Widzisz te objawy u swojego dziecka? Zmierz mu gorączkę i działaj natychmiast

2023-01-30 14:19

Niektórych objawów u dziecka nie należy ignorować. W sytuacji, gdy towarzyszy im wysoka gorączka, mogą oznaczać, coś zacznie poważniejszego niż zatrucie lub alergia pokarmowa. Kiedy zauważysz te objawy u swojego dziecka, od razu zmierz mu gorączkę. W przypadku temperatury powyżej 38 stopni natychmiast działaj i jedź do szpitala.

Płaczące niemowlę

i

Autor: Getti Images Widzisz te objawy u swojego dziecka? Zmierz mu gorączkę i działaj natychmiast

Niemowlęta i małe dzieci, które jeszcze nie mówią, nie mogą zakomunikować nam wprost, że źle się czują. Oceniamy ich samopoczucie po tym, jak się zachowują. Płacz, marudzenie, apatia, brak apetytu, senność lub wybudzanie z krzykiem, to oznaki, że coś dzieje się niepokojącego.

Istnieją również objawy, które w połączeniu z wysoką gorączką, mogą wskazywać na coś znacznie gorszego, niż zwykła biegunka, wymioty lub ból w okolicach szyi.

Ratowniczka medyczna z platformy e-learningowej na Instagramie @TinyHeartsEducation ostrzega, że przy tych objawach, należy natychmiast zmierzyć dziecku temperaturę. Podkreśla, że w przypadku, gdy zobaczymy powyżej 38 stopni, nie należy zwlekać tylko wezwać karetkę lub udać się do szpitala.

Zobacz także: Kiedy dziecko jest zbyt chore, by pójść do żłobka lub przedszkola? Ważne jest 6 zasad

Spis treści

  1. Wymioty i biegunka
  2. Ból głowy i sztywność karku
  3. Wysypka na skórze
  4. Niemowlęta z objawami chorobowymi
Jakie choroby wywołują meningokoki

Wymioty i biegunka

Wymioty i biegunka w przypadku niemowląt i małych dzieci to nie zwykłe zatrucie. Jeżeli tym objawom towarzyszy wysoka gorączka, możemy mieć do czynienia z zapaleniem jelit. Przyczyną może być infekcja wirusowa jak np. rotawirus, ale także infekcja bakteryjna lub inne schorzenia, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub powikłania po antybiotykoterapii.

Zapaleniu jelit towarzyszy biegunka, wymioty, wysoka gorączka, bóle brzucha, ale również duże ilości śluzu w stolcu.

Jeżeli wymiotom i biegunce towarzyszy wysoka gorączka lepiej zdiagnozować dziecko u specjalisty. Bardzo groźne dla zdrowia może być odwodnienie.

Ból głowy i sztywność karku

Ratowniczka zwraca uwagę, że ból głowy i sztywność karku to najczęstszy objaw zapalenia opon mózgowych. Małe dziecko może być niespokojne, intensywnie płakać, nerwowo reagować na nasz dotyk. Zdarza się jednak, że przy silnym bólu jest apatyczne.

Warto zwrócić uwagę także na ciemiączko niemowlaka. Jednym z objawów zapalenia opon mózgowych jest tętniące i uwypuklone ciemiączko. Chorobie mogą towarzyszyć także wymioty, brak apetytu i fioletowe wybroczyny na skórze, a nawet drgawki.

W tym przypadku nie wolno zwlekać. Należy natychmiast wezwać pogotowie lub udać się do szpitala.

Wysypka na skórze

Wysypka na ciele, której towarzyszy gorączka to także bardzo niepokojący objaw, którego przyczyną może być odra, ale również choroba spowodowana meningokokami.

Pamiętajmy, że może ona mieć bardzo dynamiczny i groźny przebieg, jak na przykład zakażenie krwi w postaci sepsy. Meningokoki rozwijają się bardzo szybko i czas odgrywa tu bardzo istotną rolę.

Niemowlęta z objawami chorobowymi

Stan niemowląt do 3. miesiąca życia, u których zauważymy wyraźny spadek formy i temperaturę powyżej 38 stopni, należy szybko skonsultować z lekarzem. W przypadku tak małych dzieci nie należy się zastanawiać, co może odpowiadać za gorsze samopoczucie i gorączkę.

Specjalistka podkreśla, że natychmiast należy się udać na najbliższy oddział ratunkowy. Jednocześnie zaleca, aby w domu zawsze był sprawny, szybko mierzący gorączkę termometr. Jest to podstawowe narzędzie, które da nam wgląd w stan zdrowia niemowlaka.

Czytaj także: Jak szybko wykryć niebezpieczne choroby u dziecka?

Bakteryjne choroby zakaźne u dzieci: szkarlatyna, błonica, krztusiec