomiar dokonywany jest w odbycie.

Zdarza się, że rodzice upewnią się, że termometr rzeczywiście działa prawidłowo, pomiar temperatury zostanie przeprowadzony w odpowiedni sposób, a pomiar ostatecznie nadal jednak wskazuje na obniżoną temperaturę ciała u dziecka. W takiej sytuacji zdecydowanie już warto zacząć poszukiwać możliwych przyczyn tego zjawiska.

Choroby skutkujące obniżeniem temperatury ciała

Do obniżenia ciepłoty ciała dochodzić może w przebiegu różnych schorzeń. Wśród problemów, które mogą przebiegać z takim objawem, wymienić można m.in.:

  • niedoczynność tarczycy,
  • hipoglikemię (obniżone stężenie glukozy we krwi),
  • niedoczynność kory nadnerczy 
  • niedoczynność przysadki mózgowej.
  • niedokrwistość - czasami przyczyną obniżonej temperatury ciała jest nie tylko anemia, ale i niedożywienie.
  • choroby neurologiczne – tutaj wśród przykładów można podać m.in. krwawienia wewnątrzczaszkowe czy nowotwory ośrodkowego układu nerwowego.

Warto tutaj wspomnieć, że choć infekcje typowo wiązane są z gorączką, to jednak w ich przebiegu dochodzić może – choć rzadko – do obniżenia ciepłoty ciała. Taki problem występować może zarówno w przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, jak i u dzieci z sepsą.

Ze względu na takie ryzyko, szczególnie w przypadku najmłodszych pacjentów, w razie stwierdzenia u nich zbyt niskiej temperatury ciała warto dokładnie przyjrzeć się dziecku i sprawdzić, czy nie ma ono jakichś innych jeszcze objawów sugerujących groźną chorobę.

Czytaj: Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?

Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?

Obniżona temperatura a leki i inne substancje

U osób dorosłych obniżona temperatura ciała bywa skutkiem zażywania przez nich pewnych leków, np. barbituranów, środków z grupy beta-blokerów czy benzodiazepin. Dzieciom takowe preparaty raczej nie są zalecane, zdarza się jednak, że zażyją je one przypadkowo, ale czasami nawet i celowo (np. wtedy, gdy podejmują się one próby samobójczej poprzez nadużycie leków należących do ich rodziców).

Obniżenie temperatury ciała może wynikać również z zatruć substancjami innymi niż leki. Tak dziać się może np. u dzieci, które – chociażby przypadkowo – spożyją glikol etylenowy.

Obniżona temperatura a leczenie infekcji

Czasami obniżenie temperatury ciała u dziecka nie jest skutkiem choroby, a bierze się ono ze… swego rodzaju rodzicielskiej nadgorliwości. Zdarza się bowiem, że rodzice podają dziecku zbyt duże ilości leków przeciwgorączkowych – w takim przypadku gorączka owszem, może ustąpić, może jednocześnie wtedy dojść jednak do nadmiernego spadku ciepłoty ciała u dziecka.

Zauważanie takiego zjawiska powinno skłonić rodziców do tego, aby nieco ograniczyli oni podawanie swojemu maluchowi leków obniżających gorączkę – nadmierne zbicie temperatury tak naprawdę, zamiast pomóc, może utrudniać organizmowi pokonanie choroby.

Obniżona temperatura ciała u noworodków i niemowląt

Omawiając możliwe przyczyny obniżenia temperatury, konieczne jest zwrócenie uwagi na możliwe przyczyny tego problemu u najmłodszych pacjentów. Przede wszystkim predysponowane do spadku ciepłoty ciała są dzieci urodzone przedwcześnie oraz te, które przyszły na świat z niską masą urodzeniową.

Dziać się tak może zarówno ze względu na niewielkie zapasy tkanki tłuszczowej w ich organizmach, ale i w związku z tym, że u takich dzieci mechanizmy termoregulacji nie są jeszcze w pełni rozwinięte i mogą nie działać tak sprawnie jak u starszych dzieci czy u osób dorosłych.

Najmłodsi pacjenci są również bardziej predysponowani do obniżonej temperatury ciała przez to, że ich organizmy po prostu szybciej się wychładzają. Czasami do uzyskania wyniku pomiaru temperatury odpowiadającemu obniżonej ciepłocie ciała wystarcza przebywanie noworodka (ubranego w cienkie ubranka) przez zaledwie kilka minut w pokoju, w którym otwarte jest okno.

Biorąc pod uwagę wszystkie opisane możliwe przyczyny obniżonej temperatury ciała doskonale widać, że problem może mieć zarówno niegroźne, jak i bardzo niebezpieczne podłoże. Z tego powodu wtedy, gdy dziecko często ma za niską ciepłotę ciała lub gdy pojawiają się u niego inne jeszcze jakieś niepokojące dolegliwości, najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem.

Czytaj: Gorączka po szczepieniu. Sposoby na temperaturę po szczepieniu

Gorączkujące dziecko. Kiedy trzeba jechać do lekarza, gdy dziecko ma gorączkę?

Prawidłowe ciśnienie i tętno u dzieci - jakie powinno być ciśnienie i puls u dziecka

Co oznacza obniżona temperatura ciała?

Za prawidłową temperaturę ciała uznaje się ciepłotę w zakresie od 36,4 do 37 stopni Celsjusza. Najwięcej niepokoju wzbudza nadmierny wzrost temperatury ciała – w postaci stanu podgorączkowego czy gorączki u dziecka – niektórych jednak opiekunów bardzo niepokoi inny stan, którym jest obniżona temperatura ciała.

Tutaj od razu warto wyraźnie wspomnieć o pewnych istotnych aspektach. Otóż za zdecydowanie obniżoną temperaturę ciała uznaje się temperaturę równą lub mniejszą od 35 stopni Celsjusza – w takim wypadku można mówić o stanowiącej stan zagrożenia życia hipotermii. Wtedy jednak, gdy ciepłota ciała mieści się w zakresie powyżej 35, a poniżej 36,4 (według niektórych źródeł 36,6) stopni Celsjusza, rozpoznawać można obniżoną temperaturę ciała (zjawisko nieposiadające konkretnej medycznej nazwy).

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie