Sposoby na różne rodzaje kaszlu: jak leczyć kaszel suchy, mokry, nocny, szczekający

2021-08-27 11:24

Kaszel u dziecka może przytrafić się nawet kilka razy w roku i mieć bardzo różny charakter w zależności od jego przyczyny. Zobacz, jak radzić sobie z kaszlem u dziecka w zależności od jego rodzaju. Oto sposoby na różne rodzaje kaszlu, które pomogą w kaszlu suchym, mokrym, alergicznym i szczekającym.

Sposoby na różne rodzaje kaszlu

i

Autor: Getty images Jak leczyć kaszel suchy, mokry, alergiczny, szczekający

Czasami kaszel u dziecka jest napadowy i męczący, czasami charakteryzuje się odkrztuszaniem wydzieliny. Dlatego warto znać sposoby na różne rodzaje kaszlu, aby wykorzystać je w odpowiedniej chwili. Sposoby na kaszel  zależą bowiem od jego rodzaju. Jak leczyć kaszel suchy, mokry, a jak alergiczny lub szczekający?

Spis treści

  1. Dlaczego są różne sposoby na różne rodzaje kaszlu?
  2. Sposoby na kaszel suchy u dziecka
  3. Sposoby na kaszel mokry u dziecka
  4. Sposoby na kaszel szczekający u dziecka
  5. Sposoby na kaszel nocny i poranny
  6. Sposoby na kaszel alergiczny u dziecka
  7. Sposoby na kaszel duszący u dziecka
  8. Kiedy do lekarza?
Kaszel u małych dzieci

Dlaczego są różne sposoby na różne rodzaje kaszlu?

Kaszel u dziecka jest objawem, a nie chorobą. A to oznacza, że może za nim stać wiele przyczyn: od poważnych, jak zapalenie płuc, po najbardziej banalne, jak suche powietrze lub drażnienie śluzówki przez częste u dzieci wkładanie rączek do buzi. Każdy rodzaj kaszlu ma inne cechy charakterystyczne i wymaga innych sposobów leczenia.

Aby skutecznie dziecku pomóc, trzeba znać przyczynę kaszlu u dziecka i rozpoznać rodzaj kaszlu. Pomóc w tym może opisanie rodzaju kaszlu i występowanie innych objawów.

Najczęściej lekarze dzielą kaszel na suchy i mokry (wykrztuśny), ale możemy u dziecka obserwować także inne: np. kaszel szczekający czy napadowy kaszel nocny. Na tej podstawie dopierają leki oraz domowe sposoby na kaszel.

Sposoby na kaszel suchy u dziecka

Jest bardzo dokuczliwy, zwłaszcza jeśli dziecko często kaszle. Zwykle pojawia się na początku infekcji. Może go wywołać także podrażnienie dróg oddechowych przez pył, kurz, dym lub wiatr. Jeśli przyczyną suchego kaszlu jest infekcja, to zwykle towarzyszą mu inne dolegliwości: katar, gorączka, osłabienie, mniejszy apetyt, niechęć do zabawy. Suchy kaszel występujący na początku infekcji stopniowo się nasila i po 2–3 dniach przechodzi w kaszel mokry, czyli wykrztuśny.

Jak leczyć suchy kaszel u dziecka?

  • Zadbaj, aby malec często pił i kilka razy dziennie wietrzyć przez kilka minut mieszkanie (nawilżone śluzówki lepiej się bronią przed chorobą)
  • Zapewnij mu odpoczynek
  • Jeśli to nie wystarcza i suchy kaszel mocno daje się we znaki, sprawia dziecku ból lub zakłóca sen, doraźnie można zastosować lek przeciwkaszlowy.
  • Wspomóc leczenie mogą także syropy z ziół, które działają łagodząco na śluzówkę dróg oddechowych, nie pobudzają ani nie hamują kaszlu.
Dobrze wiedzieć

Jaki syrop wybrać?

Suchy, męczący kaszel, który pojawia się na początku infekcji, złagodzi lek przeciwkaszlowy. Podając go dziecku, kierujmy się zasadą: im mniej i im rzadziej, tym lepiej. Na mokry kaszel pomóc może lek mukolityczny.

Nie wolno łączyć leku przeciwkaszlowego z mukolitykiem ani podawać dziecku dwóch leków o tym samym działaniu. Bez względu na charakter kaszlu złagodzić go mogą syropy wspomagające leczenie, które nie nasilają ani nie tłumią kaszlu (syropy na bazie miodu z roślinnymi wyciągami można podawać przed snem).

