Gwiazda betlejemska, a właściwie wilczomlecz nadobny, lub poinsecja nadobna to roślina pochodząca z terenów Meksyku i Gwatemali. Jest popularna już od lat 20. XIX wieku, a gdy w połowie XX wieku stworzono jej odmianę, która dobrze hoduje się w doniczkach i wytrzymuje trudne warunki w mieszkaniach - mniejszy dostęp do światła i ogrzewanie, stała się popularnym kwiatem zimowym.
Ponieważ kwitnie w okresie zimowym, w wielu krajach, obok choinki jest typowym symbolem świąt Ostatnio, gwiazda betlejemska okryła się jednak złą sławą, przez doniesienia o jej trujących właściwościach. Nie jest to jednak do końca prawdą.
Dowiedz się: Boże Narodzenie - jak przekazać dziecku istotę świąt?
Ratownicy medyczni podają, że większość instytucji nadaje poinsecji kategorię toksyczności: 3 – uznając ją za gatunek drażniący.
Objawy przy kontakcie mogą, choć nie muszą obejmować biegunkę i wymioty w przypadku spożycia w dużych ilościach. Kontakt ze skórą może powodować wysypkę. Sok, który wydziela roślina, może z kolei powodować podrażnienie oczu i lub tymczasowe osłabienie wzroku.
Według informacji ze strony australijskiej agencji "National Capital Poison Center" badającej trujące substancje i rośliny, którą przytaczają ratownicy medyczni z instagramowego profilu @CPSkids:
Nie musisz całkowicie eliminować tej rośliny z domu. W końcu stanowi świetną dekorację świąteczną. Ale nadal powinno się zapobiegać jej połknięciu przez dziecko lub zwierzę domowe, przechowując ją poza ich zasięgiem. Może stwarzać ryzyko zadławienia. Poza tym zawsze dobrze jest uniknąć mdłości, wymiotów, biegunki lub wysypki skórnej.