Blizny po ospie - jak pozbyć się blizn po ospie wietrznej?

2018-02-12 12:04

Blizny po ospie to szpecąca pamiątka po chorobie. Jak pozbyć się blizn po ospie wietrznej? Jak zapobiegać bliznom i jak postępować, gdy już się pojawią?

blizny po ospie

i

Autor: thinkstockphotos.com

Ospa wietrzna objawiająca się swędzącymi krostkami na ciele, może pozostawić po sobie trwały ślad na skórze. Blizny tworzą się na etapie gojenia się ranek i odpadania strupków, a ponieważ choroba dość głęboko ingeruje w tkankę skórną, ślady po krostkach mogą przyjąć postać małych blizn.

Najbardziej uciążliwe są blizny po ospie usytuowane na twarzy oraz innych odsłoniętych częściach ciała, bo szpecą wygląd.

Spis treści:

  1. Blizny po ospie – dlaczego powstają?
  2. Blizny po ospie – czy można im zapobiec?
  3. Blizny po ospie – jak je zlikwidować?
  4. Domowe sposoby na blizny po ospie - skuteczne?

Blizny po ospie – dlaczego powstają?

Głównym objawem ospy wietrznej są swędzące krostki, które podczas choroby zmieniają swoją postać. Najpierw są małymi bąbelkami wypełnionymi płynem surowiczym, następnie pękają i zmieniają się w strupki, które pod koniec choroby odpadają od skóry.

Blizny po strupkach pojawiają się wówczas, gdy proces gojenia się ranek zostanie zakłócony. Przyczyną blizn są zarówno nadkażenia krostek (wprowadzenie do nich bakterii) lub samodzielnie ich rozdrapywanie.

Rozdrapana ranka nie tylko wolniej się goi, ale naruszając ją, można uszkodzić głębsze warstwy skóry, które nie potrafią się zabliźniać bez pozostawiania po sobie śladów.

Blizny po ospie określa się jako blizny typu zanikowego. Oznacza to, że przyjmują one postać wgłębień w skórze. Podobnych do tych, które pozostają po młodzieńczym trądziku. Warto wiedzieć, że za blizny odpowiadają również czynniki genetyczne. Osoby z tendencją do bliznowacenia są obciążone większym ryzykiem powstania trwałych śladów po ospie.

Czytaj: Ospa poronna - łagodna i skąpoobjawowa postać ospy wietrznej

Blizny po ospie – czy można im zapobiec?

Powstawanie blizn jest ściśle związane z nadkażeniem w miejscach krostek, ale też z rozdrapywaniem strupków. Ranki bywają dość głębokie i jeśli nie będziemy ingerować w ich proces gojenia, nie powinny pozostawiać po sobie śladów.

Można zatem spróbować uniknąć blizn po ospie, zarówno przestrzegając higieny (nie dotykając brudnymi dłońmi, zmieniając często ubrania, pościel czy ręczniki) jak i nie rozdrapując krostek.

Ta druga zasada może być trudna do przestrzegania, bo krostki bardzo swędzą i szczególnie w nocy trudno kontrolować ich drapanie. Warto więc sięgać po środki, które zarówno zminimalizują świąd, jak i będą przeciwdziałać nadkażeniom. To pierwszy krok do sukcesu.

Zobacz także:

Ospa w ciąży – co powinnaś zrobić, gdy miałaś kontakt z wirusem ospy

Ospa wietrzna u dziecka: objawy, przebieg, leczenie

Jak pomóc dziecku, które ma ospę wietrzną?

Blizny po ospie – jak je zlikwidować?

Blizny po ospie nie muszą być trwałą pamiątką po chorobie. Wszystko zależy od tego, kiedy zaczniemy im przeciwdziałać. Największe szanse na ich wyeliminowanie są na samym początku ich powstania. Świeże blizny są bardziej podatne na leczenie i czasem wystarczą domowe sposoby, by się z nimi pożegnać raz na zawsze.

W tworzących się bliznach zwykle brakuje kolagenu, dlatego należy go dostarczać organizmowi już na etapie gojenia się krostek, by ten proces przebiegał sprawniej. Poza kolagenem należy brać witaminę C oraz E.

Kolagen znajdziemy m. in. w takich produktach żywnościowych jak: golonka, galaretki mięsne, podroby czy żelki na bazie żelatyny. Warto również zapewnić skórze dobre nawilżenie. Blizn w trakcie gojenia nie powinno się wystawiać na słońce.

Czytaj: Czy na ospę można zachorować drugi raz?

Powikłania ospy - czy mogą być groźne i jak ich unikać?

Domowe sposoby na blizny po ospie - skuteczne?

Bardzo ważne w minimalizowaniu blizn po ospie jest przestrzeganie istotnych zasad. Blizny po ospie, które nie mają więcej niż dwa lata, można próbować zmniejszać. Naskórek ciągle pracuje, dlatego warto nieustannie dostarczać mu wsparcia.

Pomocne mogą okazać się specjalne maści lub kremy regenerujące skórę, głęboko nawilżające. Do takich preparatów zaliczamy m. in.: maści perłowe, silikonowe, wyciągi z żyworódki, aloesu lub cebuli morskiej.

Sama cebula też może być idealnym sposobem na blizny, zresztą tak jak i świeży ogórek czy cytryna. Wystarczy przykładać je kilka razy dziennie do powstałych blizn. Sprawdzą się również: czysty aloes, miód manuka, zawartość kapsułek z witaminą E. Warto poszukać również olejków eterycznych, które mają działanie regenerujące i wcierać je w blizny (olejek z drzewa sandałowego, olej kokosowy, olejek różany, olejek lawendowy).

Najtrudniej jest usunąć głębokie i dojrzałe (kilkuletnie) blizny po ospie. Tu zwykle domowe sposoby czy dostępne maści na blizny na niewiele się zdadzą. Z takimi poważnymi uszkodzeniami skóry mogą poradzić sobie jedynie profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.

Na kilkuletnie blizny po ospie najbardziej skuteczne są zabiegi laserem, dermabrazja, głębokie peelingi chemiczne, radiofrekwencje mikroigłowe. Na głębokie blizny stosuje się również nastrzykiwanie ich osoczem.

Czytaj: Szczepienie przeciwko ospie. Dlaczego warto chronić dziecko