Szczepionka na kleszcze - zaszczep dziecko na kleszczowe zapalenie mózgu

2020-01-10 12:30

Szczepienie na kleszcze na istnieje, ale istnieje szczepienie, które chroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Dzięki szczepionce unikniemy groźnych powikłań po ukłuciu kleszcza, ale tylko tych związanych z chorobą. Niestety szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu nie uchroni nas przed innymi chorobami odkleszczowymi, np. boreliozą.

Szczepienie na kleszcze

i

Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu chroni tylko przed tą chorobą. Nie daje żadnej ochrony przed boreliozą czy innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Mimo to zdecydowanie warto się zaszczepić zwłaszcza, jeśli dużo spacerujemy po lasach, łąkach czy nawet parkach. Przed czym chroni szczepionka zwana potocznie szczepi0onnką na kleszcze?

Spis treści

  1. Przed jakimi chorobami chroni szczepionka na kleszcze?
  2. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu
  3. Szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu - schemat podania
  4. Szczepienie i repelenty

Przed jakimi chorobami chroni szczepionka na kleszcze?

Najwięcej zachorowań na choroby odkleszczowe przypada w Polsce na okres od kwietnia do listopada, oznacza to, że jest to okres aktywnego żerowania kleszczy. Kleszcze przeważnie spotykamy w lasach czy na łąkach, ale należy pamiętać, że przeniosły się do miast, gdzie również świetnie się odnajdują w parkach czy nawet piwnicach. Coraz cieplejsze zimy sprawiają także, że pajęczaki są aktywne cały rok.

Kleszcz może wkłuć się w każdą część ciała i robi to bezboleśnie. Aż 65 procent osób chorych na boreliozę nie jest w stanie określić, kiedy doszło do ataku tego groźnego pajęczaka.

W Polsce, wśród chorób odkleszczowych, najczęściej diagnozuje się boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, czyli wirusową chorobę ośrodkowego układu nerwowego.

Warto przeczytać: Aktualny kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe i zalecane

Ugryzienie kleszcza a ciąża – czy istnieje ryzyko wystąpienia boreliozy u dziecka?

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Odkleszczowe zapalenie mózgu to ciężka choroba, która może powodować kalectwo, a nawet śmierć. Rocznie diagnozuje się ją u ok. 150 - 250 Polaków. Z uwagi na brak skutecznego leku przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, w kuracji stosowane jest leczenie objawowe.

- Gorączka, dreszcze, ból mięśni, niby charakterystyczne objawy grypy. Jednak gdy pojawiają się u dziecka lub dorosłego w okresie od 7 do 14 dni po ukąszeniu przez kleszcza, mogą oznaczać coś zupełnie innego, mianowicie kleszczowe zapalenie opon mózgowych (KZM) – mówi dr n. med. Ewa Maria Duszczyk.

- Kolejny etap choroby może przebiegać znacznie bardziej burzliwie. Zaatakowany wirusem gorączkuje, wymiotuje, boli go głowa, ma nudności, może tracić przytomność. Leczenie szpitalne polega wówczas na łagodzeniu objawów i trwa od dwóch do trzech tygodni. Na szczęście tak ciężkich objawów można uniknąć, bowiem na tę postać choroby tzn. odkleszczowe zapalenie opon mózgowych mamy skuteczną szczepionkę – dodaje.

Szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu - schemat podania

Szczepienie ochronne przeciw KZM obejmuje podanie trzech dawek w cyklu. Aby szczepienie było skuteczne, należy przyjąć dwie dawki szczepionki jeszcze przed okresem żerowania kleszczy. Pierwsze szczepienie przypominające należy wykonać po 3 latach, a kolejne co 3-5 lat w zależności od rodzaju użytej szczepionki i wieku osoby zaszczepionej.

Zasadniczo szczepić powinien się każdy, komu zdarza się przebywać w lesie lub na innych terenach zagrożonym występowaniem kleszczy. Szczepienia rekomendowane są w szczególności osobom wykonującym czynności związane z uprawą roślin lub hodowlą zwierząt, m.in. rolnikom, pracownikom leśnym, działkowiczom, a także funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej.

Szczepionkę zaleca się również uprawiającym turystykę pieszą i rowerową czy grzybiarzom. Szczepienie można stosować także u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.

Polacy od kilku lat coraz liczniej przyjmują szczepienia chroniące przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Szczegółowe informacje na temat szczepień przeciw KZM można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny oraz na stronie zaszczepsiewiedza.pl

Czytaj również: Dolegliwości i odczyny po szczepieniu – które są nieprawidłowe?

Szczepienia w ciąży - kiedy warto je robić?

Jak wyciągnąć kleszcza - prawidłowe usuwanie kleszcza

Wirusowe zapalenie mózgu – co to za choroba?

Szczepienie i repelenty

Chorób odkleszczowych jest wiele, dlatego należy pamiętać, że szczepienie nie wystarczy. Należy przede wszystkim unikać ukłucia przez kleszcza - w tym celu należy stosować repelenty odstraszające kleszcze, a także ubierać się odpowiednio idąc do lasu czy na łąkę. 

W tym celu należy nosić spodnie włożone w skarpety, kapelusz ochronny, zasłaniać ramiona. Istotne jest, by po każdej wizycie na terenach zielonych dokładnie obejrzeć całą skórę, a jeśli padliśmy ofiarą kleszcza zadbać o jego prawidłowe usunięcie. W przypadku wszystkich chorób odkleszczowych ważne jest, by nie bagatelizować nawet najmniejszych niepokojących objawów. Jeśli wystąpią, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

PRAWDY I MITY O KLESZCZACH

Pytanie 1 z 8
Czy to prawda, że kleszcze są aktywne tylko latem?
Zdjęcie