Jazda na hulajnodze nie była dotąd uregulowana żadnymi przepisami. Nie wiadomo nawet było, czy traktować ją jako pojazd, a jej użytkowników jako kierowców, czy przeciwnie - jako pieszych?
Tymczasem na polskich ulicach jest coraz więcej hulajnóg, niestety jest też coraz więcej wypadków z ich udziałem. Dotyczy to najczęściej hulajnóg elektrycznych, które rozwijają szybsze prędkości, ale również zwykłych hulajnóg, z których korzystają dzieci. Jak zachować bezpieczeństwo na hulajnodze?
Spis treści
- Nowe przepisy dotyczące hulajnóg
- Czy dzieci mogą jeździć hulajnogą elektryczną?
- Z jaką prędkością wolno jeździć na hulajnodze?
Nowe przepisy dotyczące hulajnóg
Uczeń z plecakiem jadący do szkoły na hulajnodze nikogo już nie dziwi. Warto jednak pamiętać, że dzieci często nie zachowują wystarczającej ostrożności na drodze, tym bardziej gdy jadą w grupie rówieśników. Szybkie przejazdy przez przejście dla pieszych, nie oglądanie się na skrzyżowaniu czy wreszcie zderzenia z pieszymi to coraz częstsze i niestety groźne sytuacje.
Aby ich uniknąć, w maju wprowadzono nowe przepisy dotyczące jazdy na hulajnodze. Nowelizacja przepisów obowiązująca od 20 maja 2021 roku.
Czy dzieci mogą jeździć hulajnogą elektryczną?
Jak czytamy na stronie gov.pl, aby kierować hulajnogą trzeba mieć co najmniej 10 lat. Dzieci w wieku 10-18 lat muszą mieć (tak jak w przypadku kierowania rowerem) kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Dzieci poniżej 10. roku życia mogą jeździć na e-hulajnodze tylko w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłego.
Z jaką prędkością wolno jeździć na hulajnodze?
"Kierujący urządzeniem transportu osobistego (hulajnogą - przyp. red.) jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, jeśli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h - czytamy na gov.pl. - Może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, w przypadku braku drogi dla rowerów, z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu."