Oczy dziecka zdradzą, czy ma niedobór tej witaminy. Jest kluczowa dla zdrowia

2024-04-17 11:24

Wygląd dziecka może sporo powiedzieć o jego stanie zdrowia i kondycji, choć oczywiście nie zastąpi wizyty u lekarza. Zwróć uwagę na oczy malucha - podkrążone mogą świadczyć o niedoborze ważnych dla zdrowia witamin.

Oczy dziecka zdradzą, czy ma niedobór tej witaminy. Jest kluczowa dla zdrowia

i

Autor: Getty Images Oczy dziecka zdradzą, czy ma niedobór tej witaminy. Jest kluczowa dla zdrowia

Mogłoby się wydawać, że urozmaicona dieta wystarczy, by wykluczyć niedobór witamin. Niestety przyswajalność wielu z nich zależy od wielu czynników, a przy częstych u dzieci wykluczeniach i nietolerancjach, zadbanie o właściwą podaż mikroelementów bywa trudne. Warto też pamiętać o tym, że witaminę D trzeba suplementować już od pierwszych dni życia dziecka.

Czasem objawy niedoboru witamin widać niemal od razu, nie tylko w zachowaniu, lecz także w wyglądzie malucha. Zwróć szczególną uwagę na jego oczy.

Spis treści

  1. Groźny niedobór witamin
  2. Podkrążone oczy u dziecka
Jakie witaminy powinny przyjmować dzieci?

Groźny niedobór witamin

Rodzice niejadków często obawiają się nie tylko tego, że dziecko będzie głodne i przestanie prawidłowo przybierać na wadze. Bardzo niekorzystny dla jego zdrowia i rozwoju może być niedobór ważnych witamin. U dziecka niedobór witamin w określonym etapie rozwoju może mieć nieodwracalne skutki - tak jest np. z niedoborem witaminy D, która zapobiega wystąpieniu krzywicy. To dlatego tak ważne jest jej suplementowanie.

Istotny jest nie tylko poziom witaminy D, bo niedobór witaminy A może skutkować zahamowaniem wzrostu, a niedobór witaminy u ciężarnej może sprawić, że maluszek urodzi się z niską masą ciała lub będzie miał zaburzenia mięśniowo-nerwowe, zwiększone ryzyko anemii.

W przypadku dzieci dużo uwagi poświęca się poziomowi żelaza, którego niedobór może świadczyć o anemii. Anemia u dziecka to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych u najmłodszych, dlatego warto od czasu do czasu wykonać morfologię. Bagatelizowanie anemii może opóźnić rozwój dziecka, dlatego warto w porę zwracać uwagę na to, czy dziecko nie ma takich objawów jak brak apetytu, kłopoty ze snem, łatwe męczenie się, częste infekcje czy właśnie bladość śluzówek. Czasem już sam wygląd oczu dziecka może sporo powiedzieć o stanie jego zdrowia.

Czytaj też: Melatonina pomoże dziecku zasnąć? Pediatra: odradzałbym jej stosowanie

Podkrążone oczy u dziecka

Z pewnością nieraz słyszałaś o tym, że dziecko z wyraźnie podkrążonymi oczami nie wygląda jak okaz zdrowia. Podkrążone oczy mogą być sygnałem, że dziecko cierpi na niedobór witaminy B12 i żelaza.

W Polsce na niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza może cierpieć nawet co czwarty przedszkolak, dlatego nie wolno bagatelizować jej objawów. Do objawów niedoboru witaminy B12 i żelaza należą:

  • zasinienie pod oczami, podkrążone oczy (jeśli nie towarzyszy im infekcja),
  • nadmierna bladość skóry i błon śluzowych,
  • obniżenie koncentracji.

Właśnie na takie objawy u dziecka warto zwrócić uwagę, a kiedy już je zauważymy - poinformować o nich pediatrę. Sygnałem alarmowym powinno być też obniżenie apetytu i nastroju, widoczne osłabienie, niekiedy apatyczność, zmęczenie, senność, drażliwość, gorsza kondycja.

Dieta dziecka powinna obfitować w żelazo, witaminy z grupy B oraz witaminę C.

Czytaj też: Taki katar to może być poważna sprawa. Wizyta u laryngologa jest koniecznością