O alpakoterapii jeszcze do niedawna w Polsce mówiło się niewiele, obecnie jednak terapia z udziałem tych sympatycznych zwierząt zyskuje coraz większą popularność.
Spis treści:
- Co to jest alpakoterapia??
- Alpakoterapia - terapia idealna dla dzieci
- Alpakoterapia dla osób dorosłych
- Na czym polega alpakoterapia?
- Efekty alpakoterapii
Co to jest alpakoterapia?
Alpakoterapia to element zooterapii, która wbrew pozorom, znana jest już od dłuższego czasu. Pierwsze dotyczące jej wzmianki ukazywały się w XIX wieku. Wtedy opisywano przede wszystkim korzyści płynące ze stykania się ze zwierzętami osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi.
Do dziś zooterapia wykorzystywana jest zresztą głównie w przypadku rozmaitych problemów natury psychiatrycznej, zdecydowanie nie są to jednak jedyne zaburzenia, w przypadku których kontakt ze zwierzętami może odgrywać terapeutyczną rolę.
Wyróżnia się wiele rozmaitych rodzajów zooterapii – podziały bazują na tym, jakie to dokładnie zwierzęta odgrywają rolę „terapeutów”. Wspomnieć tutaj można o dogoterapii (pracy z psami), felinoterapii (zajęciach z kotami), hipoterapii (pracy z końmi) czy delfinoterapii (terapii z udziałem delfinów).
Czytaj: Terapia rodzinna - jak przebiega i jakie są jej cele?
W ostatnim czasie coraz więcej usłyszeć można o jeszcze innym typie animaloterapii, którym jest alpakoterapia.
Alpaki to zwierzęta, które dość często bywają mylone z lamami, w praktyce jednak są one od nich zdecydowanie mniejsze, wyróżnia je także grubsza od tej, którą mają lamy, wełna.
Te roślinożerne ssaki naturalnie bytują w Ameryce Południowej, jednak dzięki temu, że mają duże zdolności adaptacyjne, hodowla alpak jest możliwa i nie nastręcza większych trudności również w innych – niż wspominany – rejonach świata.
Alpakoterapia - terapia idealna dla dzieci
Alpakoterapia przydatna może być przede wszystkim u dzieci, które zmagają się z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Wśród problemów, w których przypadku kontakt z alpakami może mieć terapeutyczne działanie, wymieniane są głównie:
- zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD),
- niepełnosprawność intelektualna,
- zaburzenia integracji sensorycznej,
- całościowe zaburzenia rozwojowe (zaburzenia ze spektrum autyzmu),
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia nastroju.
Zaburzenia psychiczne z całą jednak pewnością nie są jedynymi problemami, w których może być wykorzystywana alpakoterapia.
Czytaj:
Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej i na czym polega terapia?
Dziecko z ADHD wymaga szczególnej opieki
O skorzystaniu z tej metody terapeutycznej mogą pomyśleć również i rodzice dzieci, które zmagają się z zaburzeniami rozwoju psychomotorycznego i opiekunowie pociech, które przyszły na świat z dziecięcym porażeniem mózgowym.
Alpakoterapia dla osób dorosłych
Terapia z alpakami uznawana jest zwykle za metodę, która pomagać może najmłodszym pacjentom, w praktyce jednak możliwe jest skorzystanie z niej również przez osoby dorosłe.
Kontakt z tymi sympatycznymi roślinożercami może wpływać pozytywnie na dorosłych cierpiących na depresję czy nerwicę, może łagodzić również stres związany z chorowaniem na jakieś choroby przewlekłe (takie jak np. stwardnienie rozsiane) czy choroby nowotworowe.
Czytaj: Zaburzenia odżywiania u młodzieży
Alpakoterapia bywa polecana również osobom starszym (np. tym, które zmagają się z jakimiś zaburzeniami otępiennymi, takimi jak m.in. choroba Alzheimera).
Na czym polega alpakoterapia?
Sympatycznego usposobienia czy przyjemnej w dotyku wełny alpakom zdecydowanie odmówić nie można. Ale jak kontakt z tymi zwierzętami miałby prowadzić do jakichkolwiek korzystnych efektów u korzystających z alpakoterapii osób?
Czytaj: Zaburzenia lękowe u młodzieży
Otóż obcowanie z tymi zwierzętami – które z natury są spokojne i przyjaźnie nastawione do otaczającego je świata – może zachęcać pacjenta do otwierania się nie tylko w kontakcie z alpaką, ale i ze spotykanymi przez niego ludźmi.
W trakcie terapii uczestnik przebywa w towarzystwie zwierząt, ale i może je głaskać czy uczyć różnych rzeczy, np. jedzenia z ręki (a trzeba tutaj od razu dodać, że alpaki uczą się bardzo szybko).
W alpakoterapii stosowane są różne rodzaje technik:
- zajęcia z udziałem zwierząt (Animal Assisted Activities) – zwykle są one prowadzone w formie terapii grupowej, w ich trakcie pozwala się dzieciom na swobodny kontakt z alpakami,
- terapia z udziałem zwierząt (Animal Assisted Therapy) – zdecydowanie bardziej ustrukturalizowana forma alpakoterapii, która ukierunkowana jest na osiągnięcie konkretnych celów; zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych terapeutów i ich skutkiem ma być np. poprawienie funkcji motorycznych u pacjentów czy poprawa ich koncentracji,
- edukacja z udziałem zwierząt (Animal Assisted Education): w jej przypadku celem jest przygotowanie pacjenta do kontaktu z innymi żywymi istotami poprzez ćwiczenie tego podczas obcowania z alpaką.
Efekty alpakoterapii
Teoretycznie wydawać się może, że przebywanie z alpaką to po prostu atrakcja dla dziecka czy osoby dorosłej – w końcu zwierzęta te nie tak łatwo spotkać w naszym kraju, dodatkowo głaskanie tych ssaków jest po prostu przyjemne. Warto jednak podkreślić, że pacjent może dużo zyskać dzięki tej formie zooterapii.
Kształtowane są u niego różne kompetencje społeczne, budowana jest empatia – w końcu w trakcie terapii dziecko staje się opiekunem alpaki, uczyć się więc może też poczucia odpowiedzialności.
Czytaj:
Depresja u dzieci: jak leczyć depresję u dziecka?
Hortiterapia: jak terapia w ogrodzie pomaga chorym dzieciom?
Dzięki ukierunkowanym zajęciom poprawiają się funkcje motoryczne uczestników terapii, oprócz tego podkreśla się, że alpakoterapia może wpływać korzystnie na poczucie pewności siebie pacjentów.
Przebywanie z alpakami może koić nerwy, ułatwiać pacjentom wyrażanie swoich emocji. Pomaga to później z większą łatwością wchodzić w kontakty z innymi ludźmi – szczególnie istotne jest osiągnięcie takiego efektu m.in. u pacjentów z całościowymi zaburzeniami rozwoju.