Spis treści
Afty u niemowląt i dzieci nie są zaraźliwe, ale za to bardzo bolesne. Na afty szczególnie podatne są niemowlęta w okresie ząbkowania, gdy błona śluzowa dziecka jest rozpulchniona, co otwiera drogę infekcjom. Podłoże zakażenia może być wirusowe lub bakteryjne. Dziecko robi się marudne, nie chce jeść, niekiedy nawet ma podwyższoną temperaturę.
Afty u dzieci: przyczyny i objawy
Afty to bolesne wykwity w jamie ustnej, które utrudniają jedzenie i mycie zębów. - Matki często nie umieją odzwyczaić rocznego, dwuletniego dziecka od smoczka. A ono już nie tylko leży, ale raczkuje, chodzi, biega. I smoczek, swojego przyjaciela, zabiera wszędzie ze sobą. Zwiedzają razem podłogę, zakamarki w mieszkaniu, w piaskownicy, zbierają wszystkie śmieci i bakterie – opowiada dr Obara, pediatra, kierownik poradni dziecięcej na warszawskim Służewcu – Wówczas naprawdę bardzo łatwo o infekcję i pojawienie się aft.
Uwaga!Nie wszystkie owrzodzenia w buzi dziecka są aftami. Częściej przyczyną dolegliwości jest skaleczenie śluzówki przez ząb, twardy smoczek lub grzechotkę.
Afty u dzieci: ile trwa leczenie
Jeśli u dziecka pojawiły się afty, żeby zmniejszyć ból podczas jedzenia, należy karmić dziecko produktami rozdrobnionymi, kaszkami, grysikiem; nie podawać mu nic kwaśnego ani słonego.
Przy aftach możemy płukać buzię dziecka naparem z szałwii, rumianku (jesli dziecko nie ma uczulenia) albo płynami odkażającymi.