Badanie grupy krwi u dziecka: na czym polega?

2015-05-22 14:13

Badanie grupy krwi u dziecka rzadko kiedy wykonuje się tuż po narodzinach. Zwykle to badanie wykonuje się po raz pierwszy po 2. roku życia, kiedy można mieć pewność rzetelnego wyniku. W jaki sposób określa się grupę krwi u dziecka?

Badanie grupy krwi

i

Autor: thinkstockphotos.com Grupę krwi u dziecka najlepiej badać po 2. roku życia.

Spis treści

  1. Na czym polega badanie grupy krwi u dziecka?
  2. Dlaczego warto wykonać badanie grupy krwi u dziecka?

Określenie grupy krwi u dziecka nie jest badaniem obowiązkowym tuż po urodzeniu. Zwykle, wykonuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach np. gdy dziecku grozi transfuzja krwi. Optymalnym wiekiem, gdy wynik badania określającego grupę krwi będzie pewny, są okolice 2. roku życia dziecka. Wcześniej istnieje ryzyko, że wynik będzie zafałszowany. Dlaczego? U noworodka i niemowlęcia ilość antygenów na krwinkach czerwonych bywa zbyt mała, by jasno określić ich przynależność do grupy A, B czy 0. Proces, który polega na przyłączaniu się antygenów do powierzchni czerwonych krwinek trwa u dziecka dwa lata. Na dodatek w krwi małego dziecka w pierwszym okresie życia mogą krążyć jeszcze przeciwciała matki., które mogłyby zakłócić odczyt wyniku. Dopiero więc po tym czasie jesteśmy w stanie w 100 proc. określić, jaką grupę krwi odziedziczyło dziecko.

Czytaj także: Zadbaj o przyszłość dziecka: banki krwi, dodatkowe szczepienia, polisy

Oblicz, jaką grupę krwi będzie miało twoje dziecko

<iframe scrolling="no" src="/calculators/blood_type.html" width="100%" height="660" frameborder="0"&gt;<br /></iframe>

Na czym polega badanie grupy krwi u dziecka?

Choć istnieją tabelki, według których możemy domyślać się, jaką grupę krwi odziedziczyło po nas dziecko, najlepiej jest zaufać w tym przypadku badaniu krwi w laboratorium. Badanie na grupę krwi jest bardzo podobne do każdego innego pobierania krwi. Wymagane jest pobranie krwi z żyły, w ilości ok. 7 ml. Zwykle miejscem wkłucia bywa zgięcie w łokciu.

Jeśli badanie wykonuje się noworodkowi – najczęściej krew pobiera się z pępowiny. Jeżeli badanie grupy krwi wykonuje się na potrzeby konkretnej transfuzji, poza oznaczeniem grupy krwi niezbędne jest również przeprowadzenie tzw. prób krzyżowych. W tym celu pobiera się nie jedną, a dwie próbki krwi.

Analiza pobranej próbki krwi polega na obserwacji, jak reagują czerwone krwinki na obecność tzw. surowicy wzorcowej, którą dodaje się do próbki. W zależności od tego, jak zachowują się erytrocyty w tej sytuacji – czy tworzą skupiska i w jakich okolicznościach – w ten sposób określa się grupę krwi pacjenta.

Wynik potwierdza się jeszcze badaniem odwrotnym – gdy obserwuje się reakcję zachodzącą pomiędzy surowicą krwi a grupą krwinek wzorcowych A lub B. Istotnym elementem badania jest także wykrycie w krwi antygenu D, który ma wpływ na układ Rh.

Czytaj także: Na czym polega choroba hemolityczna noworodka?

Dlaczego warto wykonać badanie grupy krwi u dziecka?

Z określeniem grupy krwi u dziecka nie należy czekać do sytuacji, w której będzie ona wymagana. Badanie warto wykonać tuż po 2. urodzinach dziecka. Wynikiem będzie cenna informacja, która może być dla naszego dziecka nawet na wagę życia.

Znajomość grupy krwi jest niezbędna m.in. w przypadku, gdy dziecko utraciło znaczną część krwi i wymaga transfuzji. Przyczyna może być bardzo losowa – to może być np. wypadek. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć takiego zdarzenia, dlatego informację o grupie krwi dziecka warto mieć zawsze przy sobie.