Sposoby na kaszel mokry u dziecka

Kaszel wykrztuśny, czyli mokry, występuje u dzieci w trakcie infekcji dróg oddechowych: przeziębienia, zwykłego nieżytu nosa (czyli kataru), w zapaleniu oskrzeli lub płuc. Na skutek podrażnienia dróg oddechowych przez wirusy, bakterie i wydzielinę zapalną dochodzi do pobudzenia zakończeń nerwowych i pojawia się kaszel.

Jest nazywany mokrym, bo słychać, jak malec odkrztusza wydzielinę. Najczęściej powodem kaszlu jest ściekanie zapalnej wydzieliny z nosa do gardła. Gęsta, śluzowa wydzielina drażni nos i tylną ścianę gardła, prowokując kaszel, który czasem może się skończyć wymiotami. Zwykle po kilku dniach skutecznego leczenia, gdy infekcja ustępuje, kaszel ponownie zmienia się w suchy. Taki poinfekcyjny kaszel jest niegroźny i może się utrzymywać nawet kilka tygodni.

Jak leczyć mokry kaszel u dziecka?

  • Ogromne znaczenie ma podawanie dziecku często płynów, które wspomagają produkcję wydzieliny i ją rozrzedzają
  • Stosuj inhalacji na kaszel i wody morskiej do nosa.
  • Pomóc mogą także leki na mokry kaszel, u dzieci w postaci syropu, u niemowląt w kroplach. Pomagają rozrzedzić wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie. Trzeba jednak pamiętać, że tych leków nie wolno podawać późnym popołudniem ani na noc, aby nie zakłócać snu dziecka.

Sposoby na kaszel szczekający u dziecka

Nie sposób go pomylić z żadnym innym. Szczekający kaszel jest wywołany zapaleniem krtani. Krtań dzieci jest wąska i wystarczy niewielki obrzęk śluzówki na skutek stanu zapalnego (najczęściej wirusowego), aby pojawił się kaszel, a nawet trudności z oddychaniem, zwłaszcza nabraniem powietrza.

Problem w tym, że zapalenie krtani u dzieci i szczekający kaszel występują prawie zawsze tylko w nocy. Dziecku z zapaleniem krtani nie wolno podawać syropów na mokry kaszel.

Jak leczyć szczekający kaszel u dziecka?

  • Dziecko trzeba szybko otulić kocem i stanąć z nim na balkonie lub w otwartym szeroko oknie. Chłodne powietrze złagodzi obrzęk krtani i kaszel. Zwykle to wystarcza, aby choroba ustąpiła, a malec obudził się rano jedynie z łagodnym pokasływaniem.
  • Po złagodzeniu dolegliwości można zrobić inhalację z soli fizjologicznej.

Uwaga! Gdy oddychanie zimnym powietrzem nie łagodzi szczekającego kaszlu, a dziecko ma trudności z oddychaniem, wezwij pogotowie lub jedź na ostry dyżur.

UWAGA!

Kaszel u dzieci bywa także spowodowany przedostaniem się do dróg oddechowych ciała obcego, np. koralika, orzeszka, elementu zabawki. Jest wtedy zwykle dość męczący i uporczywy. Powodem bywa także zapalenie zatok lub refluks żołądkowo-przełykowy: cofający się z żołądka do przełyku pokarm podrażnia gardło, prowokując kaszel.

Nie wolno także zapominać o papierosach: gdy dorośli palą papierosy w otoczeniu dziecka, malec kaszle i gorzej się rozwija. Dzieci palaczy częściej są niedotlenione, mają słabszy apetyt i są szczególnie zagrożone rozwojem alergii oraz astmy.

Sposoby na kaszel nocny i poranny

Kaszel, który nasila się głównie w nocy i rano, jest zwykle skutkiem przebytej infekcji. Dziecko kaszle także w pierwszej chwili po wyjściu na powietrze i po powrocie do domu. Powody takiej nadwrażliwości mogą być dwa.

Pierwszy to zaleganie niewielkiej ilości bardzo gęstej wydzieliny w nosie i gardle, szczególnie w nocy i nad ranem, gdy siła grawitacji zatrzymuje ją na tylnej ścianie gardła. Kaszel nasila się po wstaniu z łóżka, bo wtedy zalegająca wydzielina zaczyna „zalewać” gardło i drażniąc je, prowokuje kaszel.

