Te objawy mogą świadczyć o obrzęku płuc po podtopieniu. Pediatra punktuje i pokazuje zdjęcie

2024-07-08 11:13

By doszło do tragedii nad wodą, wystarczy jedna chwila nieuwagi. Nawet niegroźnie wyglądające podtopienie może zakończyć się poważnym obrzękiem płuc. O tym, jak nie przegapić jego objawów przypomniał w jednym z ostatnich swoich wpisów pediatra Wojciech Feleszko, apelując do rodziców o ostrożność.

Te objawy mogą świadczyć o obrzęku płuc po podtopieniu. Pediatra punktuje i pokazuje zdjęcie

i

Autor: Getty images/ Instagram @dr_feleszko Te objawy mogą świadczyć o obrzęku płuc po podtopieniu. Pediatra punktuje i pokazuje zdjęcie

Wakacje rozkręciły się na dobre, w związku z tym w mediach społecznościowych ratownicy wodni i medycy co rusz publikują apele o ostrożność nad wodą. Zwracają się przede wszystkim do rodziców, by nawet na chwilę nie spuszczali swoich dzieci z oczu, gdy te kąpią się w basenie, jeziorze czy morzu. Doktor Wojciech Feleszko podkreślił, że ostatnie upalne dni przyniosły falę podtopień dzieci. Szczęśliwie jednak wszystkich pacjentów udało się uratować. Zwrócił się jednak do wszystkich rodziców z ważnym przesłaniem.

Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11

„Na zdjęciu RTG ustępujący obrzęk płuc u dziecka”

Nawet niegroźne wyglądające zachłyśnięcie się wodą może skutkować zachłystowym zapaleniem płuc, o czym w jednym ze swoich ostatnich postów przypomniał słynny pediatra. „Ostatniej fali upałów towarzyszyła fala podtopień u dzieci. Szczęśliwie wszyscy, których leczyliśmy, mają się dobrze. Rodzi to jednak chęć przypomnienia wszystkim dorosłym, że wystarczy jedna chwila nieuwagi” – podkreślił. Do posta zaś dodał zdjęcie RTG, na którym widać ustępujący obrzęk płuc u dziecka, które leżało twarzą w wodzie przez ok. 2 minuty.

RTG puc po podtopieniu

i

Autor: Instagram @dr_feleszko RTG puc po podtopieniu

Niestety rodzic z telefonem w ręku na leżaku 10 metrów do wody to smutny standard polskich plaż i prosty przepis na rodzinną tragedię. Dlatego ciągle apele o rozwagę i uwagę rodziców podczas wodnego wypoczynku są konieczne i nie powinny nikogo dziwić.

Kiedy zgłosić się z dzieckiem do szpitala? Ważne symptomy

Przy okazji apelu Wojciecha Feleszko jedna z mam zadała specjaliście ważne pytanie. Poprosiła o wypunktowanie objawów, które mogą świadczyć o tzw. wtórnym utonięciu. Na odpowiedź pediatry długo nie czkała. Ten odpowiedział zwięźle i rzeczowo. Każdy rodzic powinien zapamiętać jego słowa. Pediatra poradził, żeby po każdym zachłyśnięciu się przez dziecko wodą rodzic zachował przez pewien czas czujność i obserwował swoją pociechę. Niepokój powinny wzbudzić następujące symptomy:

  1. Trudności w oddychaniu - duszność, przyspieszone oddychanie, świszczący oddech.
  2. Niebieskawe zabarwienie skóry - szczególnie wokół ust i paznokci.
  3. Utrata przytomności lub ospałość - dziecko może wydawać się niezwykle zmęczone lub nie reagować normalnie.
  4. Suchy kaszel lub pianista wydzielina z ust - może to sugerować zaleganie wody w drogach oddechowych.

W takich przypadkach należy wezwać pogotowie lub udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.