„Ząb jednorożec” może wystąpić nie tylko w mleczakach. Jak rozpoznać przypadłość?

2024-06-24 15:30

"Ząb jednorożec" - to fikuśna nazwa, którą wymyślił Tata Stomatolog. Znany z Instagrama dentysta mówi tak o nadprogramowym zębie, który może wyrosnąć zarówno obok mleczaków, jak i pośród stałych zębów. Nie dajcie się jednak zwieźć wesołej nazwie. Ten nieproszony gość może narobić sporo szkód.

„Ząb jednorożec” może zabrać miejsce na ten prawidłowy.
Autor: Getty Images/ Instagram screenshot „Ząb jednorożec” może zabrać miejsce na ten prawidłowy.

Dorosły człowiek standardowo ma 32 zęby, po 16 w żuchwie i szczęce. Na tą liczbę składają się 4 siekacze górne i 4 dolne, 2 kły górne i dolne, po 4 zęby przedtrzonowe i po 6 trzonowych także występujących zarówno w żuchwie, jak i w szczęce. Zębów mlecznych z kolej jest 20 - 10 na górze i 10 na dole. Może się jednak zdarzyć, że ta liczba będzie większa. Mówimy wtedy o hiperdoncji, czyli o nadliczbowych zębach. 

Szczególnym, jej rodzajem jest mesiodens - ząb nadliczbowy, który Tata Stomatolog nazwał właśnie zębem jednorożca

Z czym wiąże się ta przypadłość i jak sobie z nią radzić?

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Czym grozi mesiodens?

Nadprogramowe zęby mogą zdarzać się w różnych miejscach, jednak specyficznym rodzajem hiperdoncji jest właśnie mesiodens. 

Jest to nadliczbowy ząb, umieszczony w linii pośrodkowej, między „jedynkami”. Występuje on zarówno w uzębieniu mlecznym, jak i stałym. Powoduje stłoczenia, przemieszczenie zębów lub nawet zablokowanie wychodzenia zęba prawidłowego. Leczeniem z wyboru jest usunięcie takiego zęba

- czytamy .

"Ząb jednorożca" mimo zabawnej nazwy jest anomalią, która może nieść za sobą liczne problemy z uzębieniem. Może dojść między innymi do zaburzenia kąta wyrzynania się zębów prawidłowych poprzez odkształcenia ścieżki wyrzynania zębów. W wyniku tego wyrosną one krzywo. Inne komplikacje to diastema oraz przerost wędzidełka wargi górnej.

Jak postępować, gdy zauważymy u dziecka mesiodens?

Mesiodens statystycznie stanowi od 20 do 60 proc. przypadków hiperdoncji. Same nadprogramowe zęby pojawiają się w 2 do 3 proc. przypadków zębów stałych. Jeśli chodzi o mleczaki, anomalia ta jest jeszcze rzadsza, bo zdarza się u 0,3 − 1,8 proc. pacjentów. Mesiodens może wyglądać jak zwykły ząb, albo mieć kształt stożkowaty, przypominający bardziej siekacze. Lekarze nie zawsze zalecają ich usuwanie. Co więcej, może zdarzyć się, że "ząb jednorożca" wypadnie samoistnie, gdy wyrżną się stałe jedynki. 

Sposób działania zależy od przypadku, a przede wszystkim miejsca, jakie pozostało na prawidłowe zęby. Podobny problem z uzębieniem pojawia się u wielu osób, gdy wyrastają im zęby mądrości

Zobacz też: Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?