Drugi powód kaszlu po infekcji to uszkodzenie nabłonka w drogach oddechowych. Na skutek tych przemijających zmian dochodzi do odsłonięcia zakończeń nerwowych, które reagują kaszlem na wiele różnych banalnych czynników, np. zmianę temperatury otoczenia (stąd kaszel po wejściu do domu lub na powietrze), wilgotności (kaszel bardziej dokucza w suchym pomieszczeniu) czy dym (częściej kaszlą dzieci palaczy).

Kaszlącego malca musi zbadać lekarz. Jeśli nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, potrzeba czasu, zwykle 3–4 tygodni, aby doszło do odbudowania zniszczonego nabłonka dróg oddechowych i ustąpienia nadwrażliwości.

Problem w tym, że u dzieci, które chodzą do żłobka lub przedszkola, nim dojdzie do całkowitego powrotu do formy, pojawia się kolejna infekcja. Dlatego zdarza się, że małe dzieci pokasłują niemal przez cały sezon zimowy.

Jak leczyć nocny i poranny kaszel u dziecka?

  • Dziecku pomoże oczyszczenie nosa za pomocą wody morskiej i aspiratora, a także podanie ciepłego napoju, co rozrzedzi wydzielinę.
  • W nasilonych atakach, na noc można podawać dziecku syrop hamujący kaszel.

Sposoby na kaszel alergiczny u dziecka

Kaszel suchy, który pojawia się znienacka i nie towarzyszu mu gorączka, a jedynie wodnisty katar, jest najczęściej skutkiem alergii. O kaszlu alergicznym może także świadczyć pojawianie się u dziecka duszącego, napadowego kaszlu i świszczącego oddechu zawsze w tych samych okolicznościach, np. po wizycie u cioci, która ma kota, lub po zjedzeniu jajka.

W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u alergologa (ze skierowaniem od pediatry). Lekarz po rozmowie z rodzicami, zbadaniu dziecka i wykonaniu badań z krwi (testy alergiczne skórne wykonuje się raczej u przedszkolaków), zaleci leki przeciwalergiczne.

Jak leczyć alergiczny kaszel u dziecka?

  • Bardzo ważne jednak dla łagodzenia dolegliwości, zwłaszcza kaszlu, jest unikanie alergenu, czyli tego, co prowokuje napady kaszlu u dziecka.
  • Podawaj dziecku dużo płynów, które zmniejsza się ryzyko wysuszenia śluzówek.
  • Stosuj zapisane przez lekarza leki przeciwhistaminowe, zmniejszające częstość epizodów kaszlu alergicznego.

Sposoby na kaszel duszący u dziecka

Taki kaszel u niemowląt może świadczyć o zapaleniu oskrzelików. Infekcja zaczyna się pokasływaniem i katarem. Stopniowo kaszel przybiera na sile. Dziecko oddycha szybko i z wysiłkiem, czasem słychać świst podczas oddychania. Malec niechętnie je, gorączkuje i jest osowiały.

Zalegający w drogach oddechowych śluz utrudnia mu oddychanie. Ponieważ chorobę wywołują wirusy, antybiotyki nie pomogą.

Jak leczyć duszący kaszel u dziecka?

  • Skuteczne w leczeniu są inhalacje ułatwiające usuwanie wydzieliny, czyli działające odkrztuśnie (z tymianku, kopru włoskiego, olejku eukaliptusowego).
  • Pamiętaj o pojeniu dziecka i utrzymywaniu niższych temperatur powietrza w mieszkaniu.

Kiedy do lekarza?

Poradź się pediatry lub lekarza rodzinnego, gdy:

  • kaszlowi u dziecka towarzyszy wysoka gorączka
  • kaszel utrzymuje się od 2–3 dni i przybiera na sile
  • kaszel jest napadowy, duszący, utrudnia swobodne oddychanie lub zakłóca dziecku sen
  • dziecko jest apatyczne, nie chce jeść, jest blade
  • kaszel pojawia się u noworodka

Czytaj: Grypa u dzieci: jak rozpoznać objawy? Leczenie grypy u dziecka

Kaszel u niemowlaka: jak pomóc pokasłującemu niemowlęciu

Kaszel alergiczny u dziecka: przyczyny i objawy. Jak leczyć kaszel alergiczny?

Czy katar jest zaraźliwy? Sprawdź, jak uniknąć zarażenia się katarem

miesięcznik "M jak mama"